Powrót
15 lipca 2023
6 min.

Corporate Branding – czym jest branding korporacyjny 

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 26 lutego 2024
Corporate Branding – czym jest branding korporacyjny 

Opracowanie korporacyjnej strategii brandingowej pozwoli Ci na zbudowanie silnej więzi z klientami i zyskanie pozycji zaufanej marki. Zwiększysz swoją świadomość marki i utrzymasz lojalność swoich konsumentów. Wyróżnianie się spośród innych firm może być jednak trudne, jeśli nie określisz swoich działań. Zanim więc zaczniesz reklamować swoje produkty lub usługi, poznaj bliżej corporate branding. 

Czym jest marka korporacyjna? 

Marka korporacyjna to określenie odnoszące się do kompleksowego wizerunku i tożsamości firmy, a także sposobu, w jaki prezentujesz ją swoim klientom. Tworzenie marki korporacyjnej ma na celu reprezentowanie wartości, głosu i przekazu przedsiębiorstwa. Cały proces wymaga skupienia się na budowaniu spójnego wizerunku firmy, zarówno wewnętrznie, jak i na zewnątrz. 

W ramach marki korporacyjnej bardzo ważne jest utrzymanie spójności, regularne stosowanie logotypu, przekazu, wizerunku, stylu i głosu marki we wszystkich działaniach marketingowych. Dzięki temu firma staje się bardziej rozpoznawalna dla potencjalnych klientów i wyróżnia się na tle konkurencji. Skuteczny branding pomaga budować zaufanie i lojalność klientów, tworząc silne powiązania między firmą a jej odbiorcami. 

Marka korporacyjna odzwierciedla nie tylko produkty i usługi oferowane przez firmę, ale także jej misję, wartości, kulturę organizacyjną i zaangażowanie społeczne. Właściwie zdefiniowana marka korporacyjna może przyciągnąć klientów, zbudować pozytywny wizerunek firmy oraz przyczynić się do sukcesu marki na danym rynku. 

Czym jest corporate branding? 

Branding korporacyjny to strategiczny proces zarządzania marką, którego celem jest budowanie, kształtowanie i utrzymywanie pozytywnego wizerunku oraz tożsamości korporacji wśród odbiorców. Obejmuje on kompleksowe działania mające na celu określenie misji, wartości i celów korporacji oraz przekazanie ich w sposób spójny, konsekwentny i atrakcyjny dla klientów, pracowników, inwestorów i innych grup docelowych. 

Corporate branding, znane również jako branding korporacyjny, to proces budowy i zarządzania marką korporacji lub przedsiębiorstwa jako całości. Koncentruje się na kreowaniu jednolitego, spójnego i pozytywnego wizerunku firmy, który ma za zadanie budować zaufanie, reputację i lojalność zarówno wśród klientów, jak i innych interesariuszy.

Definicja corporate branding

Branding korporacyjny zakłada rozwinięcie unikalnego zestawu cech, które wyróżniają daną korporację na tle konkurencji. W ramach tego procesu identyfikuje się i definiuje strategiczne elementy marki, takie jak: 

 • nazwa; 
 • logo; 
 • kolorystyka; 
 • czcionka; 
 • slogan; 

Wszystkie te elementy stanowią podstawę spójnego wizerunku. Jednak branding korporacyjny to znacznie więcej niż tylko elementy wizualne – obejmuje on również komunikację, wartości, kulturę organizacyjną, jakość produktów i usług oraz relacje z klientami. 

Dlaczego corporate branding jest ważny? 

Branding korporacyjny pozwala Twojej marce określić jej osobowość, a także wartości i cele, które zamierzasz osiągnąć. To nie wszystko, co do zaoferowania ma branding korporacyjny. Dobrze określony potrafi skutecznie nakłonić klientów do wybrania akurat Twojego produktu – nawet jeśli konkurencja na rynku jest naprawdę duża. 

Dzięki corporate brandingowi Twoi odbiorcy będą podziwiać Twój cel i utożsamiać się z osobowością Twojej marki. Zastosuj branding korporacyjny w połączeniu z marketingiem emocjonalnym, aby Twoi klienci zaczęli Ci ufać, polegać na Twojej firmie i angażować się w firmę. 

Jeśli chcesz osiągnąć wysokie wskaźniki utrzymania klientów, doczekać się imponujących rekomendacji i liczysz na stały wzrost przychodów, to corporate branding jest właśnie dla Ciebie. 

Jak stworzyć mocny branding korporacyjny? 

Istnieje kilka kluczowych kroków, które należy podjąć we współpracy z zespołem, aby stworzyć silny corporate branding. Pierwszym jest dokładna ocena misji, wartości, wizji i celów firmy. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, czym firma się wyróżnia i jakie są jej główne cele, pozwoli Ci to skoncentrować się na budowaniu marki zgodnej z własnymi wartościami. 

Następnym krokiem jest opracowanie strategii efektywnego komunikowania się marki. Wartości, misja i cele firmy powinny być jasno przekazywane konsumentom – tak, aby dokładnie zrozumieli oni Twoje komunikaty. Przyjrzyj się dokładniej poszczególnym krokom i współpracuj ze swoim zespołem. 

Określ swoją grupę docelową 

Twoja grupa docelowa to ludzie, którzy chętnie wybiorą Twoje produkty lub usługi. Składa się ona z różnych osobowości klientów. Ich cechy i wartości zbliżone są to tych, którymi kieruje się Twoja marka. 

Identyfikując swojego idealnego klienta, zwróć uwagę na czynniki, takie jak: 

 • Wiek; 
 • Lokalizacja; 
 • Poziom wykształcenia; 
 • Zainteresowania; 
 • Zawód; 
 • Zwyczaje zakupowe; 
 • Wartości osobiste; 

W niektórych przypadkach kluczowe będą również zarobki i aspiracje. 

Czy uda Ci się wyobrazić kampanię Porsche kierowaną do każdego? Raczej nie. Marki premium mają ściśle określone grypy odbiorców. Pokazuje to, że Twoja marka ma być unikalna. Nie chcesz docierać do wszystkich, tylko do tych, którzy chętnie kupią Twoje produkty. 

Wyznacz swoją misję i wartości 

Niezależnie od tego, jak wielka lub mała jest Twoja firma, musi mieć ona wartości, cele i misję. To, co reprezentujesz, powinno być widoczne dla wszystkich – również dla osób, które tworzą całą markę. 

Upewnij się więc, że Twoi pracownicy doskonale wiedzą, co oznacza Twoja marka. Następnie zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby również klienci zrozumieli idee Twojej firmy. Dopiero wtedy możesz pójść dalej. 

Przeprowadź audyt marki 

Audyt marki jest istotnym procesem, który polega na szczegółowym przeanalizowaniu aktualnego przekazu, wizerunku i tożsamości marki. Składa się on z badania różnych elementów, takich jak strona internetowa, materiały marketingowe i sprzedażowe, które mają bezpośredni wpływ na postrzeganie marki przez odbiorców.  

Podczas przeprowadzania audytu, dokładnie przyjrzyj się tym materiałom, które mają docierać do klientów, aby ocenić, które z nich najlepiej odzwierciedlają cele, wizję i misję marki.  

Zadbaj o pracowników  

Twoi pracownicy powinni wierzyć w firmę i odnosić się do jej celów, założeń i wartości. Ich wkład w markę jest bardzo ważny, dlatego pamiętaj, aby o nich zadbać. Może to zrobić, dzięki systematycznym ankietom, w których zapytasz swoich współpracowników o:  

 • Co Twoim zdaniem jest wyjątkowego w naszej marce?  
 • Dlaczego klient powinien wybrać nas, a nie konkurencję?  
 • Dlaczego chcesz z nami pracować?  
 • Czy Twoim zdaniem nasza obsługa klienta jest dopracowana?  
 • Jaki cel naszej firmy jest dla Ciebie najbardziej zrozumiały?  
 • Czy nasza działalność poprawia standard życia konsumentów?  

Po uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytania możesz zastanowić się, w jaki sposób przedstawić markę swoim pracownikom, aby każdy jej element był dla nich zrozumiały. Zadbaj o to, aby znali oni cele, założenia i misję Twojej marki.  

Zidentyfikuj unikalną propozycję sprzedaży  

Unikalna propozycja sprzedaży to kluczowy element marketingowy, który definiuje unikalne cechy, korzyści i wartość, jakie firma oferuje swoim klientom w porównaniu do konkurencji. USP ma za zadanie wyróżnić firmę na rynku i przekonać klientów do wyboru jej produktów lub usług. 

Aby stworzyć skuteczną unikalną propozycję sprzedaży, dokładnie przeanalizuj swoją ofertę i określ, w czym Twoja marka jest najlepsza. Być może wyróżnia Cię: 

 • jakość produktu; 
 • innowacyjność; 
 • doskonałe obsługa klienta; 
 • konkurencyjne ceny; 
 • specjalistyczna wiedza branżowa; 
 • szybka dostawa; 
 • unikalne cechy produktu; 

Twoi klienci chcą wiedzieć, jakie korzyści zapewniasz klientom i dlaczego Twoja marka jest lepszym wyborem niż konkurencja oferująca dokładnie takie same produkty, jak Twoje.  

Zadbaj o visual identity  

Twoja marka to nie tylko to, co wewnątrz, czyli wartości, cele i wizje, ale również to, co na zewnątrz. Twoi klienci będą stykać się z Twoją marką dosłownie wszędzie — w sklepach, w gazetach, mediach społecznościowych i w wielu innych miejscach. Mają oni wiele okazji do zapamiętania Twojego brandu. Jeśli jednak nie będzie się on wyróżniał, to konsumenci szybko o nim zapomną.  

Właśnie dlatego branding korporacyjny to również visual identity, czyli logo, paleta kolorów, czcionki, a nawet opakowania.  

Spójrz na Dove. Marka ma jasno określony cel – wspieranie kobiet i pokazywanie, że nie ma jednego standardu piękna.  

Wiesz, w jaki sposób marka Dove pokreśliła swój cel przy użyciu visual identity?  

Wypuszczając na rynek różne opakowania butelek mydła. Butelki mają różne kształty, które odzwierciedlają typy ciała.  

Kontroluj swój branding korporacyjny  

Branding korporacyjny to tak naprawdę wszystkie elementy organizacji. Obejmuje on proces budowy marki, zarządzanie, jej rozwój i całą ewolucję na przestrzeni lat.  

Branding korporacyjny polecany jest wszystkim firmom – tym mniejszym, jak i tym większym. Pomoże Ci on wywrzeć wpływ na klientów oraz osiągać znacznie więcej, niż do tej pory przewidywały plany.  

Tworząc swój własny brand, pamiętaj o jednolitości. Stwórz logo, które będzie pasować do wszystkich przestrzeni reklamowych, ale przede wszystkim stale kontroluj swoją markę.  

Sprawdzaj, czy jest zgodna z nowymi trendami na rynku, co mówią o niej klienci i jakie nowe zmiany możesz wprowadzić, aby oferować jeszcze więcej niż do tej pory. Branding to ciekawy, wymagający proces, ale otrzymane korzyści zachęcą Cię do dalszego działania.  

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com