Powrót
15 lipca 2023
5 min.

Brand Character – co to jest osobowość marki

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Brand Character – co to jest osobowość marki

Konsumenci wybierają marki nie tylko na podstawie atrakcyjności ich produktów, ale również patrząc na to, jak bardzo są z nimi związani. Na samym początku, czyli podczas pierwszego kontaktu na linii konsument-produkt, liczy się charakter danej marki. Jego cechy czynią markę wyjątkową na tle konkurencji i stanowią część tożsamości marki. Dokładne zrozumienie pojęcia brand character sprawi, że nie będziesz mieć trudności w rozwijaniu swojej marki i stałym zwiększaniu lojalności klientów. W tym artykule zagłębimy się w brand character, aby Twoja marka zyskała osobowość.  

 • Czym jest charakter marki?  
 • Jak stworzyć charakter marki? 
 • Czym różni się brand character od osobowości marki? 
 • Jakie charaktery marki znane są na świecie?  

Definicja osobowości marki

Brand charakter odnosi się do postaci wykreowanej przez markę, a także jej cech i atrybutów, które nadają marce ludzki charakter i osobowość. Jest to abstrakcyjny atrybut marki, który umożliwia konsumentom tworzenie emocjonalnych połączeń i identyfikację z marką. Może on być wyrażony poprzez różne cechy, na przykład: szczerość, zabawność, elegancja, autentyczność, przyjazność, pewność siebie itp. 

Na brand charakter wpływają:  

 • Strategia marki;  
 • Sposoby komunikacji z odbiorcami;  
 • Głos marki i jego ton;  

Osobowość marki to pojęcie opisujące cechy i atrybuty przypisywane danej marce, które nadają jej ludzki charakter i umożliwiają konsumentom tworzenie relacji emocjonalnych z marką. Jest to kluczowy element strategii marketingowej, który pomaga budować tożsamość marki oraz wyróżnić ją na rynku.

Definicja osobowości marki

Brand character definiuje, w jaki sposób marka przedstawia się i komunikuje z klientami, a także tworzy trwałe połączenie emocjonalne. Marki mogą mieć różne charaktery, w zależności od ich misji, wartości i grupy docelowej.  

Proces tworzenia osobowości marki

Tworzenie osobowości marki to długi, ale satysfakcjonujący proces. Pozwoli Ci on zajrzeć głębiej w swoje oczekiwania i zastanowić się, co sprawia, że Twoja marka jest wyjątkowa. Dlaczego to właśnie Twoja firma wyróżnia się na tle konkurencji?  

Tworzenie charakteru marki może być również świetną zabawą integracyjną. Wystarczy, że zaangażujesz swój zespół i wspólnie przepadnięcie w procesie kreowania marki.  

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, z pomocą przychodzi kilka kluczowych pytań, których odpowiedź nakieruje Cię na właściwy charakter marki.  

 • Czym jest Twoja marka?  
 • Jaka jest osobowość marki?  
 • Co jest rdzeniem jej wartości?  
 • Jak chcę, aby ludzie postrzegali moją markę?  
 • Jakie są odczucia konsumentów kupujących moje produkty lub stykających się z moją marką w inny sposób?  

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci spojrzeć z zupełnie innej perspektywy, dzięki czemu dowiesz się, jaki brand character powinna mieć Twoja marka.  

1. Określ wartości marki  

Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania, to dopiero pierwszy krok do stworzenia charakteru marki. Następnie czeka na Ciebie podjęcie decyzji, jakie wartości i atrybuty ma uosabiać stworzona przez Ciebie postać.  

Wartości powinny mieć dwa stabilne filary – misję Twojej marki i jej tożsamość. Wspólnie z zespołem zastanówcie się, jaki charakter pasowałby do waszego zespołu. W taki sposób nadacie marce osobowości.  

2. Stwórz projekt  

W Twojej głowie powoli powstaje osobowość marki. Zanim jednak będzie ona widoczna, należy skupić się na przedstawieniu charakteru Twojego brandu. Możesz użyć ilustracji, animacji, a nawet fotografii, aby lepiej przedstawić charakter swojej marki innym. Jeśli, któryś z Twoich pracowników wpadł na genialny pomysł, niech użyje kredek, aby odwzorować to, co ma w głowie.  

3. Wdróż charakter marki  

Stworzenie charakteru marki to nie tylko dobra zabawa, z której wynosi się kolorowe rysunki. To przede wszystkim cecha charakterystyczna firmy, która powinna być dobrze widoczna w materiałach marketingowych i reklamowych.  

Brand character powinien znajdować się na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, a nawet w drukowanych materiałach pomocniczych. Wdrażając charakter marki, upewnij się, że wszyscy w zespole są świadomi, jaki on jest. 

Zanim przejdziemy dalej… Bardzo ważne jest, aby odróżniać brand character od osobowości marki. Postacią marki nazywamy konkretną postać – Walt Disney ma Myszkę Miki, a Twitter Larry’ego, czyli niebieskiego ptaka.  

Osobowość marki to natomiast ogólny ton, cechy i charakter Twojej marki w jednym.  

Charakter Twojej marki powinien ucieleśniać osobowość Twojej marki na swój własny, niepowtarzalny sposób. Ma on mieć wspólne wartości i atrybuty, co Twoja marka, ale także własną, odrębną osobowość. 

Zalety oferowane przez brand character  

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego warto poświęcić swój wolny czas, na rozmyślaniu o postaciach niczym z bajki. Prawda jest taka, że budowanie charakteru marki niesie ze sobą wiele korzyści dla Twojej firmy.  

Twoi klienci, a także konsumenci, do których starasz się dotrzeć, otrzymają znajomą twarz. Będą oni już zawsze kojarzyć ją właśnie z Twoją marką. To nie wszystko, co zyskasz, decydując się na inwestycję czasu i energii w brand character. Dodatkowo otrzymasz:  

 • Pomoc w budowaniu emocjonalnej więzi z odbiorcami;  
 • Łatwiejsze identyfikowanie marki przez konsumentów;  
 • Zapamiętanie Twojej marki przez klientów;  
 • Sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji;  

W obecnych czasach każda marka powinna mieć charakter i skupić się na osobowości marki. Inaczej firma zleje się z innymi, takimi samymi markami, które dostępne są na rynku.  

Przykłady charakteru marki  

Snoo – Reddit  

Snoo to ikoniczny i rozpoznawalny symbol marki Reddit. Odzwierciedla on brand charakter marki na kilka sposobów. Snoo przez wielu uważana jest za uroczą, a przy tym minimalistyczną postać z jasnozielonymi uszami i zamkniętymi oczami, która symbolizuje spokój i neutralność. Jego prostota i przyjazny wygląd odzwierciedlają filozofię Reddit, która stawia na prostotę i łatwą obsługę programu. 

Brand charakter Snoo jest również związany z wartościami otwartości, wspólnotowości i akceptacji. Snoo jest reprezentantem różnorodności społeczności Reddit, której członkowie pochodzą z różnych środowisk i mają różne zainteresowania. Snoo symbolizuje to, że każdy, niezależnie od swojego tła czy zainteresowań, jest mile widziany na Reddit. 

Larry The Bird – Twitter  

Larry the Bird jest ikonicznym symbolem marki Twitter i odzwierciedla jej brand charakter. Jest to mała, niebieska, stylizowana postać ptaka z podniesionym skrzydłem, która jest rozpoznawalna na całym świecie. Larry the Bird symbolizuje lekkość, dynamikę i swobodę komunikacji, które są kluczowymi wartościami Twittera. 

Brand charakter Larry the Bird jest związany z ideą natychmiastowej i bieżącej informacji. Twitter jest platformą społecznościową, która umożliwia użytkownikom dzielenie się krótkimi, zwięzłymi wiadomościami w czasie rzeczywistym. Postać Larry the Bird reprezentuje szybkość poruszania się, łączność i możliwość ekspresji w krótkich formach. 

Larry the Bird jest również symbolem otwartości i inkluzji. Twitter jest miejscem, gdzie ludzie z różnych środowisk i kultur mogą wyrazić swoje opinie, prowadzić dyskusje i angażować się w społeczność. Larry the Bird symbolizuje tę różnorodność i zachęca do swobodnego wyrażania siebie. 

Michelin Man – Michelin 

Michelin Man, znany również jako Bibendum, to charakterystyczna postać reprezentująca markę Michelin – jednego z największych producentów opon i produktów związanych z motoryzacją. Michelin Man jest przedstawiany jako miękki, oponowy stworek o kształcie człowieka, wykonany z białej gumy. 

Postać ta rozpoznawalna jest na całym świecie i stała się jednym z najbardziej znanych i ikonicznych symboli w branży motoryzacyjnej. Jego wygląd, charakterystyczny dla marki Michelin, odwzorowuje poczucie bezpieczeństwa, niezawodności i trwałości opon. Jego kształt oparty na oponie, której jest częścią, symbolizuje ochronę i opanowanie na drodze. 

Początkowo Michelin Man został wprowadzony jako postać reklamowa w 1898 roku. Od tamtego czasu ewoluował, a jego wygląd był modyfikowany, ale zachowano charakterystyczne cechy, takie jak duże, białe ciało, elastyczność i uśmiechniętą twarz. 

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com