Powrót
15 lipca 2023
6 min.

Brand strategy – jak strategia marki wpływa na Twoją firmę? 

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 18 października 2023
Brand strategy – jak strategia marki wpływa na Twoją firmę? 

W marketingu często spotyka się działania, które skutecznie ułatwiają wyróżnienie się na tle konkurencji i zbudowanie lojalności klientów. Jedną z nich jest strategia marki, która składa się z kilku elementów, a w tym wartości przyczyniających się do stałego rozwoju brandu. Poniżej przedstawiamy Ci najlepszy sposób przyczynienia się do budowania silnej marki – brand strategy. 

  • Czym jest strategia marki? 
  • Dlaczego warto opracować brand strategy?  
  • Jakie są filary strategii marki?  
  • Które elementy kształtują strategię marki?  

Definicja strategii marki

Strategia marki określa, w jaki sposób firma będzie dążyć do zbudowania pozytywnych relacji z konsumentami. Brand stategy to długoterminowy plan działania, a także schemat osiągania założonych przez markę celów. Do strategii brandingowej marki zalicza się misja, obietnicą marki, jak i wszystkie sposoby komunikacji z odbiorcami. 

Strategia marki to długofalowy plan działania, który jest opracowywany w celu osiągnięcia określonych celów biznesowych i budowania trwałej wartości marki. Jest to strategiczne podejście, które określa sposób, w jaki marka będzie postrzegana na rynku i jak będzie się różnicować od konkurencji.

Definicja strategii marki

Bardzo często za strategię marki błędnie uważa się dobranie kolorów czy inwestycja w modne logo. Oczywiście takie elementy są integralną częścią udanej strategii, ale nie powinno się skupiać tylko na nich. Tworzenie potężnej marki skupia się na stworzeniu dopasowanej do odbiorców strategii komunikacji, której częścią jest strategia marketingowa, PRowa i employer branding. 

Brand strategy ma na celu budowanie trwałych i unikalnych więzi emocjonalnych z klientami, wyróżnienie się na rynku, budowanie rozpoznawalności i lojalności, oraz osiągnięcie przewagi konkurencyjnej poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi i taktyk marketingowych. 

Znaczenie brand strategy

Brand strategy powstaje, aby marka mogła poinformować świat, że istnieje, powiedzieć o swoich celach i zdefiniować samą siebie. Strategia brandingowa to płynna, długoterminowa strategia wymagająca rewizji w czasie na podstawie jej sukcesów – często nawet ich braku.  

Brand strategy przyczynia się do budowania wyraźnego i spójnego wizerunku marki, co przekłada się na większą rozpoznawalność i lojalność klientów. Ponadto stworzenie strategii marki umożliwia skoncentrowanie działań marketingowych i komunikacyjnych wokół określonych celów. Mając brand strategy, Twoje działania marketingowe są o wiele skuteczniejsze.  

Dodatkowo strategia marki to coś więcej niż spójny wizerunek, to również różnicowanie się marki na konkurencyjnym rynku i możliwość wykreowania unikalnej oferty i wartości dla klientów.  

Filary strategii marki

Strategię marki możemy podzielić na kilka elementów, które odpowiedzialne są za jej podstawę. Każdy z nich pomaga w budowaniu trwałej i przede wszystkim rozpoznawalnej marki.  

Cel  

O celach marki mówimy w większości artykułów, ponieważ są one niezwykle istotne – również w brand strategy znalazło się dla nich miejsce. Zrozumienie tego, co do zaoferowania ma firma jest kluczowe, aby określić pozycjonowanie marki. Twój cel to to, co Cię wyróżnia. Powód, dla którego to właśnie Twoja marka wspierana jest przez konsumentów, a nie konkurencja.  

Spójrz na cel marki Ikea – To create a better everyday life for the many people. 

Celem marki Ikea jest poprawa codziennego życia większej liczby osób. Firma dąży do dostarczania funkcjonalnych, estetycznych i przystępnych cenowo rozwiązań meblowych. Ich wyposażenie wnętrz ma pozytywny wpływ na życie klientów. Ikea koncentruje się na zapewnianiu dostępności, innowacyjności, zrównoważonym rozwoju i inspirującym designie. 

Spójność  

Zauważ, że niezależnie od tego, który kanał komunikacji marki Coca Cola właśnie przeglądasz, to zawsze jest on spójny z pozostałymi.  

Czerwony kolor, białe napisy… To wszystko czeka na Ciebie w mediach społecznościowych, reklamach, a nawet na etykietach produktów marki Coca Cola. Czy widzisz, jak ważna jest spójność? Jest ona kluczem do większej rozpoznawalności i uniknięcia mówienia o rzeczach, które nie odnoszą się do Twojej marki ani jej nie wzmacniają.  

Jeśli chcesz, aby Twoja marka była spójna, zwróć uwagę na to, jakie zdjęcia, filmy lub grafiki dostępne są na kanałach komunikacyjnych Twojej marki. Odpowiedz sobie na dwa pytania:  

  • Czy to, co wrzucam, jest zgodne z przesłaniem mojej marki?  
  • Czy moje publikacje mogą zmylić odbiorców mojej marki?  

Zauważ, że Coca Cola nie wrzuca śmiesznych memów na swój Instagram, ponieważ ich komunikacja nie przewiduje śmiesznych grafik.  

Emocje  

Czy zawsze zdarza Cię zachowywać racjonalnie? Każda Twoja decyzja jest przemyślana w 100%? Pewnie nie. Twoi klienci również nie zawsze działają racjonalnie. Bardzo często kierują nimi emocje. Właśnie dlatego dużą przewagę mają marki wykorzystujące sferę emocjonalną i tworzące społeczność wokół swojej marki.  

Spójrz na markę Kubuś. Oferuje ona nie tylko napoje dla najmłodszych, ale również wspiera rozwój sportu wśród dzieci, na przykład dzięki akcji  Rusz się z K.  

Emocje są bardzo ważne nie tylko podczas budowania strategii marki, ale również na płaszczyźnie sprzedażowej.  

Elastyczność  

Duża konkurencja i stale zmieniający się rynek wymagają od marek wielkich zmian. Firmy muszą być elastyczne, aby nie odeszły w niepamięć. Elastyczność umożliwia wprowadzanie zmian, które wzbudzają zainteresowanie i wyróżniają Twoją markę z tłumu.  

Możesz być prekursorem i wyznaczać najnowsze trendy w swojej branży lub naśladować większych graczy z zachodu.  

Spójrz na elastyczność przez pryzmat marki Coco Chanel. Ich zapachy są unikalne, piękne i przez wielu uważane za definicję kobiecości. Ale czy wiesz, że ulegają one procesowi reformulacji? Jest to celowa zmiana składu, która ma na celu dopasowanie się do konsumentek.  

W 2015 roku perfumy Chanel Coco Mademoiselle przeszły reformulację, dzięki czemu zyskały nowych zwolenników.  

Zaangażowanie  

Bardzo dużo czyta się o zaangażowaniu klientów, ale tym razem spojrzymy z zupełnie innej strony, a dokładnie z perspektywy pracowników.  

Nieco wyżej rozmawialiśmy o spójności, ale czy będzie ona miała sens, jeśli stworzysz markę cechującą się wysokim poczuciem humoru, a w BOKu będą pracować osoby niepotrafiące żartować i zmęczone swoją pracą?  

Spójność Twojej marki pokazuje się również w kontakcie z pracownikami. Zadbaj o to, aby ich charakter lub zainteresowania były, choć trochę podobne do osobowości Twojej marki.  

Lojalność  

Każda marka ma swoich zwolenników, a nawet miłośników. Pamiętaj o nich, bo jeśli zapomnisz, to oni odejdą. Lojalność należy nagradzać. Niekiedy wystarczy zwykłe słowo dziękuję przekazane w atrakcyjny sposób, innym razem lepiej sprawdzi się otwarty event zorganizowany w lokalnym parku.  

Możesz również nagrodzić stałych klientów w jeszcze inny sposób, na przykład osobistymi prezentami urodzinowymi, jak robi to marka Sephora.  

Nagradzanie lojalności to także programy lojalnościowe, wcześniejszy dostęp do nowości, programy poleceń i upominki za częste zakupy. Właśnie w taki sposób zapewnisz swojej marce wzrost lojalności klientów.  

Świadomość konkurencji  

Twoja konkurencja powinna być dla Ciebie największą motywacją. Ich przemyślane ruchy to najlepsza motywacja do udoskonalania własnej strategii i tworzenia większej wartości całej marki. Nie konkuruj – inspiruj się i wyprzedaj swoją konkurencję.  

Na rynku, dostępnych jest kilka narzędzi, które pozwolą Ci budować świadomość konkurencji, a także śledzić jej ruchy w mediach społecznościowych. Do tego celu możesz wykorzystać, na przykład Brand24.  

Elementy kształtujące strategię marki  

Filary to nie wszystko, z czym warto poznać się bliżej, aby stworzyć stabilną, a przy tym silną markę – równie ważne są poszczególne elementy, które możesz wykorzystać w codziennym marketingu. Oto kilka z nich:  

Historia marki  

Wybierz narrację, której będziesz używać, aby komunikować się ze swoimi odbiorcami. Historia marki to sposób na wzmocnienie więzi pomiędzy odbiorcami a Twoją marką. Pozwala Ci ona kształtować otwarte środowisko, w którym każdy jest mile widziany. Niech Twoi odbiorcy poznają historię Twojej marki i jej najważniejsze momenty.  

Głos marki  

To, w jaki sposób komunikujesz się ze swoimi klientami, jest bardzo ważne, dlatego zadbaj o ton i głos swojej marki.  

Głos marki odpowiedzialny jest za rodzaj komunikacji, z którego korzysta firma. Odgrywa on istotną rolę w tworzeniu połączeń z bazą klientów, a także łącz on osobowość marki z jej podstawowymi wartościami.  

Silny głos marki może być najlepszym przyjacielem, życzliwym lekarzem lub nauczycielem dla Twojego odbiorcy. Nadaj ton relacjom, jakie klient z czasem zbuduje z marką.  

Design marki  

Wizualna strona marki również jest ważna. Twoi odbiorcy pierwszą styczność będą mieli z kolorami, czcionki i stylami fotografii prezentowanymi przez Twoją markę. To, jak wyglądają produkty marki, jej strona internetowa czy grafika wrzucana do mediów społecznościowych nazywamy projektowaniem marki.  

Odbiorcy mogą wybierać Twoje produkty ze względu na sposób, w jaki je opakowujesz lub ze względu na kolorowe szablony, które wysyłasz razem z newsletterem. Pamiętaj, że projektowanie marki wywołuje reakcję emocjonalną, dlatego badaj swoje kolory, czcionki, a nawet to, w jaki sposób odbierane jest Twoje logo.  

Design marki jest bardzo ważny. Pozwala on na łatwe zapamiętywanie marki przez odbiorców, a także wyróżnianie się z tłumu konkurencji. Pomyśl, jakie logo pojawi Ci się w głowie, kiedy zimą przez Twoje miasto przejedzie świąteczna ciężarówka w kolorze czerwonym. Oczywiście, że wyobrazisz sobie duży napis Coca Cola.  

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com