Powrót
15 lipca 2023
6 min.

Brand concept – koncepcja marki w pigułce  

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Brand concept – koncepcja marki w pigułce  

Podobno w marketingu nie ma gotowego przepisu na sukces. Każda marka powinna stworzyć swój własny i kierować się nim, aby osiągać zamierzone cele. Aby jednak tak się stało, powinna ona wiedzieć, w jakim kierunku pożądać. Takim wyznacznikiem dobrych ruchów jest brand concept, czyli koncepcja marki. Pozwoli Ci ona dokładnie określić, Twój pomysł na całą markę, który pomoże Ci odnieść sukces na każdej płaszczyźnie. Poznaj bliżej Brand concept i wprowadzić go w swojej firmie.  

 • Co to jest koncepcja marki? 
 • Dlaczego brand concept jest ważny?  
 • Jak stworzyć koncepcję marki?  
 • Jakie są marki mające dobry brand concept?  

Definicja koncepcji marki

Brand concept to strategiczne podejście do budowania marki, które obejmuje zdefiniowanie jej unikalnej i wartościowej tożsamości w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku.  

Jest to koncepcja, która łączy w sobie wizję, misję, wartości i obietnice marki, tworząc spójny przekaz, który ma za zadanie budować lojalność klientów i różnicować markę w umyśle konsumentów.  

Definicja brand concept  

Brand concept koncentruje się na tym, jak marka ma być postrzegana przez swoją grupę docelową i jakie emocje oraz skojarzenia ma wywoływać. Jest to kluczowy element budowania świadomości marki i budowania trwałego związku z klientami. 

Na koncepcję marki składają się podstawowe idee związane z brandingiem firmy. Brand concept uważany jest za filar strategii marketingowej. To właśnie on pozwala Ci odróżnić Twoją markę od konkurencji i sprawia, że pozyskujesz więcej potencjalnych klientów.  

Brand concept powinno obejmować elementy, takie jak:  

 • Tożsamość Twojej firmy; 
 • Nazwa marki; 
 • Slogan, z którym kojarzą ją klienci;  
 • Logo i inne elementy projektu, na przykład grafiki wrzucane do mediów społecznościowych;  
 • Deklaracja misji, jej cele i założenia; 
 • Badania rynku; 

Równie ważne są inne elementy, takie jak:  

Świadomość marki  

Świadomość marki pokazuje, jak wielu konsumentów zna Twoją markę. Im więcej odbiorców ma Twoja firma, tym większe będzie zainteresowanie zakupem Twoich produktów.  

Wartości marki  

Jest to nic innego, jak rozpoznawalność i zasięg Twojej marki. Wartość marki to złożone pojęcie, które odnosi się do szeregu atrybutów i cech, które przyczyniają się do sukcesu i pozycjonowania marki na rynku 

Lojalność wobec marki 

Lojalność wobec marki pokazuje, jak długo konsument jest przywiązany do produktów lub usług. Na lojalność marki wpływa długotrwałe zaangażowanie klienta w każdy etap rozwoju marki.  

Znaczenie brand concept dla marki  

Dobra, a przede wszystkim przemyślana koncepcja marki przyniesie Twojej firmie wiele korzyści. Przyczyni się do lepszej komunikacji marki i pomoże Ci skutecznie budować wizerunek oraz przewagę konkurencyjną. Jeśli chcesz docierać do potencjalnych klientów i nie odraczać swoich wzrostów, postaw na brand concept. Dlaczego warto mieć koncepcję marki?  

1. Budowanie świadomości marki  

Koncepcja marki pomaga nie tylko w dotarciu do potencjalnych klientów, ale również przyczynia się do łatwiejszego rozpoznawania marki, a także sprawia, że odbiorcy zaczynają się z nią utożsamiać. Pamiętaj, że konsumenci o wiele częściej wybiorą markę, którą znają niż tę, o której nigdy nie słyszeli. Zbudowanie rozpoznawalnej marki to wiele profitów, na przykład większa sprzedaż i łatwiejsze przyjęcie nowych produktów przez rynek.  

2. Zwiększenie wiarygodności  

Silna marka równa się większa wiarygodność firmy wśród konsumentów. Brand concept sprawi, że Twoja firma zbuduje konkurencyjność, lojalność w branży i stanie się wyjątkowo silna. Pozwól swoim klientom zdobyć zaufanie do marki.  

3. Przewaga konkurencyjna  

Brand concept jest niezwykle istotny w sytuacji, gdy na rynku istnieje duża liczba firm oferujących podobne produkty. Przez odpowiednie definiowanie marki i budowanie jej tożsamości, uzyskasz przewagę konkurencyjną. Gdy konsumenci ufają marce i są z nią emocjonalnie związani, stają się lojalni i gotowi bronić marki przed konkurencją. To zaufanie i lojalność tworzą dodatkowy element konkurencyjności, który pozwala firmie wyróżnić się na rynku i zdobyć przewagę nad innymi markami.  

Proces tworzenia koncepcji marki

Czy Old Spice byłby tak znaną marką, gdyby nie właściwa koncepcja? Pewnie marka nie trafiałaby do tak dużej liczby konsumentów, gdyby nie strategia marketingowa, strategia biznesowa i brand concept połączone ze sobą. Skoro już wiesz, jak bardzo ważne jest, aby stworzyć koncepcję marki, sprawdź, w jaki sposób tego dokonać.  

1. Zacznij od celu  

Rozpoczęcie koncepcji marki opiera się na autentyczności misji i wartości, które definiują firmę. Kluczowe jest zrozumienie tego, kim się jest i co wyróżnia markę na rynku.  

Podstawą opracowywania koncepcji marki jest introspekcja. Firma musi dobrze rozumieć swoją ofertę i to, co czyni ją unikalną. Również istotne jest poznanie grupy docelowej i zbudowanie zaufania wśród określonego segmentu demograficznego. Bez tego ciężko będzie nam nawet rozmawiać o celach, a co dopiero je określić.  

W branży spożywczej wiele marek może konkurować, oferując podobne produkty, ale to ich kreatywne i wyróżniające się strategie marketingowe sprawiają, że się wyróżniają.  

Przykładem jest PepsiCo., spółka macierzysta marki Cheetos, popularnej przekąski kukurydzianej. Mimo konkurencji, marka Cheetos utrzymuje swoją pozycję w popkulturze i skupia się na komunikacji z młodszymi konsumentami. 

W 2019 roku Cheetos nawiązało współpracę z Forever 21, sprzedawcą odzieży, aby stworzyć limitowaną kolekcję, obejmującą koszulki, kostiumy kąpielowe i inne elementy, które nosiły kolory i logo marki Cheetos. Ta eksperymentalna kampania przyczyniła się do dalszego wzmacniania statusu marki Cheetos i skierowania przekazu do swojej docelowej grupy odbiorców. 

2. Wybierz swoją nazwę  

Znalezienie właściwej nazwy marki to podstawa, ponieważ to właśnie ona będzie pierwszym punktem kontaktu z klientem. Dobrze dobrana nazwa może natychmiast przyciągnąć uwagę i wywołać zainteresowanie.  

To oczywiście nie wszystko. Zwróć uwagę, że wiele nazw firm stało się również nazwami produktów – nie tylko oferowanych przez daną markę. Przykład?  

Pieluchy dla dzieci to pampersy. Nawet jeśli nie są one produkowane przez markę Pampers. Takie zjawisko w marketingu określamy, jako generic trademark, czyli pospolicenie nazw marketingowych.  

3. Znajdź głos swojej marki  

Głos Twojej marki to nie tylko zbiór słów, które wykorzystujesz w komunikacji z odbiorcami, ale również sposób, w jaki te słowa są wyrażane. To unikalna osobowość Twojej marki, która ożywa w każdym przekazie i interakcji z klientami. Głos Twojej marki powinien być spójny, autentyczny i odzwierciedlać wartości, a także misję Twojej firmy. 

Wzmacniając głos Twojej marki, musisz zrozumieć swoją grupę docelową, ich potrzeby i preferencje komunikacyjne. Czy Twoja marka jest młoda i dynamiczna, czy może bardziej klasyczna i elegancka? Czy kierujesz się humorem, profesjonalizmem czy empatią? Twój głos powinien być dostosowany do specyfiki rynku, aby trafiać do odbiorców w sposób, który ich zainteresuje i angażuje. 

Nie zapomnij stworzyć voice guide, który powinien zawierać: 

 • Misję marki;  
 • Podstawowe wartości marki:  
 • Cechy jej osobowości, na przykład zabawna lub poważna;  
 • Brand personę:  
 • Słowa kluczowe kojarzone z marką;  

4. Czas na branding  

Branding to proces tworzenia i kształtowania wizerunku marki. Kiedy wszystkie słowa i teksty są już gotowe dla Twojej koncepcji marki, nadszedł czas, aby przekształcić te idee w wizualne elementy i zająć się projektem brandingowym. 

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, jak wykorzystać zebrane wcześniej informacje, aby wizualnie oddać swoje pomysły. Logo staje się kluczowym elementem identyfikacji marki, dlatego warto skupić się na jego stworzeniu. Powinno ono odzwierciedlać charakter marki, jej wartości i misję. Pamiętaj, że:  

Badania Study finds z 2020 roku pokazują, że – 42% konsumentów twierdzi, że logo skutecznie oddaje osobowość firmy. 

Oprócz logotypu, dobór odpowiedniej typografii również jest ważny dla brandingowego projektu. Wybór odpowiedniego kroju pisma wpłynie na percepcję marki i budować spójność wizualną.  

Przykłady brand concept, które warto poznać bliżej  

Dove 

Dove, za pomocą swojej marki, wykorzystuje unikatową strategię brandingową. Marka Dove doskonale wykorzystuje swoje media społecznościowe, reklamy w TV, czasopismach i inne formy komunikacji, aby podkreślać ważność wizerunku ciała i poczucia własnej wartości. 

Jednym z najbardziej inspirujących elementów strategii brandingowej Dove jest ich podejście do promowania realistycznych standardów piękna. Modelki prezentowane w reklamach i kampaniach tej marki przedstawiane są w sposób, który oddaje różnorodność ciał i wyglądów. Nie ma jednej definicji piękna. Dove przekazuje klientom silną wiadomość o akceptacji siebie i innych oraz o pozytywnym podejściu do swojego ciała. 

Dove nie ogranicza swojego zaangażowania tylko do sprzedaży produktów. Marka ta jest mocno zobowiązana do podnoszenia świadomości na temat wpływu branży kosmetycznej na samoocenę kobiet i młodych dziewcząt. Poprzez swoje kampanie i inicjatywy społeczne, Dove aktywnie edukuje i inspiruje kobiety do kwestionowania nierozsądnych standardów urody narzucanych przez media i kulturowe konwencje. 

Airbnb 

Airbnb wykorzystuje swoją markę w celu promowania usług wynajmu krótkoterminowego i udostępniania domów. Marka kładzie nacisk na uniwersalność oferty, niezależnie od miejsca podróży. Poprzez prosty przekaz, firma ułatwia konsumentom zapamiętanie marki i sięgnięcie po nią, gdy potrzebują noclegu w trakcie podróży. 

Istotną koncepcją Airbnb jest podkreślanie relacji między gospodarzem a gościem. Ta strategia pomaga budować silne powiązania i wzajemne zaufanie na poziomie osobistym. Airbnb stawia na ludzki wymiar doświadczenia podróżowania, akcentując interakcję i współdzielenie przestrzeni między gospodarzem a gościem. Dzięki temu marka Airbnb stała się synonimem gościnności, przyjaznego podejścia i unikalnych interakcji między ludźmi. 

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com