Powrót
07 czerwca 2023
9 min.

Branding – co to jest i na czym polega

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 18 października 2023
Branding – co to jest i na czym polega

Branding to kluczowy element budowania i rozwijania marki, a zarazem nieodłączna część strategii marketingowej każdej firmy. Polega on na świadomym kreowaniu i zarządzaniu wizerunkiem marki w celu budowania pozytywnej i rozpoznawalnej tożsamości dla konsumentów. 

Co to jest branding?

Branding to kompleksowy proces, który obejmuje kreację unikalnego stylu, wartości, przesłania i doświadczenia, które marka chce przekazać swoim odbiorcom. Poprzez branding, firma stara się budować swoją pozycję na rynku, tworzyć pozytywne skojarzenia i wyróżniać się na tle konkurencji. 

Kluczowymi elementami procesu są m.in. identyfikacja wizualna (logo, kolory, czcionki), komunikacja (slogan, przesłanie, wartości), strategia marketingowa oraz sposób komunikacji z klientami. Celem brandingu jest przede wszystkim stworzenie silnej i spójnej tożsamości marki, która przyciąga uwagę i zapada w pamięć odbiorców. Poprzez konsekwentne budowanie i utrzymywanie marki na rynku, firma może osiągnąć wiele korzyści, takich jak większe zaufanie klientów oraz rozpoznawalność, zdolność do różnicowania się od konkurencji oraz budowanie długotrwałych relacji z klientami. 

Branding i system identyfikacji wizualnej 

Kreowanie marki to proces budowania i zarządzania nią w celu kształtowania postrzegania wizji marki przez klientów. Integralną częścią tego procesu jest system identyfikacji wizualnej. Pełni on kluczową rolę w konsekwentnym komunikowaniu i reprezentowaniu marki. 

System identyfikacji wizualnej umożliwia markom budowanie rozpoznawalności, kreowanie tożsamości, pozyskiwanie zaufania, rozwijanie lojalności klientów oraz wyróżnienie się na rynku. Poprzez starannie zaprojektowane i konsekwentnie stosowane elementy identyfikacji wizualnej, marka może skutecznie komunikować swoje wartości i w pozytywny sposób wpłynąć na swoją pozycję na rynku. 

System ten jest kompleksowym zestawem graficznych elementów, które zostały zaprojektowane po to, aby wizualnie reprezentować markę. Składa się on z różnych elementów, takich jak logo, kolorystyka, czcionki, wzory, grafiki oraz zasady kompozycji i układu. Wszystkie te elementy powinny być spójnie powiązane i w ten sposób powinny tworzyć jednolitą wizualną tożsamość marki. 

Znaczenie systemu identyfikacji wizualnej 

Rola systemu identyfikacji wizualnej w brandingu jest istotna z kilku powodów, oto najważniejsze z nich: 

 • Rozpoznawalność marki – system ten pomaga w tworzeniu rozpoznawalności marki wśród konkurentów. Dobre logo, charakterystyczne kolory i unikalne elementy graficzne pozwalają odróżnić markę od konkurencji i umożliwiają jej natychmiastowe rozpoznanie przez klientów. 
 • Budowanie tożsamości marki – identyfikacja wizualna jest narzędziem do budowania tożsamości marki. Poprzez starannie dobrany wygląd graficzny, marka może przekazywać swoje wartości, osobowość i misję, co pomaga budować pozytywne skojarzenia i emocjonalne połączenie z klientami. 
 • Spójność i konsystencja – technika identyfikacji wizualnej zapewnia spójność we wszystkich elementach komunikacji marki. Dzięki temu marka jest łatwo rozpoznawalna i buduje zaufanie u klientów. Zastosowanie spójnych elementów identyfikacji wizualnej w różnych kanałach komunikacyjnych sprawia, że marka jest bardziej wiarygodna i profesjonalna. 
 • Budowanie lojalności – silny i spójny system identyfikacji wizualnej może przyczynić się do pozyskiwania lojalności klientów. Kiedy klienci identyfikują markę za pomocą jej unikalnych graficznych elementów, rośnie ich zaufanie i więź emocjonalna z marką, co przekłada się na długotrwałe relacje i powtarzalne zakupy. 
 • Długotrwałe wrażenie – spójna identyfikacja wizualna pomaga w budowaniu długotrwałego wrażenia na klientach. Wyraziste logo, atrakcyjne kolory i spójny styl graficzny pozostają w pamięci klientów, co może wpływać na ich decyzje zakupowe nawet po zakończeniu interakcji z marką. Kiedy marka konsekwentnie prezentuje swoje elementy identyfikacji wizualnej na różnych nośnikach i w różnych punktach kontaktu z klientem, buduje w ten sposób trwałe skojarzenia i pozytywne doświadczenia, które mogą prowadzić do powtarzalnych zakupów i rekomendacji. 

Elementy brandingu, czyli co wpływa na kształt marki? 

Chcąc budować świadomość marki, musisz wiedzieć, że proces ten obejmuje wiele elementów, które mają wpływ na kształtowanie tożsamości i wizerunku marki. Do najważniejszych elementów w komunikacie reklamowym zaliczamy: 

 • Logo – graficzny symbol, reprezentujący markę. Jest to jedno z najważniejszych elementów identyfikacji marki. Logo powinno być unikalne, łatwo rozpoznawalne i skutecznie komunikować tożsamość marki. 
 • Nazwa – wybór odpowiedniej nazwy marki jest kluczowy. Powinna być ona chwytliwa, łatwa do zapamiętania, spójna z wartościami marki i dobrze oddawać jej charakter. 
 • Slogan – krótkie hasło lub zdanie, które podsumowuje wartości lub obietnice marki i wyróżnia ją na tle konkurencji. Slogan powinien być łatwy do zapamiętania i skutecznie przyciągać uwagę. 
 • Kolorystyka – dobrze dobrana paleta kolorów ma duże znaczenie dla identyfikacji marki. Kolory mogą wywoływać określone emocje i skojarzenia, dlatego ważne jest, aby były spójne z wartościami i osobowością marki. 
 • Czcionki – wybór odpowiednich czcionek wpływa na czytelność i styl komunikacji marki. Fonty powinny być spójne z charakterem marki i dobrze czytelne w social mediach, na stronie internetowej oraz w innych kanałach komunikacji brandu. 
 • Ton komunikacji (tone of voice) – sposób, w jaki marka komunikuje się z klientami. Ton komunikacji powinien być spójny z wartościami marki i dostosowany do konsumentów. 
 • Elementy graficzne – oprócz logo, marka może korzystać z różnych elementów graficznych, takich jak wzory, ikony, ilustracje czy zdjęcia, które nadają wizualny charakter i wyrazistość komunikacji marki. 
 • Produkty i usługi – oferta marki, w której znajdują się produkty i usługi, to kluczowy element, który buduje jej wizerunek. Ważne jest, aby oferta była zgodna z wartościami marki i satysfakcjonowały grupę docelową. 
 • Doświadczenie klienta – wrażenia i interakcje klientów z marką mają ogromne znaczenie dla budowania jej wizerunku. Dlatego ważne jest, aby dostarczać pozytywne doświadczenia odnośnie produktów i usług – zarówno online, jak i offline. 
 • Kultura marki – wartości, misja i filozofia marki, które wpływają na tożsamość i kształtują jej reputację. Kultura marki powinna być spójna i odzwierciedlać wartości, które są ważne dla marki. 
 • Historia marki (brand story) – opowiadająca o genezie, wartościach, celach i misji marki, która ma na celu budowanie więzi emocjonalnej z klientami, kreowanie tożsamości marki oraz wywoływanie pozytywnych skojarzeń i identyfikacji z marką.

Wszystkie te elementy składają się na kształt marki i jej wizerunek. Wpływają one zatem na postrzeganie marki przez klientów i budowanie ich zaufania. Kiedy marka konsekwentnie prezentuje swoje wartości i obietnice za pomocą odpowiednich elementów identyfikacji wizualnej, klienci mogą łatwiej identyfikować się z marką oraz budować z nią więź emocjonalną. 

Budowanie świadomości marki oraz planowanie brandingu – analiza sytuacji wyjściowej i kreowanie marki 

Budowanie świadomości marki oraz planowanie brandingowe to kluczowe etapy w procesie kształtowania marki. Analiza sytuacji wyjściowej i kreowanie marki umożliwiają budowanie mocnej i rozpoznawalnej marki. Poprzez staranne planowanie i konsekwentne działania, firma może stworzyć silną markę, która przyciąga klientów, buduje zaufanie i osiąga sukcesy na rynku. Oto etapy, które mają wpływ na świadomość marki: 

 • Analiza sytuacji wyjściowej – pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowej analizy otoczenia rynkowego, konkurencji i grupy docelowej. To pozwala zrozumieć obecne trendy, potrzeby klientów oraz wyróżnić się na tle konkurencji. 
 • Definiowanie wartości mark – określenie wartości, misji i przesłania. To fundamenty, na których będzie budowana cała brandingowa strategia marki. Ważne jest, aby te wartości odzwierciedlały unikalność wizerunku marki na rynku. 
 • Kreowanie wizerunku marki – po zdefiniowaniu wartości marki można przejść do kreowania jej wizerunku. Obejmuje to wybór odpowiedniego logo, kolorów, czcionek i innych elementów wizualnych, które będą reprezentować markę. Ważne jest, aby elementy te były spójne i odzwierciedlały tożsamość marki. 
 • Komunikacja i promocja – kolejny krok to opracowanie strategii komunikacji marki i jej promocji, np. w mediach społecznościowych. Istotny jest wybór takiego tonu i stylu komunikacji, który pozwoli na efektywne dotarcie do grupy docelowej. 
 • Budowanie relacji z klientami – mocny brand angażuje swoich klientów i buduje z nimi trwałe relacje. Dlatego ważne jest tworzenie pozytywnego doświadczenia klienta, oferowanie wysokiej jakości produktów lub usług oraz aktywne słuchanie oraz reagowanie na opinie i potrzeby konsumentów. 
 • Monitorowanie i adaptacja – budowanie marki to dynamiczny proces, dlatego ważne jest, aby monitorować efektywność prowadzonych działań brandingowych i adaptować je do zmieniających się warunków rynkowych. 

Branding oraz system identyfikacji wizualnej mają na celu dotarcie do konkretnej grupy docelowej, zwiększenie rozpoznawalności, przedstawienie wartości marki oraz zbudowanie relacji z klientami. Jest to długotrwały proces, jednak jeżeli zależy Ci na tym, aby wyróżnić się na tle konkurencji oraz zbudować długotrwałe i wartościowe relacje z klientami, powinieneś włączyć proces brandingu do swojej strategii marketingowej. 

Dlaczego branding jest ważny?  

Wyjątkowa marka ma ogromny wpływ na wyniki finansowe. To jednak nie jest jedyny benefit. Branding pozwala firmom zapewnić sobie przewagę konkurencyjną nad rywalami i przyczynia się do zdobywania i utrzymywania klientów przy znacznie niższych kosztach.  

W dynamicznym świecie handlu elektronicznego, gdzie nowe firmy pojawiają się codziennie, posiadanie uznanej marki staje się nieocenionym atutem w przyciąganiu klientów i generowaniu zysków. Właśnie dlatego branding jest konieczny.  

Możesz oczywiście nie robić nic ze swoją firmą – po pewnym czasie marka stworzy się sama, ale może ona być tak atrakcyjna, jak mogłaby być, gdyby użyty został branding.  

Branding przyczynia się do wzrostu świadomości marki, poprawia wizerunek marki i zapewnia zwiększenie sprzedaży. Czy to zbyt mało, aby przekonać Cię do inwestycji w branding?  

Jak stworzyć branding?  

Jeśli zapadła decyzja o stworzeniu silnej marki, to musisz wiedzieć, że będzie to trudny proces. W przypadku brandingu liczy się czas, pomysły, kreatywność, a także współpraca z zespołem. Pamiętaj, że kreowanie marki to proces iteracyjny.  

Poniżej czekają na Ciebie kroki, które pomogą Ci zbudować silny brand i dobrać kanały komunikacji.  

1. Określ grupę docelową  

Wszystko, co otrzymuje Twoja marka, czyli świadomość, uznanie, lojalność, a także przychody, bierze się od Twoich konsumentów. Są oni niezwykle ważni – bez nich Twoja firma nie mogłaby się rozwijać.  

Nie każda osoba może stać się Twoim klientem. Jeśli sprzedajesz pieluchy dla dzieci, to nie będziesz kierować reklam i komunikatów do mężczyzn, którzy nie mają i nie planują mieć potomstwa.  

Będzie Ci o wiele łatwiej, kiedy określisz swoją grupę docelową. To właśnie im będziesz oferować swoje produkty lub usługi. Skup się tylko na nich, dzięki czemu poświęcisz im cały swój czas.  

Aby dokładnie określić swoją grupę docelową, odpowiedz sobie na podstawowe pytania:  

 • Do kogo kierowana ma być Twoja marka?  
 • Komu będzie służył Twój produkt?  
 • Jak wygląda Twój idealny klient?  
 • Dla kogo powstała Twoja firma?  
 • Dlaczego powstała Twoja marka? 

2. Zdefiniuj swoją misję  

Zwróć uwagę na ostatnie pytanie, które zadaliśmy w poprzednim kroku – dlaczego powstała Twoja marka? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci nie tylko lepiej zrozumieć swoją grupę docelową, ale również zbudować misję, a także określić cel i pasję organizacji.  

Misja marki jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy, czy Twoi odbiorcy zaufają i docenią Twoją firmę. To ona jest budulcem manifestu Twojej marki i wszystkie elementy brandingu, a w tym logo, slogan czy głos marki, powinny być z nią spójne.  

3. Stwórz strategię marki  

Misja to jeden z elementów skutecznej strategii marki. I choć jest bardzo ważna, to nie wystarczy, aby zbudować silny brand. Zadbaj również o cele, wartości, otoczenie rynkowe, archetyp marki, a nawet jej ton.  

Pokaż swoim konsumentom wszystko, co wyróżnia Twoją markę na tle konkurencji. Dlaczego jest wyjątkowa?  

Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoja firma miała swoje własne cechy, wartości i korzyści, które sprawiają, że jest ona unikalna.  

4. Zaprojektuj swoją markę  

Jeśli poprzednie kroki zostały dokładnie przez Ciebie wykonane, to przyszedł czas na jedną z najbardziej lubianych, a zarazem ekscytujących części brandingu – projektowanie wizualne. Oto jego elementy:  

 • nazwa marki; 
 • logo; 
 • paleta kolorów; 
 • czcionki;  
 • ikonografiki;  

5. Ożyw swój branding  

Teraz zostało Ci już tylko wdrożenie. Zanim jednak skupisz się na realizacji swojego solidnego planu, zarejestruj nazwę marki i zleć realizację identyfikacji wizualnej.  

Załóż konta w mediach społecznościowych i stwórz własną stronę internetową, aby Twoi klienci mogli znaleźć Cię w internecie.  

Na tym etapie możesz również przygotować materiały promocyjne, zadbać o branding produktu lub usługi i wykupić miejsca reklamowe.  

Wdrażając branding, pamiętaj o spójności.  

Przykłady brandingu  

Fisher Price  

Spójrz na branding marki kierowanej do najmłodszych, która od długiego czasu cieszy się uznaniem i zaufaniem rodziców na całym świecie. Ich branding został starannie opracowany. Marka koncentruje się na wartościach związanych z rozwojem dziecka, edukacją najmłodszych i radością, która towarzyszy obu procesom.  

Kolorystyka marki jest jasna, intensywna i przyjazna dla dzieci. Czerwony, niebieski i żółty są często wykorzystywane w produktach i opakowaniach. Nie jest to nieprzemyślany zabieg. Fisher Price ma cieszyć oko barwami, ponieważ najmłodsze dzieci lubią kontrasty. Maluchy o wiele łatwiej zapamiętują mocne kolory.  

Komunikacja marki Fisher Price koncentruje się na wartościach edukacyjnych, rozwojowych i zabawowych. Reklamy i materiały marketingowe często podkreślają naukę poprzez zabawę, rozwijanie umiejętności kreatywnych i interakcję między dziećmi i rodzicami. 

Żywiec Zdrój 

Marka wody mineralnej Żywiec Zdrój w Polsce uznawana jest za jedną z topowych. Firma ta kieruje się wartościami związanymi z naturą, czystością i zdrowiem.  

W ich reklamach możesz zobaczyć, jak wiele znaczy dla nich środowisko. Podkreślają to również w akacjach mających na celu posadzenie nowych drzew.  

Logo marki Żywiec Zdrój jest proste i czytelne. Składa się z nazwy Żywiec Zdrój w czystej i eleganckiej czcionce, zazwyczaj w kolorze niebieskim, który symbolizuje świeżość i klarowność. Często towarzyszy mu ikona w formie zielonej góry, nawiązującej do naturalnego pochodzenia wody mineralnej. 

Kolorystyka marki Żywiec Zdrój jest nasycona i przyjazna dla oka. Niebieskie odcienie podkreślają czystość i świeżość wody, a zielone akcenty nawiązują do natury i zdrowia. Te kolory są odpowiednio dostosowane do komunikacji marki.  

Marka Żywiec Zdrój jest przykładem, że uzyskanie spójnego wizerunku marki nie jest, aż tak trudnym zadaniem. 

Korzyści płynące ze skutecznego brandingu  

Kiedy stworzysz unikalny brand, Twoja firma będzie wyróżniać się na tle konkurencji, zwiększy się jej rozpoznawalność na rynku, a także postrzeganie przez konsumentów. Będzie ona o wiele lepiej zapamiętywana, szczególnie dzięki logo, czcionkom, kolorom i innym spójnym elementom, które każdego dnia przewijają się przez życie konsumentów.  

Branding pomoże Ci zbudować reputację, zwiększyć wiarygodność, a co za tym idzie – sprzedaż. Skutecznie skrócisz proces zakupowy i otrzymasz niższe koszty utrzymania klienta.  

Jeśli chcesz, aby Twoja firma cieszyła się zaufaniem i lojalnością klientów, a zarządzanie firmą było prostsze i tańsze, to branding jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Nie zapomnij o tym.  

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com