Powrót
15 lipca 2023
5 min.

Brand benefits – czym są benefity marki

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Brand benefits – czym są benefity marki

Twoja marka wybierana jest przez klientów, ponieważ oferujemy im coś, co zmienia ich codzienność lub zwiększa standardy życia. Dlaczego tak wiele osób kupuje Coca Colę? Powodem nie jest smukła butelka, którą łatwo przenieść w torbie, a smak. To właśnie on sprawia, że rodzinny obiad smakuje zupełnie inaczej, a pragnienie znika. To, co oferuje Coca Cola swoim konsumentom to brand benefits. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej benefitom marki.  

  • Czym są benefity marki? 
  • Jaki jest główny benefit marki? 
  • Jakie są przykłady brand benefits? 
  • Czy brand benefits są konieczne? 

Benefity marki definicja

Benefity marki to nic innego, jak to, co oferuje Twoja firma swoim klientom – powód, dla którego sięgają oni po Twój produkt lub usługi.  

Benefity marki są to wartości, korzyści i satysfakcje, jakie klienci otrzymują dzięki korzystaniu z produktów lub usług danej marki. Oferowanie unikalnych benefitów jest kluczowym elementem strategii marketingowej, mającym na celu przyciągnięcie i zatrzymanie klientów oraz budowanie trwałych relacji z nimi.

Benefity marki definicja

Dlaczego raz na pół roku wybierasz się do dentysty? Chcesz zadbać o swoje zęby i dokładnie sprawdzić, czy nie dzieje się z nimi nic złego. Stomatolog oferuje Ci, więc nie tylko przegląd, ale brand Benefits. W tym przypadku jest to poczucie bezpieczeństwa.  

Wyróżniamy cztery rodzaje benefitów marki. Każdy z nich jest równie ważny.  

1. Functional brand benefits – co otrzymają Twoi klienci

Korzyści funkcjonalne odnoszą się do atrybutów i cech produktu, które demonstrują jego wyniki i wydajność. Stanowią one konkretne i mierzalne aspekty, których klienci doświadczają w wyniku korzystania z danego produktu lub usługi. Funcional brand benefits są ściśle związane z bezpośrednimi funkcjami produktu i odgrywają kluczową rolę w przekonaniu konsumentów do zakupu. 

Produkty Twojej marki mogą być, na przykład wydajne. Przykładowo, w przypadku elektronicznego urządzenia, korzyścią funkcjonalną może być szybkość działania, moc obliczeniowa, pojemność baterii itp. Klienci poszukują produktów, które mogą zapewnić im wysoką wydajność i osiągać zamierzone cele. Firma Apple promując swoje nowe telefony, podkreśla, jak wiele filmów możesz obejrzeć, zanim rozładuje się bateria.  

Zostając w tematyce marki Apple; spójrz, że ich produkty cechują się również bezpieczeństwem. Producenci dbają o ochronę prywatności, danych i podłączonych do Apple Pay kart. Benefity funkcjonalne oferowane przez markę Apple sprawiły, że stała się ona tak rozpoznawalna wśród konsumentów.  

2. Emotional brand benefits – jakie uczucia wywołuje produkt 

Korzyści emocjonalne dotyczą głęboko zakorzenionych emocji, doświadczeń i wartości, które klienci odczuwają w wyniku interakcji z danym produktem. Są one związane z emocjonalnymi aspektami produktu lub usługi, które mogą wpływać na zadowolenie, satysfakcję i więź emocjonalną klienta z marką. 

Spójrzmy na przykładzie zmywarki Samsunga. Korzystając z niej, pozwalasz sobie na chwilę spokoju i więcej czasu, który możesz wykorzystać na drobne przyjemności. Czujesz, więc wewnętrzny spokój, błogość i radość, ponieważ Twoja kuchnia jest schludna i czysta. Benefity emocjonalne są dużym bodźcem do zakupu danego produktu.  

3. Self-expressive brand benefits – co produkt mówi o użytkownikach  

Korzyści związane z samoekspresją marki odnoszą się do psychologicznej i społecznej wartości, którą konsumenci czerpią z identyfikowania się z daną marką. Te korzyści wykraczają poza funkcjonalne cechy produktu lub usługi i koncentrują się na tym, jak marka pomaga konsumentom wyrazić ich tożsamość, wartości i aspiracje wobec innych. Korzyści związane z samoekspresją marki są głęboko zakorzenione w koncepcji samoekspresji i służą jako sposób dla jednostek na komunikację i sygnalizację ważnych aspektów ich osobowości, stylu życia i przynależności społecznej. 

Poprzez identyfikowanie się z konkretnymi markami, konsumenci mogą projektować pożądany wizerunek lub prezentować siebie w określony sposób przed społeczeństwem. Marki, z którymi decydują się zaangażować, stają się symbolicznym odzwierciedleniem ich osobistej tożsamości. 

Spójrz na markę premium samochodów osobowych, na przykład Mercedes-benz. Oferuje ona naprawdę wiele, ale jej główne brand Benefits skupiają się na samoekspresji. Jeżdżenie S-klasą to coś więcej, niż przyjemna podróż – to również podkreślanie statusu społecznego.  

4. Consumer brand benefits – czego oczekują konsumenci  

Twoja marka powinna dokładnie określić, czego oczekują konsumenci. Załóżmy, że oferujesz zdrowe batony proteinowe dla osób aktywnych sportowo. Twoją grupą docelową będą osoby, które ćwiczą i przywiązują dużą dawkę do tego, co spożywają w ciągu dnia. Niekiedy chcą oni jednak umilić sobie czas na siłowni i sięgają po ich słabość – słodycze.  

Tacy klienci oczekują, że na rynku dostępne będą batony niskokaloryczne, bez dodatku cukru i konserwantów. Konsumenci z Twojej grupy docelowej chcą zjeść słodycz bez poczucia winy. Zapewnij im taki produkt.  

Główny benefit marki, czyli reason to believe  

Oferowanie różnych brand benefits, które wpisują się do rodzajów wymienionych powyżej to nie wszystko. Liczy się również reason to believe, czyli powód, dla którego Twoi konsumenci mają Ci zaufać i wybrać akurat Twoje produkty.  

Reason to believe może obejmować wszystko – od doświadczenia w tej dziedzinie, przez sprawdzone wyniki i referencje, po produkty poparte szeroko zakrojonymi badaniami.  

Ludzie uwielbiają patrzeć na statystyki, słuchać opinii i czytać referencję, dlatego zadbaj o to, aby otrzymali oni tylko pozytywne bodźce.  

Pamiętaj, że Twoi klienci zalewani są obietnicami z każdej strony. Twoja konkurencja stale obiecuje im coś nowego, ale nie do końca wywiązuje się ze złożonych obietnic. Właśnie dlatego ludzie zawsze potrzebują dowodu, że w Twoim przypadku będzie zupełnie inaczej.  

Brand Benefits przykłady  

Nike  

Nike to przede wszystkim inspiracja i motywacja. Marka skutecznie promuje aktywny styl życia i pokazuje, że zdobywanie sportowych osiągnięć jest na wyciągnięcie ręki. Działanie Nike przekłada się na korzyści emocjonalne – marka motywuje klientów do osiągania swoich celów i pokonywania własnych ograniczeń.  

Marka oferuje również przynależność. Nike tworzy społeczność sportowców i entuzjastów fitnessu, dając klientom możliwość przynależności do globalnej marki, która podziela ich pasję i wartości.  

Google  

Marka Google pozwala klientom na szybkie dotarcie do najnowszych informacji, dzięki czemu zapewnia im benefity funkcjonalne. Konsumenci nie muszą spędzać cennych godzin na przeszukiwaniu książek z przepisami, kiedy chcą zaskoczyć swoich gości domowym obiadem – Google poda im przepisy na tacy.  

Ponadto Google stale wprowadza innowacje i rozwija produkty oraz usługi poprawiające jakość życia. Marka ta zmienia sposób, w jaki łączysz się z technologią. 

Zalety korzystania z benefitów marki

W czasie, gdy konkurencja stale testuje nowe możliwości, benefity marki grają pierwszy plan. Twoja grupa docelowa powinna znać wszystkie benefity, które oferuje im Twoja marka, a także wiedzieć.  

Benefity marki to Twoja karta przetargowa w sprzedaży. Dobrze ją wykorzystaj, na przykład tak jak Garnier. Marka ta produkuje szampony, jak każde inne. Nie wyróżniała się na rynku, ponieważ jej produkty nie zachęcały swoim składem… Do momentu, w którym nie powstała linia Hair Food.  

Hair Food obejmuje:  

  • Maski; 
  • Szampony;  
  • Odżywki;  
  • Wody lameralne;  

Na pierwszy rzut oka widać produkty niewyróżniające się na tle konkurencji. Potem prezentowane są brand benefits, a w tym wegańska formuła zawierająca 98% składników pochodzenia naturalnego.  

Właśnie to, czyli zaoferowanie korzyści dopasowanej do globalnych trendów oraz oczekiwa konsumentów sprawiło, że linię Hair Food od Garniera stała się, aż tak popularna i uwielbiana, co pozwoliło wyróżnić się masowemu produktowi wśród zróżnicowanej konkurencji. Każda marka, niezależnie od swojej skali działania może być jak Garnier i dzięki swoim brand Benefits wyróżnić się wśród konkurentów.  

Twoja marka również stać się atrakcyjna w oczach konsumentów – nawet jeśli obecnie taka nie jest. Wystarczy wykorzystać brand Benefits.  

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com