Powrót
15 lipca 2023
7 min.

Personal branding – czym jest branding osobisty?  

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 26 lutego 2024
Personal branding – czym jest branding osobisty?  

Budowanie marki osobistej jest konieczne, kiedy chcesz być ekspertem w swojej branży, zwiększać swoje zarobki lub sprzedawać produkty wirtualne. Zalet budowania wizerunku danej osoby jest naprawdę wiele.

Spójrz na Marka Zuckerberga, czy Billa Gatesa. Ich nazwiska znane są na całym świecie, ale nie jest to efekt przypadku, a przemyślana strategia personal brandingu. Zobacz, w jaki sposób ta marketingowa strategia pozwoli Ci świadomie pokierować swoją karierą, a także rozwojem zawodowym.  

 • Co to jest personal branding?  
 • Skąd się wziął branding osobisty?  
 • Dlaczego warto wykorzystać branding osobisty?  
 • Jak wygląda proces budowania personal brandingu? 

Personal branding – definicja  

Personal branding to proces budowania i zarządzania wizerunkiem osoby jako marki. Jest to strategia polegająca na konsekwentnym kształtowaniu i promowaniu swojej tożsamości, wartości, umiejętności i doświadczenia w celu budowania silnej reputacji i rozpoznawalności. Personal branding pozwala jednostce wyróżnić się w tłumie, zbudować autentyczną i spójną tożsamość oraz osiągnąć swoje cele zawodowe i osobiste. 

Personal branding, znane również jako branding osobisty, to proces budowania i zarządzania własną marką jako indywidualności. Skupia się na tworzeniu spójnego wizerunku, wartości i reputacji osoby, której celem jest budowanie rozpoznawalności, zaufania i unikalności w swojej dziedzinie działalności.

Definicja personal branding

Istotą personal brandingu jest tworzenie unikalnego wizerunku, który podkreśla indywidualne cechy i atuty danej osoby. Przykładowo, Elon Musk, założyciel Tesla Motors, SpaceX i Neuralink, zbudował silną osobistą markę opartą na swoim wizjonerskim podejściu do technologii i przedsiębiorczości. Jego personal branding jest związany z innowacją, ekscentrycznością i zaangażowaniem w zmiany społeczne. Dzięki temu jest rozpoznawalny na całym świecie i ma wpływ na wiele dziedzin. Jakie jeszcze marki osobiste oglądają użytkownicy w mediach społecznościowych?  

 • Cristiano Ronaldo – tej osoby nikomu nie trzeba przedstawiać. Portugalski piłkarz – jeden z najpopularniejszych sportowców na świecie. Ronaldo ma ogromne zasięgi na Instagramie i Facebooku, gdzie pokazuje nie tylko swoje życie zawodowe, ale również prywatne.  
 • Dwayne “The Rock” Johnson – amerykański aktor, producent filmowy i były wrestler. Johnson jest aktywny na Instagramie i Twitterze. W mediach społecznościowych dzieli się motywującymi treściami, informacjami o nowych produkcjach, a także pokazuje swoje życie prywatne z zupełnie innej perspektywy.  
 • Kylie Jenner – amerykańska celebrytka, bizneswoman i założycielka marki kosmetycznej Kylie Cosmetics. Jenner ma ogromne zasięgi na Instagramie – od lat utrzymuje się ona na pierwszych miejscach w rankingu najpopularniejszych kont na właśnie tej platformie.  

Branding osobisty – historia 

O budowaniu marki osobistej zrobiło się głośno, kiedy to influencerzy zaczęli zarabiać naprawdę duże pieniądze i pokazywać swoje życie, którego wielu im zazdrości. W obecnych czasach marki bardzo chętnie współpracują z osobami mającymi silną markę osobistą, ale personal branding swoją historią sięga lat 90 XX wieku.  

Koncepcja personal brandingu ma swoje korzenie w dziedzinie marketingu i reklamy. Pierwsze wzmianki na ten temat można odnaleźć właśnie w latach 90. XX wieku, gdy dzieła, takie jak The Brand Called You autorstwa Toma Petersa zaczęły podkreślać znaczenie budowania indywidualnego wizerunku w świecie biznesu. Wielu uważa Toma Petersa za jednego z prekursorów personal brandingu. 

Jednak idea budowania marki osobistej jako strategii rozwoju zawodowego i budowania reputacji nie była nowa. Już wcześniej, zwłaszcza wśród artystów, polityków i przedsiębiorców, istniała świadomość konieczności kreowania silnego wizerunku, który przyciąga uwagę i buduje zaufanie. 

Powody, dla których warto zagłębić się w personal branding  

Powody, dla których warto skupić się na budowaniu swojej marki osobistej, zależą przede wszystkim od tego, jakie są Twoje cele, grupa docelowa i czym dokładnie się zajmujesz. Zobacz, na przykładzie dwóch mężczyzn o znanych nazwiskach:  

Donald Trump – dość kontrowersyjny polityk, który Personal branding wykorzystuje na naprawdę wiele sposobów. Buduje on swoją markę osobistą przede wszystkim po to, aby skutecznie pozyskiwać nowych wyborców i zająć kluczowe miejsce w polityce USA.  

Neil Patel – nazwisko bardzo dobrze znane marketingowcom. Twórca Ubersuggest oraz Answer The Public. Neil wykorzystuje Personal branding, aby docierać do nowych klientów, którzy będą kupować jego produkty wirtualne i korzystać z aplikacji. Nie zależy mu na pozycji w polityce, ale dzieleniu się wiedzą z dziedziny marketingu.  

To, kim jesteś z zawodu lub do czego dążysz, będzie wyznaczać powody, dla których warto zainteresować się brandingiem osobistym i budowaniu marki osobistej. Są jednak podstawowe zalety korzystania z personal brandingu:  

1. Zwiększenie świadomości marki osobistej  

Marka osobista ma kluczowy wpływ na wzrost świadomości marki, ponieważ ludzie lubią kupować produkty firm, które budzą w nich zaufanie. A czy coś budzi więcej emocji i zachęca do lojalności niż znajoma twarz?  

Wyobraź sobie, że sprzedajesz książki rozwojowe. Są one dostępne w każdej większej księgarni, a także w internecie. Mimo to nikt ich nie kupuje. Powodów może być wiele, ale głównym będzie brak zaufania. Ludzie nie kupią książek o rozwoju osobistym jeśli nie zobaczą osoby, która dzięki nim naprawdę się rozwinęła. Twoja marka osobista będzie skuteczną reklamą dla książek, ponieważ Ty – jako autor jesteś najlepszym przykładem tego, że Twoja wiedza działa w praktyce.  

Wizerunek profesjonalisty zachęca odbiorców do skorzystania z oferty Twojej firmy. Czują się oni zaopiekowani i pewni, że Twoje produkty polepszą jakość ich życia.  

2. Zdobywanie reputacji  

Jeśli będziesz marką osobistą zbudowaną na wartościach, umiejętnościach i doświadczeniu, zdobędziesz również reputację. Personal branding umożliwi Ci skuteczne kształtowanie wizerunku i zdobywanie zaufania innych ludzi, klientów, pracodawców i partnerów biznesowych.  

Będąc ekspertem w swojej dziedzinie, o wiele prościej pozyskasz inwestorów, którzy wesprą Cię finansowo podczas tworzenia produktu lub usługi. Reputacja to potężne narzędzie.  

3. Możliwość zarabiania własnym nazwiskiem  

Branding osobisty to przepis na uzyskanie wielu możliwości. Możesz zdobyć kontakty biznesowe, uczestnicząc w wielu wydarzeniach związanych z Twoją branżą, używać mediów społecznościowych do sprzedawania produktów wirtualnych, a także współpracować z firmami, które potrzebują dobrej reklamy.  

Personal branding to również sposób na łatwiejsze znalezienie o wiele lepiej płatnej pracy. Daje Ci on możliwość zarabiania własnym nazwiskiem na wiele sposobów. Spójrz na odnoszącą sukcesy Igę Świątek.  

Stała się ona twarzą reklamową marki Oshee. Powodem nie był jej wygląd, styl czy pójście na casting. Iga to marka osobista bardzo dobrze znana w świecie sportu. Pasuje ona idealnie do produktów marki Oshee. Jej personal branding pozwala jej na współpracę z dowolną firmą, dzięki czemu uzyskała ona dodatkowe możliwości, m.in.: pojawiania się w reklamach.  

Branding osobisty – proces budowania wizerunku 

Wbrew pozorom personal branding nie jest łatwym procesem. Wymaga on dokładnego poznania swojej grupy docelowej, określenia celów i udzielania się w różnych obszarach komunikacji, na przykład mediach społecznościowych. Dla wielu zostanie influencerem, jest banalnie proste – w praktyce musisz bardzo dobrze zarządzać marką osobistą i wiedzieć, z jakiej strony chcesz się pokazać. Niekiedy wystarczy źle postawiony krok, aby odstraszyć odbiorców czy potencjalnych klientów. Zobacz, jak wygląda proces brandingu osobistego.  

1. Określ, co chcesz osiągnąć  

Nie wykorzystuje się brandingu personalnego bez określenia tego, co dokładnie chce się osiągnąć. Bez tego nie będziesz wiedzieć, jak wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie, aby pomóc innym. Ludzie muszą mieć powód, by zacząć Cię słuchać, obserwować w sieci lub przychodzić na Twoje wykłady.  

Dlaczego konto Leo Messiego znajdujące się na Instagramie, obserwuje 477 milionów osób? Chcą oni wiedzieć więcej o piłce nożnej, zobaczyć, które buty poleca ich idol, a także zmotywować się działania.  

Odbiorcy nie będą szli za Tobą, jeśli będziesz pokazywać im zdjęcia swojego śniadania lub nagrywać filmiki z wyprawy po górach. Oni chcą wartościowy content, który coś im oferuje, na przykład większą wiedzę.  

Kiedy określisz, co chcesz osiągnąć, zobaczysz również, w jaki sposób możesz do tego dojść.  

 • Chcesz sprzedawać swoje e-booki? Dziel się swoją wiedzą na podstawowym poziomie.  
 • Planujesz startować w wyborach samorządowych? Pokaż swój udział w społeczeństwie.  

2. Stań się obserwatorem  

W internecie znajdziesz wiele osób, którym udało się zbudować markę osobistą w Twojej branży. Nie było to szczęście, a ciężka praca. Zobacz, co takiego lubią ich odbiorcy oraz rozpisz komunikaty cieszące się największą popularnością.  

Nie sztuką jest ściągnąć od kogoś cały plan działania i naśladować go na każdym roku. Odbiorcy nie lubią, kiedy ktoś chcesz czerpać korzyści z osoby, którą darzą pewnymi emocjami, uznaniem i zaufaniem.  

Zobacz, jak działa Twoja konkurencja i wyciągnij wnioski. Być może w Twojej branży najbardziej lubiane są wpisy na Twitterze, a konto na Instagramie totalnie się nie sprawdza. Obserwuj, badań, planuj swoją strategię – szczególnie na błędach innych.  

3. Wybierz grupę docelową  

Czy sprzedając buty dla dorosłych, chcesz dotrzeć do dzieci? Pewnie nie, bo takie działanie tylko przepali budżet i wywoła frustrację. W brandingu osobistym również możesz tracić pieniądze i czas, jeśli nie określisz grupy docelowej.  

Prawnicy specjalizujący się w rozwodach nie będą tracić czasu na tworzenie contentu i komunikatów przeznaczonych dla szczęśliwych rodzin – choć nie ukrywajmy. Rozbijanie szczęśliwych małżeństw, a następnie podsuwanie wizytówki z numerem telefonu do adwokata, brzmi kusząco.  

Twoja grupa docelowa powinna zostać określona jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań. A jeśli chcesz jeszcze bardziej podkręcić statystyki w social mediach, to skup się na wybranej niszy.  

4. Bądź widoczny  

Skoro już wiesz, kim są Twoi odbiorcy i do kogo kierujesz swoje komunikaty, to możesz zacząć działać. A dokładnie być widocznym.  

Kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z personal brandingiem, to ten krok może wydawać Ci się dość niezręczny lub trudny. Nie bój się prosić o pomoc, kontaktować się bardziej doświadczonymi osobami i szukać porad w internecie.  

Widoczność nie oznacza tylko wrzucania postów, nagrywania rolek i tworzenia karuzel. Tutaj chodzi o coś więcej – o obecność. A dokładnie o bycie: 

 • W internecie;  
 • Na wydarzeniach branżowych;  
 • Firmowych eventach; 
 • Targach i szkoleniach otwartych;  

Obecność to również współprace z ludźmi mającymi tę samą grupę docelową, co Ty. Możesz stworzyć wspólny live z osobą, która jest widoczna i doceniona przez Twoją niszę. Możesz również współpracować z markami oferującymi dane produkty, które przydadzą się Twoim odbiorcom.  

Personal branding w pigułce  

Kto przychodzi Ci na myśl, kiedy myślisz o silnej marce osobistej? Pewnie specjalista z Twojej branży. Pamiętaj, że Ty też możesz być osobą, która wyznacza nowe trendy. Możesz wyróżnić się na tle konkurencji i mieć znane nazwisko. Wszystko zależy od tego, jak dobrze zrozumiesz, a następnie wykorzystasz personal branding.  

Nie tylko celebryci, aktorzy czy piłkarze mogą zdobywać obserwujących z całego świata, choć często nie jest potrzebny milionowy zasięg, aby skutecznie sprzedawać lub zarabiać.  

Silna marka osobista może działać tylko na danym obszarze i poza niego nie wychodzić. Spójrz na Janinę Bąk – specjalistkę od statystyki. Sprzedaje ona swoje książki, prowadzi bloga, udziela się na różnych wystąpieniach, a na Instagramie śledzi ją 107 tysięcy obserwatorów. Bądź jak Janina – skup się na swojej niszy.  

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com