Powrót
15 lipca 2023
6 min.

Brand activation – definicja aktywacji marki  

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Brand activation – definicja aktywacji marki  

W dzisiejszym, konkurencyjnym świecie, aktywacja marki stała się niezwykle istotnym elementem strategii biznesowych. Wraz z rozwojem technologii i narastającym zalewem informacji, zdobycie uwagi i lojalności klientów staje się coraz trudniejsze. Aktywacja marki jest kluczowa dla przetrwania i sukcesu każdej organizacji. Ale czym właściwie jest aktywacja marki i jak można ją skutecznie zrealizować? Przyjrzyj się bliżej brand activation i  odkryj strategie, które pomogą Ci wzbudzić zainteresowanie i zaangażowanie konsumentów.  

  • Czym jest brand activation? 
  • Dlaczego aktywacja marki jest ważna? 
  • Jak aktywować markę? 
  • Jak stworzyć efektywny brand activation? 

Definicja aktywacji marki

Brand activation to dość nowe pojęcie, które dopiero buduje swoją pozycję w świecie marketingu, dlatego może być interpretowane na różne sposoby. Aktywacja marki odnosi się do strategii i działań podejmowanych przez markę w celu angażowania swojej grupy docelowej. Proces, jakim jest brand activation pozwoli Ci zwiększyć świadomość marki, budować więź emocjonalną z klientami i skutecznie wpływać na ich postrzeganie oraz zachowanie wobec marki. Za słowem brand activation stoi wiele działań, a w tym: 

  • Kampanie reklamowe;
  • Eventy i wydarzenia z partnerami;  
  • Programy lojalnościowe;  

Aktywacja marki jest procesem planowanego i systematycznego wdrażania strategii marketingowej w celu budowania świadomości marki, angażowania konsumentów oraz wzmacniania ich lojalności. Jest to kompleksowy zestaw działań, który ma na celu wykreowanie pozytywnego wizerunku marki i umocnienie jej pozycji na rynku.

Definicja aktywacji marki

Brand activation stale zyskuje popularność. Oczywiście nie bez powodu. Aktywacja marki to skuteczne narzędzie, które pomoże Ci w bezpośrednim kontakcie z docelowymi odbiorcami.  

Definicja aktywacji marki jest o wiele szersza, niż mogłoby Ci się wydawać. Nasz artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć brand activation – z zupełnie innej perspektywy. 

Znaczenie brand activation dla marki

Każda firma ma swój początek – dzień, w którym na rynku pojawiają się jej produkty lub aktywowana jest strona internetowa. Marki dopiero rozpoczynające swoją działalność nie są znane szerszemu gronu odbiorców i nawet świetnie zaplanowana kampania reklamowa nie sprawi, że pierwszego dnia konsumenci się do nich przekonają. Jeśli chcesz, aby Twoja marka zaczęła się wyróżniać, musisz zrobić prawdziwe BOOM na rynku. Postaw na zaangażowanie. Prościej mówiąc – aktywuj swoją markę,  

Brand activation pomoże Twojej marce na kilka sposobów:  

Przyciąganie uwagi  

Czego potrzebujesz, aby rozwijać się i prężnie działać na rynku? Klientów. To właśnie oni są napędem Twojej marki. Bez nich nie zajdziesz daleko. Aktywacja marki sprawi, że będziesz w stanie przyciągnąć uwagę konsumentów, a następnie przemienić ją w sprzedaż. Bez brand activation nie osiągniesz założonych planów, ponieważ nikt nie dostrzeże produktów Twojej marki. Konkurencja jest ogromna, dlatego i wyróżnik powinien taki być.  

Większa sprzedaż  

Zastanów się, czym kierujesz się, podczas robienia zakupów spożywczych. Przyciągają Cię kolorowe opakowania, a może wybierasz marki, które aktywnie uczestniczą w Twojej codzienności? Widzisz ich reklamy, polecają je znajomi, czy bierzesz udział w akcjach promocyjnych, które akurat organizują. Odpowiedź jest prosta. Konsumenci wybierają to, co nie jest im obce. Aktywując markę, przyczyniasz się do wzrostu świadomości marki, a co za tym idzie – sprzedaży.  

Lojalność konsumentów  

Pozyskanie klienta jest o kosztowniejsze niż jego utrzymanie, dlatego bardzo ważne jest, aby zbudować lojalne grono konsumentów, którzy stale korzystają z Twojej oferty. Nie osiągniesz tego bez brand activation. Każdy nowy produkt będzie wymagał od Ciebie zaplanowanej strategii marketingowej i kampanii reklamowej, co jest kosztowne. Wykorzystując aktywację marki, o wiele łatwiej przekonasz klientów do nowych produktów lub usług, ponieważ będą oni lojalni w stosunku do całej marki.  

Sposoby na aktywację marki  

Brand activation to proces wymagający dużego nakładu pracy. Nieprzemyślane działanie będzie stratą czasu i energii, dlatego zadbaj o to, aby dopracować każdy element aktywacji marki. Do Twojej dyspozycji jest kilka narzędzi i sposobów sprawdzonych przez marketerów z całego świata.  

Sprawdź, najskuteczniejsze strategie marketingowe, które pomogą Ci aktywować Twoją markę:  

Kampanie digitalowe  

Ciągły pośpiech konsumentów i brak czasu na chwilę relaksu sprawiły, że firmy zaczęły polegać na technologii, odchodząc tym samym od osobistej aktywacji marki. Do Twojej dyspozycji są media społecznościowe i influencerzy mający zbudowaną grupę odbiorców.  

Możesz również łączyć świat fizyczny razem z cyfrowym. Właśnie tak zrobiła marka Pepsi w 2014. Producenci popularnego napoju wyprodukowali 250 milionów puszek, na których znajdywały się podobizny pięciu czołowych graczy świata. Takie zagranie sprawiło, że marka uzyskała wrażenie fizyczne, pozostając nadal w cyfrowym.  

Sampling  

Zgadujemy, że sampling kojarzy Ci się z degustacją produktów spożywczych w sklepach. Eleganckie hostessy namawiają to spróbowania malutkiego kawałka sera lub wypicia 30 ml soku, który dopiero wchodzi na rynek. I tak kiedyś tak właśnie wyglądał sampling.  

Jednak marketing się zmienia, dlatego takie działanie może wyglądać zupełnie inaczej – wszystko zależy od Twojej kreatywności. Przykład?  

Wyobraź sobie, że prowadzisz sieć salonów kosmetycznych. Twoją główną specjalizacją jest tworzenie makijaży okolicznościowych. Rozstaw swoje stoisko na targach ślubnych i oferuj próbne makijaże dzienne.  

Marketing doświadczalny  

Experiental marketing to strategia aktywacji, która skupia się na tworzeniu autentycznych i zaangażowanych doświadczeń dla klientów. Jest to podejście, w którym marka stawia na interakcję i zaangażowanie z odbiorcami poprzez tworzenie unikalnych i pamiętnych doświadczeń. 

Marketing doświadczalny zakłada, że konsumenci są bardziej skłonni nawiązać pozytywną relację z marką i przekazać opinie o niej dalej, jeśli mają możliwość osobiście doświadczyć jej produktów, usług lub wartości. Takie działanie pozwala markom wyjść poza tradycyjne kanały komunikacji i dotarcie do klientów w sposób bardziej interaktywny i angażujący.  

Eventy  

Wydarzenia organizowane przez markę, na których można spotkać ulubionych artystów i otrzymać wiele darmowych produktów, lubi chyba żady. Eventy to sprawdzony sposób na nawiązanie bezpośredniej więzi z klientami. Na wydarzeniach możesz również przeprowadzać ankiety lub rozmawiać z konsumentami, aby dowiedzieć się więcej o nich potrzebach i opiniach.  

Firmy organizują eventy o różnym charakterze, na przykład luźne pikniki rodzinne oraz eleganckie kolacje dla kluczowych klientów. Niekiedy wydarzenie ma na celu demonstrację produktów lub zbudowanie relacji ze współpracującymi z marką influencerami.  

Brand activation w sklepie  

Czy wiesz, że możesz wykorzystać siedzibę lub oddział swojej firmy, aby stworzyć silne powiązania między Twoją marką a jej odbiorcami? Firmy od lat organizują wydarzenia na miejscu, czyli w sklepach, fabrykach lub innych miejscach związanych z firmą.  

Bardzo dobrym przykładem jest branża winiarska. Producenci alkoholowych trunków chętnie organizują wycieczki do winiarni dla swoich partnerów. Pokazują, jak wygląda proces tworzenia wina i umożliwiają odbiorcom samodzielną ocenę poszczególnych etapów.  

Sprawdzone sposoby na aktywacje marki

Jeśli uważasz, że chcesz wprowadzić brand activation w struktury marketingowe swojej firmy, skup się na tym, aby aktywacja marki była efektywna. Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć zamierzane cele związane z brand activation.  

Zadbaj o interakcje  

Interakcje międzyludzkie przyczyniają się do zbudowania stabilnej relacji z docelowymi odbiorcami. Niezależnie od tego, w jaki sposób aktywujesz swoją markę, liczy się zaangażowanie ludzi odpowiedzialnych za reprezentację Twojej firmy.  

Interakcja nadaje Twojej firmie twarz, która jest bardziej… Po prostu ludzka. Odstaw na chwilę obok wielkie i drogie billboardy. Postaw na działania angażujące pracowników i konsumentów.  

Działaj subtelnie  

Zobacz, jak wiele marek decyduje się na irytujący, wręcz przekraczający osobiste granice brand activation. Takie działania będą miały zupełnie odwrotny skutek. Ludzie nie lubią zwracania ich uwagi na siłę, dlatego zapamiętują oni daną markę, ale w negatywny sposób.  

Działaj subtelnie. Przygotuj i zaplanuj aktywację marki z myślą o odbiorcach, a nie o sobie. Niech Twoje kampanie nie będą przesadne, a delikatne i wyważone lub zabawne czy wciągające. Unikaj wszelkich działań niezgodnych z marką i jej odbiorcami.  

Słuchaj konsumentów  

Wiesz już, że aktywacja marki polega na interakcji z odbiorcami. Nie powinna być ona jednak jednostronna. Skoro Twoi klienci są w stanie posłuchać Twojej marki, to ona również powinna kierować się ich głosem. Niech odbiorcy wyjdą z tej integracji z głębokim uznaniem dla Twojej marki i poczuciem, że zostali wysłuchani.  

Zbieraj opinie przed, w trakcie, a nawet po aktywacji marki. Wprowadź do swoich działań marketingowych dyskusje odbywające się przy pomocy mediów społecznościowych. Pamiętaj również, aby dokumentować pozytywne i negatywne iteracje – wyciągaj z nich wnioski.  

Przykłady dobrej aktywacji marki

Witaminwater  

Marka Witaminwater to przykład firmy, która bardzo dużo czasu, energii i pieniędzy poświęca na stworzenie dopracowanych działań marketingowych, które aktywują markę i zachęcają odbiorców do interakcji.  

Ich uczestnictwo na WayHome Music Festival pokazało, jak łatwo jest dać ludziom rozwiązanie ich problemów, połączone z dobrą reklamą. Marka ta zdecydowała się na wybudowanie specjalnych stacji wodnych, które miały za zadanie chłodzić uczestników imprezy borykających się z upałem. Witaminwater zapewniło nie tylko chłód, ale również wiele radości i śmiechu.  

Browar Guinness  

Guinness to niezwykła marka z segmentu premium, dlatego wszystkie ich działania powinny być luksusowe. I tak w praktyce wygląda ich marketing. Marka Guinness zaoferowała wybranym klientom wycieczkę prywatnym odrzutowcem do Dublina. Wystarczyło, kupić jedno piwo podczas trwania kampanii Guinness Class i wziąć udział w biegu o główną nagrodę.  

Netflix  

Netlfix to synonim udanych kampanii reklamowych. Ich działania są trafione w każdym calu. My jednak weźmiemy na tapetę stoisko marki wystawione na targach CES 2018 

Netflix zaprojektował jedno z najpopularniejszych stoisk podczas imprezy, gdzie pracowali fikcyjni pracownicy Psychasecu, czyli korporacji będącej ważnym elementem serialu “Altered Carbon”. Psychacesu oferuje transfery świadomości swoich klientów do nowych ciał lub „rękawów”.  

Fani tej produkcji oferowanej przez platformę Netflix mieli okazję poczuć się, jakby przenieśli się do swojego ulubionego serialu.  

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com