Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Władca “The Ruler” – archetyp marki, która rządzi

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 18 października 2023
Władca “The Ruler” – archetyp marki, która rządzi

Szef szefów. Dyktuje zasady i nie musi tego nikomu udowadniać. Zrobi wszystko za Ciebie, dla Ciebie. Władca – archetyp dla marek-liderów. Czym się charakteryzuje i po czym go poznać? Jakie marki go wykorzystują i czy Twoja wpisuje się w archetyp Władcy?

The Ruler – Władca

Archetyp Władcy to typowy monarcha. Król lub królowa swojej branży. Gdyby chcieć porównać go do prawdziwych ludzi, trzeba by wymienić np. Abrahama Lincolna czy Winstona Churchilla. To prawdziwe autorytety, osoby pewne siebie i odpowiedzialne. Władcy dyktują zasady na rynku. Kontrolują jakość. Skupiają wokół siebie wierną społeczność, ale nie kierują komunikatów do anonimowej masy ludzkiej. Nigdy nie stawiają siebie w otoczeniu konkurencji, bo jak na Władców przystało, uznają, że nikt nie jest dla nich godnym konkurentem. Nie przyznają się do porażek. Konsekwentnie podkreślają swoje przywództwo. Archetyp Władcy może się kojarzyć z totalitaryzmem, ale marka-Władca nie jest skupiona jedynie na swoim sukcesie. Równie ważne jest dla niej dobro konsumentów. Mierzy swój sukces poprzez to, ile dała z siebie dla odbiorcy i czy zapewniła mu naprawdę wszystko. Dzięki temu zyskuje pełną kontrolę nad sytuacją i daje konsumentom poczucie bezpieczeństwa. To archetyp, który przemawia do pewnych siebie ludzi, którzy lubią porządek. Utożsamiają się oni z siłą i sukcesem – wizerunek oparty na tych wartościach przemówi do nich najbardziej.

Jak marki wykorzystują archetyp Władcy?

Archetyp Władcy jest szczególnie typowy dla marek luksusowych i tych, które obiecują konsumentom siłę. Najczęściej pojawia się w branżach takich jak:

 • bankowość,
 • luksusowe samochody,
 • jubilerstwo,
 • prestiżowe zegarki,
 • luksusowe hotele,
 • transport biznesowy,
 • technologie.

Marki Władcy często opierają swoją identyfikację na kolorach kojarzących się z siłą (odcienie czerwieni), bezpieczeństwem (zielony) i luksusem (czerń, srebro). Hasło Władcy to: Zrobimy to za Ciebie, dla Ciebie.

Przykłady marek Władców

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz nie jest znany ze swoich technologii czy z niezawodności. Mercedes-Benz jest znany z tego, że mają go osoby, które na to stać. Marka uważana jest za luksusową, najlepszą w kategorii najlepszych, chociaż większość konsumentów nie jest w stanie określić, w czym właściwie miałaby być najlepsza. Jej hasło “The best or nothing” idealnie wpisuje się w archetyp Władcy – Mercedes-Benz nie uważa nawet, że ma jakąś konkurencję. Swoim konsumentom oferuje bycie KIMŚ. Gdziekolwiek nie pojedziesz Mercedesem, Twój status zostanie określony od razu.

Microsoft

Jeśli chodzi o systemy operacyjne, to wydaje się, że przed Microsoftem nie było niczego. To lider, który od samego początku wyznacza standard użytkowania komputerów. Dziś jest “przywódcą” szeroko rozumianej branży technologicznej. Ma swoich konkurentów, ale ich nie uznaje. Konsumentom daje to, czego nowsze przedsiębiorstwa dać nie mogą – bezpieczeństwo wynikające z faktu, że Microsoft jest wszystkim doskonale znany.

E. Wedel

Najstarsza fabryka czekolady w Polsce. Przedsiębiorstwo cukiernicze założone w 1851 roku. Gdy zaczęło oznaczać wyroby własnym logo, produkty innych cukierników pozostały w tyle. E. Wedel stał się synonimem prawdziwej czekolady i tak pozostało do dzisiaj. Niezależnie od tego, czy czekolada marki naprawdę jest luksusowa, konsumenci odbierają ją jako lepszą od innych.

Rolex

To szwajcarskie przedsiębiorstwo kojarzy się z tradycją i prestiżem. Na Rolexa pozwalają sobie tylko wyjątkowi ludzie z wyjątkową historią. Marka uwydatnia ten przekaz w kampanii “Every Rolex Tells A Story”. Jak się można domyślić, nie ma tam przeciętnych osób. Rolex stał się ikoną zegarków luksusowych.

Czy Twoja marka jest Władcą?

 • Pragnienie: pełna kontrola
 • Cel: pozycja lidera w branży, stworzenie społeczności odnoszącej sukcesy
 • Strategia: siła i wpływ
 • Obawy: chaos, utrata kontroli

Jeśli te 4 wartości dotyczą Twojej marki, prawdopodobnie jej archetypem jest Władca.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com