Powrót
08 lipca 2023
7 min.

Brand identity – co to jest tożsamość marki 

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Brand identity – co to jest tożsamość marki 

Każdy człowiek ma swoją unikalną tożsamość. Jego indywidualne cechy osobowości i wygląd przyczyniają się do nawiązywania relacji, określania zainteresowań, a także wyboru marek, z którymi się utożsamia. To właśnie wyjątkowa tożsamość sprawia, że jesteś zupełnie inny niż Twoi sąsiedzi i pracownicy. Tak samo jest w przypadku marek – one również mogą wyróżniać się na tle konkurencji, dzięki tożsamości. Aby jednak tak się stało potrzebna, jest tożsamość marki, czyli brand identity. 

Tożsamość marki – definicja

Tożsamość marki (brand identity) jest kluczowym elementem jej strategii. Odnosi się do unikalnych cech, które wpływają na postrzeganą osobowość, wygląd i zachowanie marki. Brand identity obejmuje zarówno elementy namacalne, jak i niematerialne, w tym historię marki, nazwę, osobowość i identyfikację wizualną. 

Tożsamość marki to kompleksowy system elementów wizualnych, werbalnych i sensorycznych, które służą do jednoznacznego rozpoznawania i różnicowania marki na rynku. Jest to strategiczny proces definiowania i tworzenia spójnego zestawu atrybutów, które reprezentują tożsamość marki i komunikują jej wartości, misję i wizję.

Tożsamość marki definicja

Jeśli chcesz dokładnie zrozumieć tożsamość marki, spójrz na nią przez pryzmat człowieka. Ludzie są kombinacją takich elementów, jak: 

 • imię; 
 • pochodzenie; 
 • osobowość; 
 • wartości; 
 • przekonania; 
 • historia; 
 • wygląd; 

Tożsamość marki działa podobnie. Jest ona spójnym zbiorem cech kształtującym sposób, w jaki marka jest postrzegana przez swoją grupę docelową. 

Tożsamość marki wykracza poza samą estetykę i obejmuje również emocjonalne połączenie i znaczenie, które marka przekazuje swojej publiczności. Odzwierciedla pozycjonowanie marki, jej cel i obietnicę, skutecznie odróżniając ją od konkurencji na rynku. Jest podstawą, na której buduje się doświadczenia i postrzeganie marki, wpływając na preferencje konsumentów, lojalność i aktywne wspieranie marki. 

Tożsamość marki to przede wszystkim to, kim lub czym ona jest. Zanim się dowiesz, jakie namacalne elementy będą odpowiedzialne za tworzenie Twojej marki, a dokładnie jej tożsamości, musisz znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jesteś jako marka. Pomogą Ci w tym odpowiedzi na pytania: 

 • Jaka jest Twoja misja? 
 • Jakie przekonania kierują Twoja firmą? 
 • Jaką osobowość podarujesz swojej marce? 
 • W jaki sposób wyróżniasz się na tle konkurencji? 
 • Gdyby Twoja marka była osobą, to jak wyglądałaby jej komunikacja? 

Zastanów się dobrze. Nie śpiesz się, ponieważ od tych odpowiedzi będzie zależało to, jak poprowadzisz budowanie tożsamości swojej marki. 

Jeśli masz problem z ustaleniem, kim dokładnie jesteś, nie przejmuj się. Czasami wystarczy burza mózgów przeprowadzona z zespołem, aby uzyskać jasność. Wspólnie skupcie się na pytaniach: 

 • Jakie przekonania i wartości są ważne dla nas jako firmy? 
 • Co sprawia, że się wyróżniani? 
 • Jak opisalibyśmy naszą markę w trzech słowach? 
 • Jak chcielibyśmy zostać opisani przez klientów? 

Po ustaleniu tożsamości marki możesz zabrać się za identyfikację marki, dzięki czemu ożywisz swoją firmę. 

Elementy tożsamości marki 

Kiedy już nazwiesz swoją markę i określisz jej cele, wartości, a także odpowiesz sobie na najważniejsze pytania, czas zabrać się za design, czyli wizualną część identyfikacji marki. Składa się ona z kilku elementów. 

Jedziesz samochodem na wakacje. Przed Tobą długa podróż, złapał Cię głód, a kanapki zostały w domu. Spokojnie. Z oddali już widać żółtą literę M. Pewnie doskonale wiesz, co to oznacza. Zaraz zjesz swoją ulubioną kanapkę. Logo McDonalds jest najlepszym przykładem charakterystycznego loga. Twoja marka również powinna takie mieć. 

Możesz stworzyć wyjątkowe logo w formie obrazka, tekstu lub kształtu. Możesz również połączyć ze sobą wszystkie możliwości. Jest to o tyle ważne, że logo jest kluczowym elementem tożsamości firmy i to ono odpowiada za zwracanie uwagi odbiorców. 

Dopasowana czcionka 

Tworzysz swoje wyjątkowe logo? Zwróć uwagę na wybór odpowiedniej czcionki korporacyjnej, która będzie używana na stronie internetowej oraz w kampaniach marketingowych. Ważne jest znalezienie czcionki, która przyciąga uwagę i jest łatwa do odczytania. Jakie są najpopularniejsze czcionki? 

 • Proxima Nova – elegancka i nowoczesna czcionka, która zapewnia czytelność zarówno w druku, jak i na stronach internetowych. Używają jej marki, takie jak: Spotify, Adobe i NBC. 
 • TT Norms Pro – uniwersalna i wszechstronna czcionka, charakteryzująca się prostym i nowoczesnym stylem. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach i jest używana przez markę Jeep i Panasonic. 
 • Helvetica Now – jedna z klasycznych czcionek, która odznacza się prostotą i czytelnością. Jest szeroko stosowana w projektowaniu logo. Używają jej marki Bosch i Lufthansa. 

Ważne jest, aby wybrać czcionkę, która odpowiada charakterowi marki i jest spójna z jej wizerunkiem. Dobrze dobrana czcionka przyczyni się do rozpoznawalności marki i zapewni jednolity wygląd na różnych nośnikach. 

Spójny styl 

Spójność stylu jest kluczowa, gdy mówimy o elementach wizualnych Twojej marki. Bądź konsekwentny w używaniu obrazów i innych elementów wizualnych na swojej stronie internetowej oraz w kampaniach promocyjnych. 

Spójność stylu oznacza utrzymanie jednolitego wyglądu i wrażenia wizualnego w całej komunikacji marki. Jest to istotne, ponieważ pomaga w budowaniu rozpoznawalności marki. Kiedy brand jest konsekwentny w swoim stylu, staje się bardziej spójny i wiarygodny. 

Jeśli chcesz osiągnąć spójność stylu, wprowadź kilka zasad: 

 • Używaj jednolitej palety kolorów, która pasuje do tożsamości marki i konsekwentnie jej używaj. 
 • Zachowaj spójność w typografii, czyli wybierz kilka czcionek, które będą reprezentować markę. 
 • Używaj spójnych grafik i obrazów o określonym stylu graficznym. 
 • Stwórz zestaw wytycznych wizualnych, który będzie zawierał wskazówki dotyczące używanych kolorów, czcionek, grafik i innych elementów wizualnych. 

Pamiętaj, że spójność stylu dotyczy zarówno cyfrowych jak i drukowanych materiałów. 

Kształt i forma 

Bardzo ważnym, a często pomijanym przez mniejsze marki, elementem brand identity są kształt i forma. To właśnie one reprezentują Twoją firmę i sprawiają, że ludzie rozpoznają Twój produkt na tle konkurencji. Kształt i forma są niezbędne do stworzenia identyfikacji wizualnej marki, dlatego postaw na zapadające w pamięć opakowanie i ciekawą formę. 

Proces tworzenia tożsamości marki

Skoro już wiesz, że użycie charakterystycznego koloru może zwiększyć rozpoznawalność marki o 80 procent[1]. I masz świadomość, że identyfikacja wizualna marki to nie wymysł, ale konieczność. Możesz zacząć tworzenie potężnej tożsamości marki. 

1. Określ idealnego klienta 

Tworząc markę, nie możesz patrzeć tylko na siebie i swoje preferencje. One oczywiście są ważne, ale to konsumenci pozwolą Ci utrzymać się na rynku. Twoje produkty powinny być stworzone specjalnie dla nich, tak samo jak cała identyfikacja marki. Bez tego marka nie stanie się zauważalna. Zacznij od badań rynku. 

Przeprowadzenie badań rynku pomoże Ci zrozumieć odbiorców, unikalną propozycję wartości i konkurencję. Badania pozwolą lepiej poznać idealnych klientów, ich potrzeby i preferencje, dzięki czemu opracujesz produkt lub usługi, które będą w pełni spełniały ich oczekiwania. 

2. Zadbaj o unikalne elementy identyfikacji wizualnej 

Tutaj kolejny raz wspomnimy o logo, które doskonale odzwierciedla Twoje wartości i skutecznie reprezentuje Twój produkt. Logo jest kluczowym elementem rozpoznawalności marki i powinno być łatwo rozpoznawalne dla klientów. 

Logo towarzyszy marce w różnych formach promocji, zarówno online, jak i offline. Może być obecne w kampaniach e-mailowych, powiadomieniach web push, chatbotach, plakatach, billboardach, reklamach i innych nośnikach. 

Oprócz logo istotne jest również opracowanie odpowiedniego opakowania i ciekawej formy dla Twojego produktu. Opakowanie ma kluczowe znaczenie dla pierwszego wrażenia klienta i skutecznie przyczynia się do pozytywnego doświadczenia związanego z marką. Zadbaj o oryginalne i przemyślane opakowanie, które będzie wyróżniać się spośród konkurencji i przyciągać uwagę klientów. 

Doskonałym przykładem wyjątkowego opakowania jest małe, ale wartościowe niebieskie pudełko z biżuterią od Tiffany & Co. Stało się ono rozpoznawalnym symbolem marki na całym świecie. To ikoniczne opakowanie jest synonimem prestiżu i unikalności marki, a także tworzy dodatkową wartość dla klientów. 

3. Pomyśl o komunikacji 

Połącz się z konsumentami poprzez odpowiedni język, który jest zgodny z osobowością Twojej marki. Jeśli Twoja firma ma wyluzowany charakter, używaj swobodnego i przyjaznego języka. Dodatkowo dopasuj ton komunikacji we wszystkich kanałach marketingowych, dzięki czemu ułatwisz sobie spójny wizerunek marki.  

Opowiadanie historii jest również potężnym narzędziem, które może pomóc w budowaniu połączeń emocjonalnych z docelowymi odbiorcami. Tworzenie historii dla marki pozwala na przedstawienie jej wartości, misji i unikalnego charakteru w przystępny sposób. Historie mogą wywoływać określone emocje, angażować odbiorców i budować więź z marką. Wykorzystaj to! 

4. Wyznacz cele biznesowe 

Kluczowe cele biznesowe pomagają w skoncentrowaniu działań marketingowych i komunikacyjnych na osiągnięciu danych założeń. W przypadku producenta samochodów zajmującego się niszowym rynkiem towarów luksusowych reklamy powinny być dostosowane do tej grupy docelowej o wysokich zarobkach. 

Opracowanie strategii marketingowej, która skupia się na osiągnięciu kluczowych celów biznesowych, pozwoli Ci na bardziej skuteczne wykorzystanie zasobów i budowanie marki w sposób spójny z jej misją i wartościami. 

Przykłady brand identity 

Asana 

Jak zarządzać zadaniami do zrobienia, to tylko… W Asanie. My jednak nie będziemy pisać o organizacji pracy tylko o silnym brand identity tej marki. 

Misją Asany jest pomaganie ludzkości w rozwoju poprzez umożliwienie zespołom na całym świecie bezproblemowej współpracy. 

Logo marki Asana składa się z dwóch elementów – słowa “Asana” zastosowanego w eleganckiej i prostoliniowej czcionce oraz trzech kropek ułożonych razem, co oznacza równowagę i współpracę. 

Coca Cola  

Brand identity marki Coca-Cola jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych na świecie. 

Logo marki jest niezwykle charakterystyczne, składające się z liter “Coca-Cola” w charakterystycznej krzywej czcionce. Jest to znak rozpoznawczy marki, który odzwierciedla jej autentyczność, tradycję i uniwersalne oddziaływanie. 

Czerwony kolor marki Coca-Cola jest kluczowym elementem jej identyfikacji wizualnej. Jasny odcień czerwieni symbolizuje energię, pasję i entuzjazm. Kolor ten odzwierciedla również unikalność marki i łatwo go kojarzyć z jej produktami. 

W komunikacji marki Coca-Cola wykorzystywany jest ton pełen radości, pozytywnych emocji i optymizmu. Możesz doskonale zobaczyć go w ich kampaniach reklamowych. 

Stwórz niezapomnianą tożsamość marki 

Stworzenie zapadającej w pamięć marki wymaga od Ciebie nakładu czasu, pieniędzy i często kosztuje wiele nerwów. Mimo to cały proces jest tego wart. Konsumenci natychmiast rozpoznają Twoją markę, kiedy zadbasz o jej logo, kolor, obrazy i język.  

Pokaż klientom, kim jesteś i co reprezentuje Twoja marka, a zdobędziesz ich uznanie i lojalność.  


Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com