Powrót
08 lipca 2023
6 min.

Brand manifesto – co to jest i jak stworzyć manifest marki

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 18 października 2023
Brand manifesto – co to jest i jak stworzyć manifest marki

Każda dobrze prosperująca marka ma coś, co sprawia, że warto ją śledzić, wybierać jej produkty i dzielić się nimi, a dokładnie opinią o nich, z przyjaciółmi. W ten sposób zachęcisz odbiorców marki do lojalności wobec niej. Kreując swoją firmę, zadbaj o to, aby otrzymała ona brand manifesto, czyli manifest marki. Jest to wyjątkowe, wyraziste, a przede wszystkim inspirujące oświadczenie przedstawiające misję i wartości Twojej marki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest manifest marki?
  • Z czego składa się manifest marki?
  • Jak wygląda proces tworzenia manifestu marki?
  • Jakie są przykłady manifestów marek?

Manifest marki – definicja

Brand manifesto to narzędzie mobilizujące i inspirujące zarówno wewnętrzne zespoły marki, jak i jej klientów. Jego zadaniem jest stworzyć silne emocjonalne połączenie z marką i zbudować lojalność oraz zaangażowanie klientów. Manifest marki pokazuje misję, wartości i jej cele w sposób emocjonalny i przekonujący. Jest to nic innego, jak manifestacja silnych przekonań i zobowiązań marki, która wykracza poza zwykłe oświadczenia misji i strategie biznesowe. Manifest marki ma za zadanie wzbudzić uczucia, zaangażowanie i identyfikację z marką. Zawiera on jasne wytyczne, wartościowe idee i wizje, a często wzbogacony jest o przekonujące historie. 


Manifest marki to deklaracja lub manifest, która przedstawia misję, wartości, przekonania i zobowiązania marki w sposób zwięzły i przekonujący. Jest to dokument lub komunikat, który służy do jasnego wyrażenia tożsamości marki, jej celów i sposobu, w jaki zamierza wpływać na świat.

Definicja manifestu marki

Najczęściej brand manifesto przedstawiony zostaje w formie krótkiego tekstu. Powinien być on łatwy do zapamiętania, a nawet powtarzania, aby klienci marki mogli go szerzyć. Manifest marki może być używany jako podstawa dla działań marketingowych, komunikacyjnych i brandingowych. Wszystko po to, aby budować spójność, autentyczność i zrozumienie marki przez konsumentów. 

Manifestacja oznacza uczynić coś oczywistym. Ludzie manifestują pieniądze, zdrowie, lepsze życie. Zagłębiają się w różne obszary wiedzy uczące metod manifestacji. Marki natomiast działają w nieco inny sposób. Uwidaczniają one swoje motywacje i intencje, co jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób powołują one swoją tożsamość do życia. Ponadto manifest marki skutecznie pomaga w budowaniu spójności w komunikacji i działaniach marki. 

Wyraźne wytyczne i przekonujące historie zawarte w manifeście służą jako punkt odniesienia dla działań marketingowych, reklamowych i brandingowych. Ułatwia to tworzenie spójnego wizerunku marki, co jest kluczowe dla budowania zaufania i autentycznego związku z klientami. 

Jeśli brand manifesto zostanie stworzone z dbałością o najmniejsze szczegóły, to może pomóc Ci kreować kluczowe decyzje strategiczne, m.in.: 

  • Przejęcia konkurencji i fuzje; 
  • Zatrudnianie nowych pracowników; 
  • Wyznaczanie rozwoju nowych produktów lub usług; 

Pamiętaj, że brand manifesto jest nie tylko skierowany do zewnętrznych odbiorców, ale także do wewnętrznych zespołów marki. Przekazuje silne przekonania i cele marki, inspiruje pracowników i mobilizuje ich do wspólnego działania wokół wartości wyznawanych przez markę. Manifest marki może służyć jako przypomnienie dla pracowników o istocie ich pracy i motywować ich do dążenia do osiągania celów marki. 

Trzy filary brand manifesto 

W praktyce wszystkie przedmioty, które są wytrzymałe, mają solidną podstawę – fundamenty, a także filary. Brand manifesto również ma trzy kluczowe elementy odpowiadające za jego skuteczność. Jest to wizja, misja i wartości. Żaden z nich nie może zostać przez Ciebie pominięty. 

Wizja 

Wizja w brand manifesto to dalekosiężny cel lub ideał, który marka pragnie osiągnąć w przyszłości. Jest to jasne wizualizowanie, jak marka widzi siebie w świecie i jakie wartości, cele i zmiany pragnie wprowadzić. Wizja w brand manifesto służy jako wytyczna dla marki, ale również jest motywacją do działania dla całego zespołu. O wizji marki bardzo dobrze pisze Jim Collins w książce „Built To Last”. 

Wizja to także motorek napędowy dla konsumentów, który zachęca ich do angażowania się i identyfikowania z marką. Wizja w brand manifesto jest odważnym wyrazem marzenia o przyszłości marki, która pragnie wpływać na świat i realizować swoje misje i cele. 

Misja 

Misją określamy konkretną deklarację marki, która określa jej cel istnienia oraz definiuje powody, na których została ona założona. Jest to oświadczenie, które opisuje, jak marka zamierza tworzyć wartość, rozwiązywać problemy lub spełniać potrzeby swojej grupy docelowej. Misja marki to skuteczny wyznacznik kierujący działaniami i decyzjami marki. Stanowi ona punkt odniesienia dla strategii rozwoju i komunikacji. 

Misja ma przede wszystkim opisywać to, co robisz na co dzień, aby polepszać swoje relacje z klientami i rozwijać markę. Przeczytaj “Made to Stick”, aby dowiedzieć się, jak napisać lub nie napisać misji marki. 

Wartości 

Na sam koniec zostają nam wartości. Nie oznacza to jednak, że są one mniej ważne niż misja i wizja. W porównaniu do wyżej wymienionych filarów brand manifesto wartości nie podlegają negocjacjom. Są to czynniki stanowiące podstawę, w to co wyznaje marka i w co wierzy. Wartości to inaczej zasady regulujące sposób prowadzenia firmy. O wartościach pisał Ray Dalio, który ukazuje wartości, jako klucz do lepszych relacji z konsumentami i poprawy jakości pracy. 

Proces pisania manifestu marki

Tworzenie brand manifesto zacznij od jednego, bardzo ważnego pytania – dlaczego? 

Cel obrany przez Twoją markę będzie bardzo trudny do określenia, a następnie zakomunikowania, ale korzystając z pytania dlaczego, bez trudu poradzisz sobie z takim zadaniem. 

 Tworząc przekonujący manifest marki, zadbaj o to, aby nie tylko angażował on odbiorców, ale również przekonał ich do wspierania Twojej marki. Nie jest to jednak takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.  

Jeśli chcesz stworzyć markę, którą pokocha tłum, musisz pokazać powód, dla którego ona istnieje i dlaczego kogokolwiek powinno to obchodzić. To oczywiście nie koniec. 

1. Określ jasny cel marki 

Wiesz, co takiego napędza brand manifesto? Cel. Jeśli nie będzie on jasny i przekonujący, to manifest marki będzie nieautentyczny i wyglądający jak słaba oferta sprzedażowa. 

Konsumenci chcą wiedzieć, dlaczego akurat Twoja marka jest warta uwagi. Muszą oni mieć powód, aby wyróżnić Cię na tle konkurencji i wybrać właśnie Twoją markę. 

Odpowiedz sobie na kilka pytań, które pomogą Ci wyznaczyć cel: 

  • Jaki problem ma rozwiązać marka? 
  • Dlaczego powstała? 
  • Dlaczego chcesz stale stawiać na rozwój marki? 

2. Podkreśl drugą i trzecią osobę w komunikacji 

Patrząc na kampanie marek, na przykład Nike, Adidas czy The North face możesz zauważyć, że starają się oni umieszczać swoich odbiorców w treściach, historiach i innych formach komunikacji. Do tego celu używają słowa „my” lub „ludzie”. 

Bardzo często spotkasz się również z zaimkami, takimi jak „ty” i „my”. Dodawanie ich do treści tworzonych przez marki sprawia, że zwiększa się zaangażowanie ludzi na poziomie osobistym. Wykorzystaj ten zabieg tworząc swój brand manifesto.  

3. Powiedz, jak marka wpływa na klientów  

Każdy konsument dąży do zwiększenia standardu życia. Samorealizacja jest bardzo ważna nie tylko dla klientów Nike, ale również Twojej marki. Właśnie dlatego konsumenci wybierają produkty, które oferują im znacznie więcej, niż otrzymali do tej pory. Manifestacja Nike brzmi bardzo prosto – zdefiniuj i poznaj swoją wielkość. To proste zdanie pokazuje, że każdy może osiągnąć to, co wyznaczył sobie jako cel.  

Przedstawiając cel każdej marki w autentycznie bezinteresowny sposób, brand manifesto każdej firmy może zainspirować odbiorców do wizji przyszłości, w której produkt lub usługa danej marki znacząco poprawią ich życie. 

Przykłady brand manifesto

Nespresso 

Nespresso przez wiele lat kreowało się jako kawa dostępna dla wszystkich. Nie chcieli oni jednak, aby uważano ich produkty za niesmaczne, ale konieczne. Marce Nespresso zależało na statusie premium i braku ograniczeń – przecież każdy może pozwolić sobie na chwilę przyjemności z filiżanką ulubionej kawy. Nespresso osiągnęło swój zamysł, ponieważ ich manifest zawiera wszystkie właściwe słowa, które nadają ton marce – „premium”, „fantazyjny” i „luksusowy”. 

Kampanie w wykonaniu Nespresso to majstersztyk, ponieważ mimo łatki premium, ich konsumenci otrzymują jasny przekaz, że wcale nie muszą wyglądać elegancko, aby delektować się kawą. Mogą cieszyć się produktem tej marki w dresie na balkonie i to też będzie przyjemne. 

KIA 

Marka KIA jest najlepszym przykładem na to, że manifest marki nie musi być długi, napisany wszędzie, gdzie tylko nadarzy się okazja. Czasami wystarczy niewielki akcent, który skutecznie podkreśli cele, wartości i misję marki. Manifestem marki KIA jest jeden, prosty cel – dostarczenie nowoczesnych samochodów, które cechują się wygodą i szanują czas konsumentów. W tym przypadku opisowy język odszedł na bok i nie oznacza to, że KIA nie ma swojego brand manifesto. 

Fiat 

Skoro jesteśmy już w tematyce związanej z motoryzacją, to spójrzmy na brand manifesto w wykonaniu marki Fiat. Zauważ, że nie sprzedaje ona już tylko elegancji zamkniętej w małych samochodach. Fiat oferuje o wiele więcej – styl życia. Ich manifestacją marki jest dostarczanie klientom pasji i ekscytacji, którą mogą znaleźć w codzienności. 

Marka Fiat na każdym kroku podkreśla, jak ważne jest życie. W kampaniach marketingowych można dostrzec, że przekreślają oni lekkomyślność i zachęcają do zmiany stylu życia – bez presji, pośpiechu. Za to z dużą dozą miłości. Słowa Love i passion przewijają się w całym manifeście marki. 

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com