Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Mędrzec “The Sage” – archetyp marki, która posiadła wiedzę

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Mędrzec “The Sage” – archetyp marki, która posiadła wiedzę

Jakie działania podejmują marki-Mędrcy? Prawią kazania konsumentom, pokazują drogę?  Sprawdziliśmy, co charakteryzuje w marketingu tzw. Nauczycieli, Myślicieli i Ekspertów oraz jakie marki posługują się tym archetypem.

The Sage – Mędrzec

Mędrzec jest z natury intelektualistą. Szuka prawdy i odpowiedzi na fundamentalne pytania. Dzieli się swoją wiedzą ze światem. Umie się zdystansować do własnych opinii po to, aby spojrzeć na sytuację obiektywnie. W prawdziwym życiu za Mędrców uznalibyśmy wielkich myślicieli takich jak Albert Einstein, ale też osoby z naturalną umiejętnością dociekania prawdy np. Oprah Winfrey. Czasami Mędrcy mogą wydawać się oderwani od rzeczywistości. Zwykle robią to, na czym znają się najlepiej, bo zapewnia im to bezpieczeństwo. Mimo to mają szeroką wiedzę z różnych dziedzin. Ich największą obawą jest bycie niezrozumianym. Celem marki-Mędrca jest dostarczenie innym wiedzy i rozprawienie się z mitami. Ze swoim komunikatem trafia do osób, które myślą podobnie i lubią intelektualne wyzwania. Mędrzec przyciąga też tych konsumentów, którym dowiedzenie się czegoś nowego sprawia przyjemność, przy czym nie zawsze musi to być wiedza z zakresu fizyki kwantowej, a np. ciekawostka. Marka w archetypie Mędrca często posługuje się faktami. W branży uchodzi za eksperta. Rzadko i niechętnie angażuje się w działania, w których nie widzi większego sensu. Nie operuje takimi słowami jak “może” czy “prawdopodobnie”. Ze względu na swoją wiedzę marka Mędrzec cieszy się autorytetem zarówno wśród konsumentów, jak i konkurentów.

Jak marki wykorzystują archetyp Mędrca?

Marka Mędrzec dostarcza innym wiedzy i uchodzi za eksperta. Może więc sprawdzić się właściwie w każdej branży, ale najczęściej są to:

  • branża technologiczna,
  • szkolnictwo,
  • szeroko rozumiany konsulting,
  • media informacyjne.

Branding marek Mędrców zwykle utrzymany jest w kolorach wzbudzających zaufanie i wiedzę (odcienie niebieskiego) i kojarzących się z nowoczesnością (biel,srebro). Często pojawia się w nim też kolor pomarańczowy lub odcienie czerwieni – po to, aby wizerunek eksperta nie kojarzył się z nudą. Hasło Mędrca to: Dam Ci wiedzę, byś mógł ulepszyć swoje życie.

Przykłady marek Mędrców

Google

Archetyp Mędrca u najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie nikogo nie powinien dziwić. Google dało nam wszystkim dostęp do niezmierzonej wiedzy. Każdego dnia dzięki wyszukiwarce łatwo znajdujemy odpowiedzi na swoje pytania, nieważne jak by nie były absurdalne. Google deklaruje, że misją przedsiębiorstwa jest “skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi” – jak prawdziwy Mędrzec! Warto też zwrócić uwagę na “mniejsze” działania Google np. Google Doodle. Zmiana logo wyszukiwarki popularyzuje wiedzę z bardzo różnych dziedzin.

Gif: google.com/doodles

BBC

To największy na świecie nadawca radiowo-telewizyjny. Medium publiczne w Wielkiej Brytanii. Marka znana na całym globie i jednocześnie autorytet wśród mediów informacyjnych. BBC konsekwentnie buduje wizerunek eksperta, w branży uznawany jest za profesjonalistą. Powołać się na BBC w źródle, to jak powołać się na coś pewnego. Stacja jest więc typowym Mędrcem. W podobny sposób swój wizerunek kreują telewizyjne stacje naukowe np. Discovery Channel.

Bank Millennium

Bank powinien być specyficzym rodzajem Mędrca, bo w sprawach finansowych wszyscy chcemy słuchać ekspertów. Tylko jak przekonać ludzi do siebie bez całej tej powagi, jaka kojarzy się z ekspertyzą i finansami? Można zrobić to, co zrobił Bank Millennium, współpracując z Radosławem Kotarskim z kanału Polimaty (czyli Influencer Marketing). Dzięki tej kampanii konsument poznaje pozornie niezwiązane z bankowością ciekawostki. Millennium Bank uczy odbiorców czegoś nowego, jak na Mędrca przystało, i chociaż jest to w dużej mierze wiedza bezużyteczna, to jak najbardziej wskazana przy kreowaniu wizerunku eksperta.

Toyota

Gigant motoryzacyjny Toyota jest kojarzony przede wszystkim ze swoimi samochodami, ale to też prawdziwy Mędrzec. Prowadzi znaną na świecie firmę badawczą Toyota Research Institute, która zajmuje się sztuczną inteligencją i robotyką. Jej hasło brzmi: “We Run on Brainpower”. Celem firmy jest ulepszenie świata dzięki produkcji samochodów, które nie szkodzą środowisku.

Czy Twoja marka jest Mędrcem?

  • Pragnienie: odkrycie prawdy
  • Cel: podzielenie się wiedzą/rozwiązaniami z innymi
  • Strategia: wiedza, wizerunek eksperta
  • Obawy: niezrozumienie

Brzmi znajomo? Jeśli możesz te same cechy przypisać swojej marce, istnieje duża szansa, że jej archetyp to Mędrzec.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com