Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Bohater “The Hero” – achetyp marki, która inspiruje do odwagi

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Bohater “The Hero” – achetyp marki, która inspiruje do odwagi

Superman wśród marek. Zwycięzca, wojownik, wybawiciel. Zawsze można na niego liczyć. Inspiruje i motywuje. Bohater! Do jakich konsumentów przemawia taki archetyp? Jakie marki wykreowały się na “Hero”? Czy Twoja marka to Bohater? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

The Hero – Bohater

Bohater to postać zdeterminowana. Jej działania są aktem odwagi, mają prowadzić do wywarcia wpływu na świat. Bohaterzy to postaci pozytywne, ukierunkowane na niesienie dobra. Najłatwiej wyobrazić sobie osobowość Bohatera na przykładach popularnych fikcyjnych postaci. Typowymi Bohaterami są Superman, Harry Potter czy Rocky Balboa. Największym strachem Bohaterów jest pokazanie słabości lub poniesienie porażki. Archetyp ten chce górować nad innymi umiejętnościami, ale nie jak Lider. Marka-Bohater zyskuje swoją pozycję dzięki działaniom skupionym na niesieniu pomocy, inspiracji, propagowaniu dobra. Natomiast Lider walczy o swoją pozycję z innymi. Dobro niesione przez Bohatera może być różnie rozumiane w zależności od branży. Marka Bohater może walczyć i z poważnymi światowymi problemami, i z niewielkimi problemami codzienności np. zapchaną toaletą. Archetyp Bohatera trafia do konsumentów, którzy postrzegają siebie jako część społeczeństwa i lubią czuć się zainspirowani lub silniejsi. Szukają marek, które spełniają ich potrzeby, ale mają też jakąś misję. Stawiają na wydajność i dobrą jakość.

Jak marki wykorzystują archetyp Bohatera?

Marka Bohater pomaga konsumentom, rozwiązuje ich problemy, ma misję, obiecuje im zwycięstwo. Przyświecające jej wartości są dość uniwersalne, dlatego i branże wykorzystujące ten archetyp są bardzo różne. Wśród nich można wymienić:

 • transport,
 • hydraulikę,
 • sport,
 • usługi ratownicze,
 • usługi prawne,
 • środki czystości,
 • żywność.

Marki-Bohaterowie w swoich identyfikacjach często wykorzystują śmiałe, kojarzące się z odwagą kolory (np. czerwony, żółty lub pomarańczowy). Czasami sięgają po bardziej stonowane barwy, które mają podkreślić ich umiejętności w danej branży, np. dla usług prawnych mogłaby to być zieleń, a dla producenta środków czystości kolor niebieski. Hasło Bohatera to: Zawsze możesz na nas liczyć.

Przykłady marek Bohaterów

FedEx

O tym, że firmy dostawcze są naszymi bohaterami, przekonaliśmy się szczególnie w czasie pandemii. Dostawy mimo przeciwności, mimo pośpiechu, mimo wymagań współczesnego świata to prawdziwe bohaterstwo, a FedEx podkreślił to już kilka dekad temu! W latach 80. stworzył reklamę z Johnem Moschittą, która ukazała firmę jako bohatera. Od tamtej pory FedEx stał się wybawcą, który stawia czoła przeciwnościom, aby spełnić potrzeby konsumentów. Wiadomo, że z kurierami bywa różnie, ale archetyp Bohatera jest dla nich strzałem w dziesiątkę.

Danio

Danio to świetny przykład marki, która jest Bohaterem dnia codziennego. Walczy z Małym Głodem. Zaspokaja jedną z najbardziej podstawowych ludzkich potrzeb. Dodatkowo wszystkie działania marki są oparte na tym samym założeniu i to już od wielu lat. Tak też produkty Danio postrzega cała Polska, bo Mały Głód to już postać niemal kultowa.

Mr. Muscle

Innym przykładem Bohatera na co dzień może być Mr Muscle. Nieodłącznym elementem środków czystości tej marki jest brand hero: Mr Muscle, który dzięki swoim magicznym mocom (chemii domowej) rozwiązuje problemy zwykłych obywateli. Bardziej oczywistego przykładu archetypu Bohatera chyba już nie ma.

BMW

Archetyp Bohatera wykorzystuje też BMW. W przekazie na co dzień skupia się na inspirowaniu i dostarczaniu siły. Oferując swoje samochody, oferuje konsumentom energię i pewność siebie. To zadania prawdziwego Bohatera. W reklamie z Clintem Eastwoodem możemy usłyszeć np. “It doesn’t matter what you do in life, just be the best at it”. Bardzo ciekawym przykładem wykorzystania atrybutów Bohatera jest też spot przygotowany z okazji odejścia CEO Mercedesa. Każdy superbohater ma swojego wroga, którego traktuje z szacunkiem. BMW pokazało to w sposób mistrzowski.

Czy Twoja marka jest Bohaterem?

 • Pragnienie: pokazać swoją wartość poprzez akty siły lub odwagi
 • Cel: uczynić świat lepszym miejscem
 • Strategia: nieść pomoc innym
 • Obawy: pokazanie słabości

Jeśli te wartości są bliskie Twojej marce, bardzo możliwe, że masz do czynienia z prawdziwym Bohaterem!

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com