Odkrywca “The Explorer” – archetyp marki, która wzbudza pragnienie przygody
Marka jak Indiana Jones? Z tym archetypem to możliwe! Odkrywcy cechują się ambicją i chcą doświadczać życia w pełni. Inspirują innych, zachęcają do poznawania nowych wrażeń. Konsumentom oferują wolność i nie tylko. Jak archetyp Odkrywcy sprawdza się w praktyce? I co najważniejsze – czy Twoja marka jest Odkrywcą?
The Explorer – Odkrywca
Pionier głodny wrażeń, poszukiwacz przygód podążający w nieznane – Odkrywca to ktoś taki jak Indiana Jones, jeśli mielibyśmy się posłużyć postacią fikcyjną, lub Steve Irwin, jeśli mielibyśmy sięgnąć po prawdziwe nazwisko. Odkrywcy czerpią z życia garściami. Są autentyczni, charyzmatyczni, innowacyjni i niezależni. Sami dyktują zasady. Skupiają się na odkrywaniu nowych wrażeń przed sobą i przed innymi. Nie dostosowują się. Wychodzą poza konwenanse. Marki Odkrywcy oferują konsumentom ekscytację i wolność. Sprawiają, że czują się jak nowo narodzeni. W komunikacji sięgają po ucieczkę od nudy i odkywanie nieznanego. Odsłaniają przed swoimi odbiorcami kawałek świata, który nie jest dostępny dla każdego. Fragment czegoś ekscytującego. Skupiają się na ukazaniu wrażeń, nie na produkcie. Z przekazem trafiają szczególnie do indywidualistów i osób szukających przygody. Konformiści zdecydowanie nie są ich grupą docelową.
Jak marki wykorzystują archetyp Odkrywcy?
Obietnica wolności wydaje się uniwersalna, ale jest typowa dla raczej wąskiego grona branży. Wśród marek Odkrywców przeważają:
- producenci sprzętu sportowego,
- producenci ekwipunku podróżnego lub survivalowego,
- marki motoryzacyjne,
- biura podróży,
- producenci orientalnej/egzotycznej żywności.
Marka-Odkrywca nie boi się nieoczywistych kolorów, ale najbliższe są jej te, które wywołują skojarzenia z naturą (zielony, niebieski) i pobudzają (m.in. odcienie czerwieni). Hasło Odkrywcy: Żyj pełnią życia i pokonaj nudę razem z nami!
Przykłady marek Odkrywców
Kamis
Ten producent ziół, przypraw, musztard itp. jest dobrym przykładem marki Odkrywcy, która zabiera swoich konsumentów w podróż mimo sprzedaży produktów niezwiązanych bezpośrednio z podróżami. Poza reklamami, w których Kamis pokazuje egzotykę swoich produktów (czy ktoś jeszcze nie słyszał o farmie Sivy Shanthappy?), warto zwrócić uwagę na mniejsze elementy wpisujące się w archetyp odkrywcy. Np. na stronie marki możemy sprawdzić, skąd pochodzi konkretny produkt, używając do tego mapy. Dzięki temu udamy się w mini podróż dookoła świata – chociaż to “tylko” przyprawy.
GoPro
Kamery sportowe lub tzw. kamery do zadań specjalnych idą w parze z odkrywaniem nowych rzeczy i wyjątkowymi wrażeniami. Nic więc dziwnego, że działania marketingowe GoPro opierają się na pokazywaniu tego, co dla Odkrywcy typowe. Lot balonem? Górski spacer pośród chmur? Rajd jeepem? Wszystko to uchwycisz na swoim GoPro.
Red Bull
Już samo hasło “Red Bull doda Ci skrzydeł” sugeruje, że marka dostarczy konsumentowi nowych wrażeń i pomoże mu w pokonaniu przeszkód. Oprócz tego RedBull organizuje różnego rodzaju ekscytujące wydarzenia. np. Red Bull Rampage czy Konkurs Lotów Red Bull.
Mastercard
Przejrzeliście się kiedyś reklamom Mastercard? Nie ma tam zalet karty czy pochwał marki. Są jedynie wrażenia, przygody i możliwości, a samo logo Mastercard jest jakby… obok. Pojawia się tylko po to, aby zasygnalizować konsumentom, że to właśnie dzięki karcie mogą doświadczyć tych wszystkich niezwykłych rzeczy.
Czy Twoja marka jest Odkrywcą?
- Pragnienie: wolność
- Cel: czerpanie z życia garściami
- Strategia: odkrycie nieznanego
- Obawy: brak wolności i wrażeń
Te wartości pasują do Twojej marki? W takim razie odkryłeś jej archetyp. Jak prawdziwy Odkrywca!