Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Buntownik “The Outlaw” – archetyp marki, która wykracza poza granice

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Buntownik “The Outlaw” – archetyp marki, która wykracza poza granice

Zasady są po to, by je łamać – to motto każdego buntownika. Jak marki wykorzystują bunt w swojej komunikacji? Czym prowokują? Czemu wychodzą naprzeciw? A może Twoja marka jest Buntownikiem? Odkrywamy tajemnice archetypu odpowiedzialnego za przeprowadzanie rewolucji.

The Outlaw – Buntownik

Buntownicy są nie tylko głodni rewolucji, ale naprawdę je przeprowadzają. Zrywają ze schematami, wywierają istotny wpływ na losy innych. Wyraźnie odstają od reszty, chociaż niekoniecznie dają się we znaki całemu światu. Gdyby mówić o współczesnych buntownikach, możnaby powołać się zarówno na Che Guevarę, jak i na… Keanu Reevesa. Buntownicy czują się niepokonani i jeśli tylko na czymś im zależy, osiągną to. Mogą być odbierani za egoistów. Nie boją się radykalnych zmian, jakich inni unikaliby w obawie przed konsekwencjami. Marka-Buntownik wie, czego chce i jak to osiągnąć. Wychodzi przed szereg i często staje w opozycji do norm w branży. Dzięki takiemu podejściu udaje jej się zdobyć pozycję lidera, ale – co warto podkreślić – ze względu na śmiałość zachowań może mieć wielu wrogów. Łamanie zasad w przypadku marki Buntownika może się przejawiać w bardzo różny sposób. Czasami chodzi po prostu o wprowadzenie czegoś innego do branży, czasami o zrewolucjonizowanie całego rynku. Buntownicy przyciągają do siebie konsumentów, którzy szukają unikalności lub nawet sensacji. Mają dość “nudnych” rozwiązań, lubią czuć, że biorą udział w czymś nowym, wielkim. Często postrzegają siebie jako niezrozumianych.

Jak marki wykorzystują archetyp Buntownika?

Archetyp Buntownika może występować w większości branż, bo sposoby na przeprowadzenie rewolucji istnieją w każdej. Najczęściej Buntowników spotykamy jednak w:

  • branży technologicznej,
  • modzie,
  • przemyśle filmowym,
  • przemyśle gamingowym,
  • motoryzacji.

Buntownicy w swojej identyfikacji sięgają po śmiałe, kojarzące się z zabawą kolory np. różowy. Unikalność często podkreślają czernią, a odwagę uwydatniają czerwienią. Hasło marki: Reguły są po to, by je łamać. Łam je z nami!

Przykłady marek Buntowników

Virgin Mobile

Dla polskich konsumentów może nie jest to aż tak oczywiste, ale Virgin Mobile już w chwili wkroczenia na rynek stało się Buntownikiem. Był to pierwszy na świecie wirtualny operator telefonii komórkowej. Przekazy reklamowe marki skierowane są do ludzi młodych, mających swój świat. A i jeszcze jedno – gdy na rynku pojawiła się Virgin Cola (produkt Virgin Drinks, części Grupy Virgin) na ulice Nowego Jorku wyjechał czołg. W nim znajdował się oczywiście założyciel Virgin Cola. Bardziej łamać zasad chyba się nie da!

czołg virgin cola

autor zdjęcia: nieznany

Harley Davidson

Buntownicy mogą różnie wyglądać, ale trzeba przyznać, że stereotypowy buntownik nosi skórę i jeździ na Harleyu. Prawda? Marka Harley Davidson jest już niemalże synonimem wolności. Kojarzy się z brakiem zobowiązań, poszukiwaniem własnej drogi i podążaniem w nieznane. Przywodzi też na myśl amerykańskie gangi motocyklowe, które równie dobrze można by nazwać gangami buntowników. Marka nie musi nawet nachalnie podkreślać swojego archetypu, bo jest to po prostu oczywiste.

plakat harley-davidson

Rimmel London

Przedsiębiorstwo kosmetyczne Buntownikiem? Jak najbardziej! Rimmel London zasłynęło z reklam, w których bawi się standardem piękna. Najbardziej znana modelka Rimmel London, Georgia May Jagger, ma diastemę, czyli przerwę między zębami. Pozornie to zupełnie nie pasuje do promowania produktów kosmetycznych, a jednak – modelka stała się symbolem “Get the London look”, o którym marzy wiele kobiet na całym świecie.

Apple

Królem Buntowników branży technologicznej jest niezaprzeczalnie Apple. Firma zachęca do tego, aby łamać zasady. W słynnej reklamie podkreśla, że tych, których nazywa się wariatami, oni nazywają geniuszami. Jej hasło to “Think different”. Kiedy dodaje coś na rynek, nie przejmuje się opiniami konkurentów. Idzie swoją drogą i to niezależnie od tego, czy spotka się z uznaniem. Buntowniczej nuty dodaje marce też historia jej założyciela, Steve’a Jobsa, w której nie brakuje kontrowersji.

Czy Twoja marka jest Buntownikiem?

  • Pragnienie: przeprowadzić rewolucję
  • Cel: naprawić to, co nie działa
  • Strategia: łamanie zasad
  • Obawy: nieefektywność

Czujesz, że w Twojej marce drzemie duch rewolucjonisty? Jeśli pasują do niej wyżej wymienione wartości, to z pewnością Buntownik!

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com