Kochanek “The Lover” – archetyp marki, który budzi namiętność i pożądanie
Pobudza konsumenckie zmysły, dociera do najintymniejszych pragnień, chce kochać i być kochana. Marka-Kochanek wie, jak wykorzystać miłość, aby konsumenci zakochali się w jej produktach. Jakich sposobów do tego używa? Które marki wykorzystują ten archetyp? Odpowiedzi w artykule!
The Lover – Kochanek
Kochanek wiecznie poszukuje miłości i dzieli się miłością. Jest sensualny, pełen pasji. Pobudza zmysły innych, kojarzy się z wyjątkowymi doznaniami. To kusiciel i partner zarazem. Wśród prawdziwych osób Kochanków można by wymienić np. Marylin Monroe. Archetyp Kochanka stoi w opozycji do Mędrca – nie kieruje się rozumem, lecz emocjami. Jego celem jest sprawienie, aby odbiorcy poczuli się wyjątkowo, dlatego tworzy z nimi relację opartą na pasji. Używa języka uczuć, odwołuje się do zmysłów, sensualnych doznań, sięga w głąb ludzkich pragnień i skutecznie obrazuje je odpowiednimi kreacjami czy hasłami. Sprawia, że konsument kojarzy produkt z mieszanką intymnych uczuć. Co jednak istotne, Kochanek nie zawsze posługuje się uczuciami typowymi dla miłości romantycznej. Może to być np. miłość przyjacielska czy rodzicielska. W takich przypadkach marka odwołuje się do mniej intymnych uczuć, ale wciąż bazuje na głębokich, emocjonalnych przekazach. Marki wykorzystujące ten archetyp przemawiają do konsumentów, którzy lubią czuć się wyjątkowo, a od rzeczowości wolą doznania. Nie kupią produktu ze względu na jego cechy – kupią go, gdy uwierzą, że dzięki niemu poczują coś, czego głęboko pragną.
Jak marki wykorzystują archetyp Kochanka?
Relacja z konsumentem oparta na pasji i emocjach jest typowa dla biznesów, które utożsamiają swoje produkty ze zmysłowymi wrażeniami. Są to zwłaszcza:
- branża beauty (głównie perfumy),
- moda,
- wykwintne jedzenie,
- słodycze,
- wino,
- podróże.
Dla archetypu Kochanka typowe są kolory utożsamiane z pasją (czerwony) i miłością (róż). Nie brakuje też sensualnych brązów. Hasło Kochanka to: Zaufaj mi, a pokażę Ci, czym jest prawdziwa rozkosz.
Przykłady marek Kochanków
Kinder Bueno
Sensualne reklamy Kinder Bueno, w których piękna kobieta przechadza się po pociągu lub nurkuje w morzu czekolady, kojarzy każdy. Warto jednak podkreślić, że marka ta wykorzystuje archetyp Kochanka na różne sposoby, bo swoje przekazy opiera również na mniej romantyczno-zmysłowych skojarzeniach. Świadczą o tym choćby hasła “Dajemy dzieciom chwile radości od 1968 r.” i “Mała chwila wielkich przyjemności”. Kinder Bueno, jak typowy Kochanek, kusi wrażeniami.
Chanel
Marka Chanel konsekwentnie kreuje się na Kochanka, który oferuje klientkom pewność siebie, elegancję i poczucie bycia wyjątkową. Nie seksualizuje swoich produktów, ale niewątpliwie używa sensualnych, pobudzających zmysły skojarzeń. To jeden z tych domów mody, który rozkochuje w sobie miliony kobiet – pań wierzących, że torebka czy perfumy Chanel dodadzą im klasy i piękna.
Magnum
Kochankiem może być też producent lodów, co potwierdza Magnum – marka, która połączyła jedzenie lodów z prawdziwie sensualnym doświadczeniem. Bardzo dobrze obrazuje to najnowsza reklama, w której występuje Anja Rubik. Modelka delektuje się lodem w pełnej różu wannie lub otoczona miękkim puchem z różowych piór i pokazuje, ile przyjemności daje jej Magnum. Całość podsumowana jest hasłem: “przekrocz granice przyjemności”.
Victoria’s Secret
Być aniołkiem to być wyjątkową, piękną, uwielbianą, seksowną, kuszącą i… długo można by jeszcze wymieniać. Właśnie te uczucia sprzedaje Victoria’s Secret w roli Kochanka. Dzięki konsekwentnie stosowanej strategii zgodnej z tym archetypem kobiety na całym świecie chcą poczuć to, co czują aniołki.
Czy Twoja marka jest Kochankiem?
- Pragnienie: sprawić, żeby inni poczuli się wyjątkowo
- Cel: nawiązać głęboką, emocjonalną relację z konsumentem
- Strategia: kreować pożądanie
- Obawy: samotność, odrzucenie
Jeśli opisane wartości pasują do Twojej marki, istnieje duża szansa na to, że masz do czynienia z pragnącym uczuć Kochankiem!