Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Kochanek “The Lover” – archetyp marki, który budzi namiętność i pożądanie

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Kochanek “The Lover” – archetyp marki, który budzi namiętność i pożądanie

Pobudza konsumenckie zmysły, dociera do najintymniejszych pragnień, chce kochać i być kochana. Marka-Kochanek wie, jak wykorzystać miłość, aby konsumenci zakochali się w jej produktach. Jakich sposobów do tego używa? Które marki wykorzystują ten archetyp? Odpowiedzi w artykule!

The Lover – Kochanek

Kochanek wiecznie poszukuje miłości i dzieli się miłością. Jest sensualny, pełen pasji. Pobudza zmysły innych, kojarzy się z wyjątkowymi doznaniami. To kusiciel i partner zarazem. Wśród prawdziwych osób Kochanków można by wymienić np. Marylin Monroe. Archetyp Kochanka stoi w opozycji do Mędrca – nie kieruje się rozumem, lecz emocjami. Jego celem jest sprawienie, aby odbiorcy poczuli się wyjątkowo, dlatego tworzy z nimi relację opartą na pasji. Używa języka uczuć, odwołuje się do zmysłów, sensualnych doznań, sięga w głąb ludzkich pragnień i skutecznie obrazuje je odpowiednimi kreacjami czy hasłami. Sprawia, że konsument kojarzy produkt z mieszanką intymnych uczuć. Co jednak istotne, Kochanek nie zawsze posługuje się uczuciami typowymi dla miłości romantycznej. Może to być np. miłość przyjacielska czy rodzicielska. W takich przypadkach marka odwołuje się do mniej intymnych uczuć, ale wciąż bazuje na głębokich, emocjonalnych przekazach. Marki wykorzystujące ten archetyp przemawiają do konsumentów, którzy lubią czuć się wyjątkowo, a od rzeczowości wolą doznania. Nie kupią produktu ze względu na jego cechy – kupią go, gdy uwierzą, że dzięki niemu poczują coś, czego głęboko pragną.

Jak marki wykorzystują archetyp Kochanka?

Relacja z konsumentem oparta na pasji i emocjach jest typowa dla biznesów, które utożsamiają swoje produkty ze zmysłowymi wrażeniami. Są to zwłaszcza:

  • branża beauty (głównie perfumy),
  • moda,
  • wykwintne jedzenie,
  • słodycze,
  • wino,
  • podróże.

Dla archetypu Kochanka typowe są kolory utożsamiane z pasją (czerwony) i miłością (róż). Nie brakuje też sensualnych brązów. Hasło Kochanka to: Zaufaj mi, a pokażę Ci, czym jest prawdziwa rozkosz.

Przykłady marek Kochanków

Kinder Bueno

Sensualne reklamy Kinder Bueno, w których piękna kobieta przechadza się po pociągu lub nurkuje w morzu czekolady, kojarzy każdy. Warto jednak podkreślić, że marka ta wykorzystuje archetyp Kochanka na różne sposoby, bo swoje przekazy opiera również na mniej romantyczno-zmysłowych skojarzeniach. Świadczą o tym choćby hasła “Dajemy dzieciom chwile radości od 1968 r.” i “Mała chwila wielkich przyjemności”. Kinder Bueno, jak typowy Kochanek, kusi wrażeniami.

Chanel

Marka Chanel konsekwentnie kreuje się na Kochanka, który oferuje klientkom pewność siebie, elegancję i poczucie bycia wyjątkową. Nie seksualizuje swoich produktów, ale niewątpliwie używa sensualnych, pobudzających zmysły skojarzeń. To jeden z tych domów mody, który rozkochuje w sobie miliony kobiet – pań wierzących, że torebka czy perfumy Chanel dodadzą im klasy i piękna.

Magnum

Kochankiem może być też producent lodów, co potwierdza Magnum – marka, która połączyła jedzenie lodów z prawdziwie sensualnym doświadczeniem. Bardzo dobrze obrazuje to najnowsza reklama, w której występuje Anja Rubik. Modelka delektuje się lodem w pełnej różu wannie lub otoczona miękkim puchem z różowych piór i pokazuje, ile przyjemności daje jej Magnum. Całość podsumowana jest hasłem: “przekrocz granice przyjemności”.

Victoria’s Secret

Być aniołkiem to być wyjątkową, piękną, uwielbianą, seksowną, kuszącą i… długo można by jeszcze wymieniać. Właśnie te uczucia sprzedaje Victoria’s Secret w roli Kochanka. Dzięki konsekwentnie stosowanej strategii zgodnej z tym archetypem kobiety na całym świecie chcą poczuć to, co czują aniołki.

Czy Twoja marka jest Kochankiem?

  • Pragnienie: sprawić, żeby inni poczuli się wyjątkowo
  • Cel: nawiązać głęboką, emocjonalną relację z konsumentem
  • Strategia: kreować pożądanie
  • Obawy: samotność, odrzucenie

Jeśli opisane wartości pasują do Twojej marki, istnieje duża szansa na to, że masz do czynienia z pragnącym uczuć Kochankiem!

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com