Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Czarodziej “The Magician” – archetyp marki, która ożywia magię

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Czarodziej “The Magician” – archetyp marki, która ożywia magię

Nie używa magicznej różdżki, ale mimo to oczarowuje miliony konsumentów. Marka-Czarodziej – co stoi za jej sukcesem? Bo przecież nie magia… A może jednak? Zdradzamy tajemnice archetypu Czarodzieja!

The Magician – Czarodziej

Czarodziej obieca niemożliwe i dotrzyma tej obietnicy. Jest wizjonerem, nie boi się wyzwań. Osiąga to, o czym inni nawet nie myślą. Dostarcza wrażeń, oferując magiczny produkt, zjawisko, doświadczenie. Wśród znanych osobistości Czarodziejem można nazwać zarówno Davida Copperfielda, jak i Marie Kondo. W świecie fikcji typowym Czarodziejem jest Charlie z fabryki czekolady. Marka-Czarodziej zamienia marzenia w rzeczywistość, ale w przeciwieństwie do Twórcy nie skupia się na kreatywności – chce oczarować konsumentów, dostarczając im konkretnych wrażeń. Liczy się moment. Chwila, w której klient poczuje magię. Magia ta tkwi w produkcie lub w wizji marki. Może to być moment, w którym klient zauważa działanie produktu, ale może to być też wrażenie (np. luksusu) lub świadomość bycia częścią czegoś większego. Marka-Czarodziej przekonuje do siebie konsumentów podobnych do niej – wizjonerów i indywidualistów. Warto jednak podkreślić, że ze swoim komunikatem może trafić właściwie do każdego. Nie ma klienta, który nie chce od czasu od czasu zaznać odrobiny magii, chociaż oczywiście wiele zależy od branży, bo i magia może mieć różny charakter. Warto też dodać, że Czarodzieje mogą być niezrozumiani i lekceważeni. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku marek, które dopiero wkraczają na rynek. Duzi Czarodzieje, którzy zaprezentowali już swoją magię, są traktowani z podziwem.

Jak marki wykorzystują archetyp Czarodzieja?

Czarodzieje obiecują magię wrażeń, ale też zmianę/transformację. Archetyp ten znajdziemy głównie w:

  • rozrywce,
  • farmaceutyce,
  • branży beauty,
  • branży nowych technologii.

W swojej identyfikacji Czarodzieje nie boją się śmiałych, kojarzących z magią kolorów (fiolet, róż). Często używają też barw podkreślających wyjątkowość ich produktów np. czarnego lub srebrnego Hasło marki Czarodzieja: Zabiorę Cię tam, gdzie nie zabrał Cię jeszcze nikt.

Przykłady marek Czarodziejów

AXE

Wystarczy jeden super kosmetyk, aby wszystkie kobiety w pobliżu oszalały na Twoim punkcie – taką magię oferuje właśnie Axe. Marka należąca do firmy Unilever jest typowym przykładem archetypu Czarodzieja. Obiecuje bardzo konkretne wrażenia i trzyma się swoich założeń konsekwentnie. Wiele mówi też jej hasło: “Find Your Magic”.

Tesla

Marka Elona Muska jest przykładem Czarodzieja, który demonstruje swoje magiczne zdolności na wiele sposobów. Już sama sylwetka miliardera wydaje się nie z tej Ziemi, ale nie z tej Ziemi są też produkty tej marki. Jeszcze niedawno samochody elektryczne były niszą, teraz przejmują rynek. Przeciętnemu kierowcy może się wydawać, że Tesla odniosła sukces jak za dotknięciem magicznej różdżki. Na dodatek marka obiecuje coraz więcej i chyba nikt nie ma wątpliwości, że jeśli Elon Musk czegoś chce, to osiągnie to – z magią lub bez.

The Walt Disney Company

Założyciel The Walt Disney Company był przykładem archetypowego Twórcy. Ale jeśli chodzi o markę, to widać, że bardzo blisko jej do Czarodzieja. Disney od pokoleń zaczarowuje naszą rzeczywistość i zamienia ją w świat pełen księżniczek, mówiących zwierząt, super mocy itd. Kupuje nas magią i wrażeniami, których w prawdziwym świecie brakuje.

Head & Shoulders

Oglądając reklamy Head & Shoulders, można ulec wrażeniu, że ten szampon przeciwłupieżowy zrobi wszystko. W magiczny sposób doda pewności siebie, ułatwi kontakty towarzyskie, a nawet zapewni Robertowi Lewandowskiemu kolejnego gola… Marka wykorzystuje archetyp Czarodzieja, ukazując swój produkt jako eliksir na wszystko. Często robi to subtelnie, ale trzeba przyznać, że skutecznie. Head & Shoulders coraz rzadziej kojarzony jest tylko jako szampon na łupież.

Czy Twoja marka jest Czarodziejem?

  • Pragnienie: sprawić, że niemożliwe stanie się możliwe
  • Cel: zaczarować rzeczywistość
  • Strategia: postępowanie według określonej wizji
  • Obawy: porażka, negatywne konsekwencje

Jeśli te cechy pasują do Twojej marki, bardzo możliwe, że archetyp Czarodzieja jest jej bliższy, niż myślisz.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com