Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Opiekun “The Caregiver” – archetyp marki, która troszczy się o innych

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 17 października 2023
Opiekun “The Caregiver” – archetyp marki, która troszczy się o innych

Zaopiekuje się Tobą, wychowa, zaoferuje bezpieczeństwo. Marka-Opiekun zrobi wszystko, aby o Ciebie zadbać lub przynajmniej będzie sprawiać takie wrażenie. W jaki sposób? Czym różni się ten archetyp od innych? Do jakich konsumentów przemawia? Wyjaśniamy!

The Caregiver – Opiekun

Opiekun charakteryzuje się bezinteresownością i hojnością. Jego celem jest otoczenie innych opieką, ale nie na tej samej zasadzie, która charakteryzuje Bohatera. Opiekun dba o bezpieczeństwo i komfort konsumentów z iście matczyną troską. Nie podejmuje heroicznych decyzji ani nie kreuje się na kogoś wielkiego. W prawdziwym życiu archetyp marki-Opiekuna jest najbliższy mamom. Co więcej, w niektórych klasyfikacjach właśnie tak nazywa się ten archetyp – “the Mother”. Wśród celebrytów Opiekunem można by nazwać Angelinę Jolie, a wśród postaci fikcyjnych np. Hagrida z Harry’ego Pottera. Marka Opiekun opiera swoją relację z konsumentem na zaufaniu. Jej największą obawą jest nadszarpnięcie tego zaufania np. poprzez sprzedaż produktu, który jest szkodliwy lub nieetyczny. W działaniach marketingowych Opiekun posługuje się językiem i obrazem, które przywodzą na myśl ciepło, bezinteresowność i bezpieczeństwo. Obiecuje możliwość zadbania o siebie i bliskich.

Jak marki wykorzystują archetyp Opiekuna?

Opiekun jest dość uniwersalnym archetypem, bo w pewnym sensie przemawia do wszystkich. Każdy chce w jakiś sposób zadbać o swoje dobro i komfort, więc każdy może polubić się z Opiekunem. Istnieją jednak branże, w których archetyp Opiekuna jest typowy. Są to:

  • opieka zdrowotna,
  • farmaceutyka,
  • szkolnictwo,
  • produkty dla dzieci,
  • ubezpieczenia,
  • działalności non-profit.

Marka Opiekun często wykorzystuje w komunikacji wizualnej kolor niebieski, który kojarzy się z bezpieczeństwem i zaufaniem. Nierzadko używa również odcieni różu (zwłaszcza gdy kieruje swój przekaz do kobiet lub dzieci). Kolory są zwykle stonowane i jasne. Raczej uspokajają, niż pobudzają. Hasło marki Opiekuna to: Zaopiekujemy się Tobą!

Przykłady marek Opiekunów

Nivea

To jedna z najbardziej znanych marek produktów kosmetycznych. W swoich działaniach konsekwentnie podkreśla, że dba o skórę konsumentów i jest ekspertem w tej dziedzinie. Gwarantuje bezpieczeństwo i efektywność. Opiekuje się innymi, troszcząc się o ich skórę. Chętnie uwydatnia fakt, że jest blisko ludzi od wielu pokoleń. Kreuje się na markę wspierającą innych i łączącą ludzi. Często pokazuje w swoich reklamach rodziców z dziećmi. Klasyczny Opiekun.

PZU

Kto obiecuje więcej empatii i opieki niż firma ubezpieczeniowa? Archetyp Opiekuna jest dla tej branży typowy, czego przykładem może może być znane wszystkim PZU. Firma posługuje się m.in. takimi hasłami: “Dla ciebie i rodziny”, “Możesz na nas polegać”, “Pomagamy Ci zadbać o to, co dla Ciebie najważniejsze”. Przedsiębiorstwo zawsze stawia się na równi z konsumentem – nie jako Bohater, który uratuje z opresji, lecz jako Opiekun, który pomoże w trudnej sytuacji.

Johnson’s Baby

Skoro Opiekun bywa nazywany matką, to firma zajmująca się kosmetykami dla niemowląt pasuje do tego archetypu idealnie. Johnson’s Baby doskonale zdaje sobie z tego sprawę (jak większość tego typu marek), na każdym kroku podkreślając, ile znaczy właściwa pielęgnacja niemowlęcia. Skupia się na sensualnych, wzruszających reklamach, prawie zawsze ukazując małe dziecko i opiekuna, który może zadbać o swoją pociechę dzięki Johnson’s Baby.

Flora

Interesującym przykładem marki Opiekuna jest Flora – producent margaryn. Ten brand stale podkreśla, że jego produkty są dobre dla serca, bezpieczne i smaczne. Jak informuje na swojej stronie, misją Flory jest “dodanie życiu witalności”. W reklamach wykorzystuje proste przesłanie – dbając o swoje serce z Florą, możesz dłużej przeżywać piękne chwile z bliskimi.

Czy Twoja marka jest Opiekunem?

  • Pragnienie: dbać o innych, wspierać ich i chronić
  • Cel: zapewnić pomoc i bezpieczeństwo
  • Strategia: pomagać innym
  • Obawy: posądzenie o egoizm, wyrządzenie innym szkody

Wszystko to pasuje do Twojej marki? Bardzo możliwe, że jej archetypem jest Opiekun!

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com