Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Kolor żółty – psychologia, znaczenie i symbolika

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Kolor żółty – psychologia, znaczenie i symbolika

Żółty to kolor, który kojarzy się ze słońcem jak żaden inny. Może być obietnicą szczęścia i bogactwa. W brandingu wykorzystują go zarówno restauracje, jak i biura podróży. Najsłynniejsza sieć meblowa na świecie ma logo w tym kolorze. Co marki próbują nam przekazać, wybierając żółty?

Psychologia koloru żółtego

Kolor żółty kojarzy się przede wszystkim ze słońcem. Dzięki temu utożsamiamy go z latem, radością, szczęściem, ciepłem, relaksem i podróżami. Wywołuje raczej pozytywne skojarzenia, chociaż może zostać odebrany jako agresywny czy budzący niepokój. Nie bez powodu znaki ostrzegawcze mają właśnie kolor żółty. Trzeba też podkreślić, że żółć jest najjaśniejszym kolorem widzialnego spektrum. Oznacza to, że to właśnie żółty przyciąga naszą uwagę najszybciej, chociaż mogłoby się wydawać, że to czerwień jest najbardziej krzykliwa. Ze względu na tę cechę żółty z łatwością zapada w pamięć. Barwa ta przywodzi też na myśl pieniądze, bo żółte jest złoto. Może więc kojarzyć się z majątkiem i luksusem, ale tylko jeśli ma odpowiedni odcień. Im jaśniejszy, tym bardziej uwydatnia się jego związek ze słońcem i radością. Może również pobudzać apetyt.

Znaczenie żółtego ze względu na płeć i wiek

Z badań Joego Hallocka wynika, że żółty nie jest popularnym kolorem, bo jako swój ulubiony wskazały go tylko 3% badanych. Kobiety zdają się mieć do niego większą słabość – 3% uznają żółty za swój ulubiony kolor, podczas gdy wśród mężczyzn jest to tylko 1%. Dla porównania, gdy zapytano respondentów o najmniej lubiany kolor, żółty wskazało 13% ogółu, bez względu na płeć. W podziale ze względu na wiek żółty jako ulubiony kolor pojawia się tylko w przedziale 36-69 lat. Oznacza to, że mimo skojarzeń z młodością żółte opakowanie lub produkt przemówi prędzej do osób dojrzałych niż młodzieży. Nie oznacza to jednak, że żółty w brandingu nie jest wskazany, gdy grupą docelową są osoby młodsze. Tylko 10% osób w grupie wiekowej 1-18 lat wskazało żółty jako najmniej lubiany kolor. Na szczególnej uwadze warto mieć przedział wiekowy 50-69. Osoby w tym wieku nie przepadają za żółtym. Aż 30% badanych uznało, że jest to ich najmniej lubiany kolor.

Kolor żółty w marketingu

Żółty, podobnie do pomarańczowego, sprawdza się w identyfikacji wizualnej marek, które kierują swoje produkty do młodych odbiorców (dzieje się tak pomimo przytoczonych wyżej badań). Wynika to z faktu, że kojarzy się ze szczęściem, dobrą zabawą i przyciąga wzrok. Pobudza też kreatywność. Żółć wykorzystał więc np. Snapchat – aplikacja, która swego czasu biła rekordy popularności wśród młodzieży.

logo Snapchat

Kolor żółty to też bardzo ważny kolor dla jednej z najsłynniejszych sieci fast foodów, czyli McDonald’s. Restauracje te chcą kojarzyć się ze szczęściem i przyjemnością. Dodatkowo żółty w tym przypadku jest połączony z czerwienią, więc skutecznie pobudza apetyt.

logo McDonalds

Szczęście i luksus przywołuje natomiast IKEA. Identyfikacja tej słynnej, szwedzkiej sieci meblowej utrzymana jest w kolorach żółtym i niebieskim (to również barwy szwedzkiej flagi). Marka kojarzy się dzięki temu z ciepłem i radością.

logo IKEA

Kolor żółty wykorzystuje też Biedronka. To zabieg, dzięki któremu sklepy zapadają w pamięć i przywołują dobre skojarzenia. Identyfikacji towarzyszy też kolor czerwony, który jeszcze bardziej uwydatnia krzykliwość żółci. Dzięki temu Biedronka przyciąga uwagę.

logo Biedronka

Żółć dominuje też w logo Ferrari. Podkreśla to szybkość samochodów i sprawia, że marka kojarzy się z odwagą. Dodatkowo kolor żółty to też kolor luksusu, a to pasuje do Ferrari idealnie.

logo Ferrari

Kiedy nie korzystać z koloru żółtego?

Kolor żółty ze względu na swoją intensywność może być drażniący. W nadmiarze zwiększa skłonność do krytycyzmu i wywołuje niepokój. Oznacza to, że żółć nie zawsze jest bezpiecznym wyborem. Na kolor żółty powinny uważać szczególnie te marki, które współpracują z klientami będącymi w dużym stresie (np. firmy finansowe). Nadmiar tej barwy może podziałać na takiego klienta jak płachta na byka!

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Art Director
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com