Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Kolor fioletowy – psychologia, znaczenie i symbolika

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Kolor fioletowy – psychologia, znaczenie i symbolika

Kolor fioletowy na przestrzeni dawnych wieków przysługiwał niemal wyłącznie monarchom. Nosić go mogli jedynie najbogatsi i najważniejsi ludzie w kraju. Był bardzo drogi, trudny do uzyskania. Z czym kojarzy się dzisiaj? W jaki sposób “czyta” go nasz mózg? Co komunikują nam marki z identyfikacją w tym kolorze?

Psychologia koloru fioletowego

Barwę fioletową uzyskujemy poprzez połączenie niebieskiego i czerwonego. Miks ten zawiera w sobie właściwości obu tych kolorów, ale dawniej było go bardzo trudno uzyskać. Aby stworzyć fioletowy materiał, trzeba było wykorzystać określone gatunki ślimaków morskich. Z tego też powodu purpurowy odcień fioletu stał się kolorem królewskim. W starożytności fioletowe togi nosili władcy Rzymu, w średniowieczu pozwalali sobie na niego tylko biskupi i uczeni. Henryk VIII był jedyną osobą w Anglii, która mogła nosić purpurę. Analogiczny przywilej miał zresztą Juliusz Cezar. Ze względu na królewskie pochodzenie barwie fioletowej przypisujemy skojarzenia takie jak: bogactwo, władza, luksus, szlachetność, duchowość. Nasz mózg odbiera fiolet jako barwę kreatywności. Kolor ten pobudza bowiem tę część w mózgu, która odpowiada za rozwiązywanie problemów i wyobraźnię. Kolor fioletowy bywa uznawany za przejaw oryginalności lub nawet ekstrawagancji. Mocno nasycony odbierany jest jako krzykliwy. Przyciąga zwłaszcza uwagę dzieci. Im mniej nasycony, tym bardziej kobiecy (tj. preferowany przez kobiety). Fiolet to też barwa kojarzona z magią.

Znaczenie fioletowego ze względu na płeć i wiek

Kolor fioletowy jest dobrze odbierany. Według badań 14% ogółu osób uważa go za swój ulubiony. Warto jednak podkreślić, że za wynik ten odpowiadają tylko kobiety. 23% respondentek wskazały fiolet jako ulubioną barwę, podczas gdy mężczyźni nie wskazali tego koloru wcale. Tylko dwie grupy wiekowe nie wskazały fioletu jako swojego ulubionego koloru. Są to przedziały do lat 18 i 70+. W pozostałych grupach wiekowych 10-20% badanych wybrało kolor fioletowy. Wśród osób, które nie przepadają za tą barwą, przeważają mężczyźni. Aż 22% przyznało, że fioletowy to ich najmniej lubiany kolor. W przypadku kobiet było to tylko 8%. Najliczniejszą grupą wiekową, która przyznała, że fioletowy jest jej najmniej lubianym kolorem, jest grupa 1-18 lat. Warto jednak podkreślić, że w tym przedziale wiekowym znajdują się tylko 4 kolory uznane za znienawidzone. Są to: czerwony i fioletowy (oba z wynikiem 40%) oraz pomarańczowy i żółty (oba z wynikiem 10%).

Kolor fioletowy w marketingu

W marketingu, kolor fioletowy jest wykorzystywany przez marki, które chcą uchodzić za luksusowe, szlachetniejsze od innych. Można ulec złudzeniu, że dotyczy to głównie firm oferujących produkty prestiżowe… Ale nic bardziej mylnego! Barwa ta może nawet podkreślać szlachetność… jedzenia dla kotów. Przykładem takiego zabiegu jest branding marki Whiskas.

logo whiskas

W podobny sposób właściwości fioletu wykorzystuje też Milka – marka, która ukazuje swoją czekoladę jako inną niż wszystkie, bardziej luksusową.

logo milka

Różne odcienie fioletu wykorzystują też firmy zajmujące się szeroko rozumianą technologią i innowacjami. Fioletowe logo ma np. poczta Yahoo!, a sieć telekomunikacyjna Play zastrzegła fiolet, który występuje w jej brandingu. Używając tej barwy, marki tego typu uwydatniają skojarzenia z oryginalnością. Dzięki stymulacji obszaru odpowiedzialnego za kreatywność mogą być postrzegane jako marki bardziej pomysłowe.

logo play

Warto wspomnieć, że fiolet, jako barwę symbolizującą władzę, wiedzę i oryginalność, można wykorzystać również w marketingu politycznym. Przykładem jest partia Wiosna.

logo wiosna

Fioletowy może też uwydatniać kreatywny charakter działań marki. Znajduje to swoje zastosowanie choćby w branży eventowej. Koloru tego używa np. Cyrek Events.

logo cyrek events

Kiedy nie korzystać z koloru fioletowego?

Fioletowy to kolor, który udywatnia ekskluzywność marki, produktu lub miejsca. Nie należy jednak popaść w pułapkę ekstrawagancji, bo mocno nasycony fiolet może zmęczyć i zniechęcić do produktu (zwłaszcza starszych odbiorców). Warto też zwrócić uwagę na odcień fioletu i wybrać taki, który będzie zgodny z preferencjami grupy docelowej oraz dopasowany do charakteru marki. Jasny fiolet przemawia głównie do kobiet, mężczyźni preferują ciemne odcienie. Głęboki fiolet kojarzy się z powagą, a nawet ze śmiercią. Ten o czerwonym zabarwieniu przywodzi na myśl dramaturgię. Śliwkowy fiolet kojarzy się z magią. A Tobie z czym kojarzy się fiolet?

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Art Director
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com