Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Kolor czerwony – psychologia, znaczenie i symbolika

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Aktualizacja wpisu: 13 października 2023
Kolor czerwony – psychologia, znaczenie i symbolika

Kolor czerwony pojawia się w identyfikacjach brandów, które chcą pokazać swą siłę i impulsywność, a jednocześnie bezpieczeństwo i miłość. Barwa ta znana jest jako rozpalająca zmysły, ale korzystają z niej też instytucje charytatywne, bo kojarzy się z niesieniem pomocy. Co tak naprawdę komunikuje nam czerwień?

Psychologia koloru czerwonego

Czerwień to jedna z ciepłych barw, a więc ma długie fale. Oznacza to, że zanim mózg i oko przetworzą czerwień, zużywają dużo energii. Proces ten przyspiesza metabolizm, działa pobudzająco. Patrzenie na barwę czerwoną może przyspieszyć oddech i podnieść ciśnienie krwi. Budzi pożądanie, zwiększa apetyt. Czerwony to intensywny, jaskrawy kolor. Nazywa się go też agresywnym, bo od razu rzuca się w oczy. W zależności od uwarunkowań kulturowych może być inaczej interpretowany, ale archetypicznie kojarzy się z niebezpieczeństwem – bo czerwony kolor ma krew. Ze względu na to skojarzenie czerwień wiąże się zarówno ze złością, jak i odwagą. Może to wynikać z faktu, że kolor czerwony w postaci krwi towarzyszył ludziom w trakcie polowań. Dodatkowo czerwony jest też ogień, więc niebezpieczeństwo i dynamizm są dla tego koloru typowe. Co ciekawe, czerwień wyzwala jednocześnie pozytywne emocje. Kojarzy się z pasją, podekscytowaniem i siłą. Przywodzi na myśl namiętność, bo taki kolor mają usta, serca i róże symbolizujące miłość.

Znaczenie czerwieni ze względu na płeć i wiek

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Joego Hallocka, czerwony jest ulubionym kolorem 8% badanych. Wśród kobiet za swój ulubiony uważa go 9%, a wśród mężczyzn 7%. W podziale ze względu na wiek okazuje się, że czerwony jest ulubionym kolorem mniej niż 10% badanych do 69 roku życia. W przedziale 70+ nie ma w ogóle respondentów, którzy uznaliby czerwony za swój ulubiony kolor. Warto też podkreślić, że mimo stosunkowo niewielkiej “popularności” koloru czerwonego, tylko dla 1% badanych jest to najmniej lubiany kolor. Nie należy więc wyciągać wniosku, że czerwień jest szczególnie nielubiana – wręcz przeciwnie.

Kolor czerwony w marketingu

Kolor czerwony to jeden z najpopularniejszych kolorów w marketingu. Ze względu na właściwości pobudzające apetyt chętnie wykorzystują go restauracje, zwłaszcza te fastfoodowe. Kolor czerwony znajdziemy m.in. w identyfikacji KFC, McDonald’s czy Burger King. W całości czerwone logo ma również Coca-Cola.

logo coca-cola

Warto zwrócić uwagę na to, że logo Coca-Coli jest w kolorze jasnej, jaskrawej czerwieni. To barwa, która uwydatnia radość i pewność siebie. Doskonale wpisuje się to w strategię marki. Wszak Coca-Cola kojarzy się z reklamami, w których uśmiechnięci ludzie gaszą pragnienie zimnym napojem. Czerwień to też kolor odwagi. Atrybut ten jest pożądany zwłaszcza przez marki odzieżowe, np. H&M. Dzięki wykorzystaniu tej barwy firmy wysyłają konsumentom jasny komunikat – ubrania dla ludzi odważnych i pewnych swojego stylu znajdziesz w naszym sklepie.

logo h&m

Ciemną czerwień, która oddaje siłę, wigor i przywództwo, znajdziemy w logo sieci Levi’s. Kolor kojarzący się z dominacją świetnie pasuje do charakteru marki – jednego ze światowych liderów branży odzieżowej.

logo levi's

Czerwień wykorzystują też instytucje niosące pomoc, np. Czerwony Krzyż, Caritas. Takie zastosowanie koloru czerwonego podkreśla wagę i pilność zadań, które spełniają te działalności.

logo pck

logo caritas

Kolor czerwony to też kolor, z którym wybitnie po drodze wszystkim promocjom, wyprzedażom i specjalnym ofertom. Skutecznie przyciąga uwagę i rzuca się w oczy. Jednocześnie podkreśla “przebojowość” danej oferty, bo nasz mózg odbiera ją jako alarm, coś co musi sprawdzić.

sale converse

Źródło: https://www.converse.pl/sale

Kiedy NIE korzystać z koloru czerwonego?

Kolor czerwony pasuje do wielu branż, ale nie sprawdzi się w przypadku marek świadczących (szeroko rozumiane) usługi kosmetyczne. Wizyty u fryzjera czy relaksujący zabieg w spa powinny kojarzyć się z odpoczynkiem, nie z pobudzeniem. Kolor czerwony nie pasuje też do każdego lokalu gastronomicznego, mimo że zwiększa apetyt. Dobrym przykładem są kawiarnie. Sprzedają pobudzającą kawę, ale większości z nas kojarzą się z chwilą poświęconą sobie, krótkim czasem na relaks w ciągu długiego dnia. Pamiętaj też, że kolor czerwony w nadmiarze może być drażniący. Jeśli planujesz oprzeć całą identyfikację marki na czerwieni, lepiej dobrze to przemyśl. Może zdarzyć się, że uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Art Director
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com