Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Kolor biały / srebrny – psychologia, znaczenie i symbolika

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Aktualizacja wpisu: 18 października 2023
Kolor biały / srebrny – psychologia, znaczenie i symbolika

Najszlachetniejszy z kolorów, świeży, minimalistyczny. Powszechnie kojarzony z młodością i niewinnością. Wykorzystywany w komunikacji wizualnej zarówno przez kliniki, jak i marki luksusowe. Neutralny, bardzo rzadko używany jako jedyny. Biel, ale też kolory szary i srebrny – jak na nas działają?

Psychologia koloru białego

Biel to neutralny kolor, więc ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy inne barwy. Neutralizuje je i uspokaja. Sama też zmienia swoje znaczenie w zależności od otoczenia. Może być i ciepła, i zimna, co oznacza, że może wywoływać wiele różnych emocji.

W kulturze biel kojarzona jest przede wszystkim z czystością. Dotyczy to zarówno czystości duchowej, jak i tej prozaicznej, np. czystości w domu. Od wieków była też symbolem niewinności. To kolor aniołów, kolor boski. Jest przeciwieństwem czerni uznawanej za uniwersalny symbol zła.

Postrzeganie koloru białego może się nieco różnić w zależności od kultury. Na zachodzie nosimy ją na ślubach, podczas gdy na wschodzie biel to kolor tradycyjnie noszony na pogrzebach. Granice te nie są już jednak tak wyraźne, jak były kiedyś.

Kolor biały to też symbol czystej kartki i otwartości. Może pobudzać kreatywność, bo stanowi odzwierciedlenie pustej przestrzeni, którą można wypełnić.

Srebrna biel kojarzy się z nowoczesnością i technologią. Szara biel może zostać odebrana jako coś brudnego.

Znaczenie bieli ze względu na płeć i wiek

Ani biel, ani szary nie są bardzo lubianymi kolorami. Może to prowadzić do wniosku, że ze względu na swoją neutralność są to kolory odbierane jako nudne. Podczas badań zaledwie 2% przyznały, że są to ich ulubione kolory. Co jednak ciekawe, mężczyźni preferują biel i szarość odrobinę bardziej od kobiett. Wśród nich 2% wybrało kolor biały, 3% kolor szary. Kobiety za obydwoma kolorami opowiedziały się po równi – tylko 1% respondentek uważa biel lub szary za swój ulubiony kolor.

Gdyby przyjrzeć się badaniom dotyczącym najmniej lubianego koloru, okazałoby się, że biały i szary nie są aż tak bezpieczne, jakby to mogło się wydawać. W przypadku pierwszej barwy 4% uznały ją za najmniej lubianą, a w przypadku drugiej aż 12%. Warto jednak podkreślić, że szarości nie lubią szczególnie kobiety (17%).

Okazuje się też, że szary i biały przemawiają zwłaszcza do “granicznych” grup wiekowych, czyli do najmłodszych i do najstarszych. Największą niechęcią darzą je osoby w średnim wieku i po 50 roku życia.

Kolor biały w marketingu

Biel, zwłaszcza połączona z kolorem srebrnym, jest wyrazem nowoczesności i szeroko rozumianej czystości. To kolor typowy dla branży technologicznej. Największe marki komunikują bielą i srebrem swoją otwartość na innowacje. To połączenie, które znajdziemy np. w brandingu Apple, Sony i Tesli. Wszystkie te marki łączy innowacyjność i nowoczesność.

logo apple

Ponieważ biel to kolor nieskazitelności i czystości, jest też typową barwą dla branży kosmetycznej i medycyny. Biały wybierają gabinety kosmetyczne, kliniki medycyny estetycznej, dentyści itd. Dzięki temu podkreślają, że świadczone przez nich usługi są higieniczne. Nie można też zapomnieć, że białe są lekarskie kitle, a narzędzia chirurgiczne srebrne.

Symbolikę bieli jako nieskończonego zbioru gotowego do wypełnienia wykorzystuje Wikipedia. Jej charakterystyczna “Ziemia z puzzli” jest w biało-szarym kolorze. Dzięki temu sprawia wrażenie otwartości na informacje, a to pasuje doskonale do największej encyklopedii na świecie. Dodatkowo biel jest kolorem przejrzystości, więc nie bez powodu biały dominuje na stronie Wikipedii – mimo upływu lat i zmieniających się trendów.

logo wikipedii

W ciekawy sposób skojarzenie z czystością i nowoczesnością wykorzystuje Adidas. Wprawdzie w identyfikacji marki znajduje się też wersja w kolorze czarnym, ale ta w bieli świetnie podkreśla potencjalne zalety sportowych ubrań. Biały kolor może zdradzać konsumentom, że produkt jest praktyczny, nowoczesny i zapewni im wrażenie czystości nawet podczas najcięższego treningu.

logo adidas

Kiedy nie korzystać z koloru białego?

Uważa się, że kolor biały jest ekstrawagancki. Może to być zaletą, jeśli kierujesz swój przekaz do konsumentów, którzy lubią ekstrawagancję lub chcą ulec wrażeniu, że weszli w posiadanie czegoś naprawdę niezwykłego.

Należy jednak pamiętać, że biel może też zupełnie nie przemówić do osób preferujących prostotę. Nie ma wprawdzie bardziej minimalistycznego koloru od bieli, ale cała tajemnica tkwi w tym, jaki odcień bieli zostanie użyty i w jakich proporcjach. Jeśli biały ma jedynie zneutralizować inny kolor, jego znaczenie będzie mniej istotne. Natomiast jeśli wykorzystasz jedynie biały, możesz nieświadomie dodać identyfikacji nudy (ale też spokoju). Nie ma więc konkretnych branż i sytuacji, kiedy biały jest naprawdę niewskazany. W tym przypadku wszystko zależy od sposobu użycia tej barwy.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Art Director
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com