Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Kolor niebieski – psychologia, znaczenie i symbolika

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Kolor niebieski – psychologia, znaczenie i symbolika

Uspokaja, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i wzbudza zaufanie, bywa symbolem wiedzy. Kolor niebieski – nazwę zawdzięcza niebu, a co zawdzięczają mu marki, które stosują go w swojej komunikacji wizualnej? Jakie uczucia budzi w konsumentach?

Psychologia koloru niebieskiego

Kolor niebieski bywa nazywany kolorem bezpiecznym i z tego powodu znajduje się na znakach informacyjnych. Wzbudza w ludziach spokój i poczucie bezpieczeństwa. W sposób oczywisty kojarzy się z niebem, które przywodzi na myśl pozytywne uczucia i to niezależnie od uwarunkowań kulturowych. Może być symbolem wzniosłości i siły. Niebieski utożsamiany jest również z wiedzą. Daje poczucie jedności. Wzbudza duże zaufanie i kojarzy się z odpowiedzialnością. Młodsi odbiorcy łączą kolor niebieski z dojrzałością. Co ciekawe, kolor niebieski obniża apetyt. Eksperci są zdania, że mogą za to odpowiadać dwa zjawiska. Pierwsze: żywność nie ma niebieskiego koloru w naturze. Drugie: niebieskawy kolor może mieć jedzenie, które jest już zepsute. Barwa niebieska to też barwa wody, więc przywodzi na myśl świeżość i czystość.

Znaczenie niebieskiego ze względu na płeć i wiek

To, że niebieski jest kolorem bezpiecznym, potwierdzają też badania przeprowadzone przez Joego Hallocka. Wynika z nich, że niebieski jest ulubionym kolorem 42% osób. To najwyższy wynik w zestawieniu, a na kolejnym miejscu są dopiero fiolet i zieleń z wynikiem 14%. Warto też dodać, że niebieski króluje zwłaszcza wśród mężczyzn. Za ulubiony kolor uznało go 57% badanych. W przypadku kobiet było to “tylko” 35%. Najwięcej osób lubi niebieski powyżej 70 roku życia, ale w pozostałych grupach wiekowych wynik nie jest wiele niższy. Zawsze kolor ten jest ulubionym dla ok. 30% osób. Nie ma wielu osób, które wskazały niebieski jako najmniej lubiany kolor. Jest to zaledwie 1% i to tylko wśród mężczyzn. Autor badania wskazuje też na to, że dane mogą być nieadekwatne, bo ten 1% znajduje się jedynie w przedziale wiekowym 70+, a przedział ten był najmniej liczną grupą. Można więc śmiało przyznać, że bardziej lubianego (neutralnego?) koloru niż niebieski po prostu nie ma.

Kolor niebieski w marketingu

Kolor, który jednocześnie wzbudza zaufanie, kojarzy się z wiedzą i daje poczucie bezpieczeństwa, jest idealny dla marek świadczących usługi dużego ryzyka. Są to przede wszystkim firmy zajmujące się finansami: banki, ubezpieczyciele, różnego rodzaju kancelarie. Znanymi wszystkim przykładami mogą być bank PKO BP i PZU.

logo pzu

Niebieski to także kolor typowy dla brandów technologicznych lub pracujących z technologiami. W tym przypadku dobór niebieskiej barwy daje poczucie przejrzystości, wzbudza zaufanie i respekt. Kojarzy się z wiedzą i odpowiedzialnością. Niebieskie logo mają największy serwis społecznościowy na świecie, czyli Facebook, i jedna z najlepszych agencji marketingowych w Polsce – Cyrek Digital.

logo cyrek digital

logo facebook

Kolor niebieski wykorzystywany jest też w marketingu produktów higienicznych. Dzięki połączeniu myślowemu z wodą, środki kojarzą się ze świeżością, czystością i skutecznością. Znajdziemy tę barwę zarówno u producentów kosmetyków, np. Nivea, jak i u producentów chemii domowej, np. General Fresh.

logo nivea

logo general fresh

Kolor niebieski dominuje też w branży butelkowanych wód do picia. Podkreśla ich świeżość i czystość.

Kiedy nie używać koloru niebieskiego?

Kolor niebieski w nadmiarze wydaje się nudny. Warto więc zadbać o umiar. Dodatkowo młodzi ludzie postrzegają go jako kolor osób dojrzałych, dlatego marki, których grupą docelową nie są dorośli, powinny dobrze przemyśleć dobór niebieskiej kolorystyki. Niebieski nie pasuje do firm świadczących szeroko pojęte usługi rozrywkowe. Może działać zbyt uspokajająco. Z koloru niebieskiego powinna zrezygnować też branża spożywcza (ze względu na właściwości obniżające apetyt). Warto jednak podkreślić, że istnieje kilka firm na rynku, które łączą żywność z tą barwą. Możemy to zaobserwować choćby na produktach Danone i Oreo.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Art Director
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com