Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Niewinny “The Innocent” – archetyp marki, który promuje czystość i niewinność

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Niewinny “The Innocent” – archetyp marki, który promuje czystość i niewinność

Jego charakter jest bez skazy, a sposób bycia prosty. Niczego nie komplikuje, nie angażuje się w kontrowersyjne akcje. Patrzy na świat optymistycznie i tym przekonuje do siebie innych. Niewinny – jak marki wykorzystują ten archetyp?  Czy Twoja marka jest Niewinnym?

The Innocent – Niewinny

Niewinny jest typowym optymistą. Nie szuka wokół siebie problemów ani kontrowersji. Woli prostotę od skomplikowanych rozwiązań. Wysoko ceni sobie transparentność, jest silnie związany z naturą. Niczym się nie przejmuje. Typowym Niewinnym wśród fikcyjnych postaci jest np. Forrest Gump. Marka Niewinny nie ma sobie nic do zarzucenia. Oferuje konsumentom prostotę, transparentność i optymizm. Poprzez swoje produkty czy usługi stara się ułatwić czyjąś codzienność i nieco ją ubarwić. Pokazuje, że życie jest proste, a prostota to klucz do szczęścia. The Innocent niechętnie angażuje się w społeczne problemy. Trzyma się z dala od sporów po to, aby zachować swoją “czystość”. Marka-Niewinny nie chce być powiązana z czymś negatywnym. Optymizm przychodzi jej naturalnie i jest kluczowym punktem strategii marketingowej. Komunikaty marek wykorzystujących ten archetyp bywają infantylne. Wynika to z beztroskiego charakteru Niewinnego, który przez to, że patrzy na świat przez różowe okulary, ubarwia rzeczywistość i ukazuje ją jako wolną od problemów. Produkty marki ułatwiają więc codzienne życie oraz dają konsumentom wrażenie, że wszystko jest takie, jakie być powinno.

Jak marki wykorzystują archetyp Niewinnego?

Niewinność to cecha szczególnie pożądana w branżach wysokiego ryzyka i tych wymagających zaufania społecznego. Archetyp “The Innocent” pojawia się więc w strategiach przeróżnych instytucji, ale także w komunikatach marek oferujących proste rozwiązania dnia codziennego. Niewinnego spotkamy m.in. w:

  • zdrowiu,
  • finansach,
  • branży środków czystości,
  • firmach sprzedających produkty eko,
  • branży produktów dla dzieci.

Przykłady marek Niewinnych

Haribo

Żelki kojarzą się przede wszystkim z dzieciństwem, więc też z beztroską, szczęściem i spokojem. To właściwie wszystko, czego potrzebuje Niewinny, aby zaoferować konsumentom chwilę bez zmartwień. Remedium na codzienność jest bowiem proste – żelki Haribo. Strategię marki w duchu The Innocent szczególnie widać w reklamie, w której dorośli spotykają się na meetingu po to, aby debatować nad smakami Haribo. Zyskują głosy dzieci i ich charaktery. Na chwilę przenoszą się do utraconej krainy dzieciństwa. Wszystko dzięki żelkom.

Coca-Cola

Coca-Cola od lat kreuje świat na pozbawiony problemów, pełen szczęścia i beztroski. I chociaż marka angażuje się również w kontrowersyjne akcje (np. reklama z Kylie Jenner), które mogą wpłynąć na jej “niewinność”, to strategia Coca-Coli niewątpliwie opiera się właśnie na archetypie “The Innocent”. Szczególnie interesującym przykładem wykorzystania Niewinnego jest spot, w którym stuletni mężczyzna dzieli się sekretem szczęścia. Mówi m.in.: “Moja rada jest prosta. Znajdź to, co czyni cię szczęśliwym”.

Gerber

Prosto i w zgodzie z naturą – tak można podsumować kampanie Gerber. Marka produkująca żywność dla dzieci konsekwentnie podkreśla, że używa prostych i sprawdzonych metod, aby dostarczyć maluchom to co najlepsze. Dzięki jej produktom dzieci są zdrowe, a rodzice szczęśliwi, bo wiedzą, że wybrali najlepszy produkt z możliwych. Gerber kreuje się więc na typowego Niewinnego.

McDonald’s

Wielu ludzi przyzna, że McDonald’s daleko do marki, której nie można nic zarzucić, ale podstawą jej strategii jest właśnie archetyp The Innocent. Sieć od samego początku podkreśla, że oferuje coś więcej niż jedzenie, bo przede wszystkim sprzedaje szczęście. Potwierdzają to m.in. hasło “I’m lovin’ it”, zestaw happy meal, klaun Ronald McDonald czy wielkie M w żółtym, optymistycznym src=”https://cms.cyrekdigital.com/wp-contentze.

Czy Twoja marka jest Niewinnym?

  • Pragnienie: uczynić świat lepszym, bardziej szczęśliwym miejscem
  • Cel: dać innym szczęście
  • Strategia: postępować prosto i właściwie
  • Obawy: naiwność, konsekwencje z powodu zrobienia czegoś złego

Te cztery wartości są typowe dla archetypu The Innocent. Jeśli pokrywają się z misją Twojej marki, prawdopodobnie kreujesz ją na Niewinnego!

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com