Powrót
28 lutego 2023
3 min.

Twórca “The Creator” – archetyp marki, która inspiruje do kreacji

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Twórca “The Creator” – archetyp marki, która inspiruje do kreacji

Marka-artysta. Pomaga w spełnianiu marzeń, szuka kreatywnych rozwiązań. Inspiruje i sama jest inspiracją. Jak archetyp Twórcy wygląda w praktyce? Które marki się nim posługują? Sprawdź, co próbują przekazać Ci brandowi artyści! Być może i Twoja marka jest Twórcą?

The Creator – Twórca

Twórcy są kreatywni i autentyczni. Może się wydawać, że chodzą w głową w chmurach, ale to właśnie dzięki wyobraźni są w stanie osiągnąć rzeczy pozornie niemożliwe. Do znanych Twórców można by zaliczyć np. Billa Gatesa i Walta Disneya. Twórcy nie ograniczają się w działaniach. Są ekspresyjni. Kiedy widzą w czymś sens, dają z siebie wszystko. Inni mogą nazywać ich cele marzeniami sennymi, ale Twórcy postrzegają to zupełnie inaczej. Powszechnie uznawani są za perfekcjonistów. Marki-Twórcy oferują konsumentom narzędzia, które umożliwiają im realizację kreatywnych celów. Inspirują klientów do działania. Zarażają ich swoją wizją. Przyciągają do siebie osoby lubiące innowacje, ukierunkowane na dostrzeżenie lub osiągnięcie “czegoś więcej”. Archetyp Twórcy wysyła światu wiadomość, że wszystko, co jest możliwe do wyobrażenia, jest możliwe do osiągnięcia. Inspiruje ludzi do osiągania tego lub oferuje im narzędzia, dzięki którym to osiągną. Chce tworzyć coś niesamowitego, używając do tego swojej wyobraźni.

Jak marki wykorzystują archetyp Twórcy?

Marki-Twórcy kierują swój komunikat do artystów i marzycieli. Archetyp ten pojawia się więc najczęściej w branżach kreatywnych i tych, w których opracowanie nowych rozwiązań jest koniecznością. Są to np.:

  • marketing,
  • sztuka,
  • technologia,
  • design.

Brandingi Twórców często zawierają śmiałe i żywe kolory, przez które inne archetypy uznano by za niepoważne. Są to zarówno róże, jak i fiolety, żółcie czy odcienie zieleni. W ten sposób marki podkreślają swoją otwartość na nowe pomysły. Hasło Twórcy to: Jeśli jesteś w stanie coś sobie wyobrazić, to jesteś w stanie to osiągnąć. My Ci pomożemy!

Przykłady marek Twórców

Lego

Z klocków Lego można zrobić wszystko i dla wszystkich. Marka od dziesiątek lat dostarcza zabawy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Umożliwia wybuchy kreatywności i pokazuje, że nasza wyobraźnia nie ma limitów. Przy okazji sama ciągle nadaje życia nowym seriom, zamienia swoje produkty w kultowe postaci. Ludziki Lego mają nawet własne filmy. Archetyp Twórcy to dla tej marki nic nowego!

IKEA

Niektórzy są zdania, że IKEA to klasyczny przykład marki Towarzysza, ale naszym zdaniem wiele kampanii tej sieci wskazuje na przewagę archetypu Twórcy. IKEA konsekwentnie ukazuje swoje produkty, jako te, z których można zrobić wszystko i które pasują do wszystkiego. Nie unika przy tym kreatywnych rozwiązań. Inspiruje, zmienia oblicze naszych wnętrz, tworzy pomysłowe kreacje, które na długo zostają w pamięci.

ikea

fot. Acne, IKEA

Adobe

Jeśli nie producent oprogramowania do edycji grafik, filmów i animacji, to kto ma być Twórcą? Adobe jest przykładem marki, która niespecjalnie skupia się na kreatywnej komunikacji, lecz dostarcza konsumentom narzędzi do tego, aby sami mogli to zrobić. Dzięki Adobe powstają kreacje bardzo różnego typu. Tworzą je zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy i to świetnie się przy tym bawiąc. Mają mnóstwo możliwości do nadania życia czemuś, co do tej pory istniało tylko w ich głowach.

Instagram

Instagram to aplikacja, która kojarzy się głównie z influencerami, ale zawiera też wiele funkcji i narzędzi służących do uwolnienia kreatywności użytkowników. Masa filtrów, miliony kont dostarczających inspiracji na co dzień, możliwość interakcji z innymi itd. – wszystko to czyni z Instagrama Twórcę. Poza tym, kiedy aplikacja dopiero stawała się popularna, każdy czuł się jak fotograf. I to mimo tego, że wszyscy dodawaliśmy zdjęcia jedzenia robione kalkulatorem. Piękne czasy, prawda? Wpływ Instagrama na to, jak postrzegamy dzielenie się chwilami z życia w internecie, jest ogromny.

Czy Twoja marka jest Twórcą?

  • Pragnienie: stworzenie czegoś nowego
  • Cel: zamiana pomysłu w rzeczywistość
  • Strategia: kreatywność
  • Obawy: utrata wizji, brak pomysłów

Twoja marka pomaga klientom w stworzeniu czegoś niesamowitego? Może sama cały czas coś tworzy? Jeśli przyświecają jej wyżej wymienione wartości, a odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi “tak”, Twoja marka prawdopodobnie jest Twórcą.

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com