Powrót
15 lipca 2023
6 min.

Storytelling – czym jest i jak go stosować? 

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 18 października 2023
Storytelling – czym jest i jak go stosować? 

Współczesne narzędzia i platformy, a w tym media społecznościowe, film, telewizja, gry wideo czy nawet podcasty, dostarczają różnorodne możliwości dla storytellingu. Twórcy korzystają z tych środków, aby dotrzeć do szerokiego spektrum odbiorców i budować z nimi interakcję. Przez wykorzystanie multimodalności, czyli sztuki połączenia różnych mediów, storytelling staje się jeszcze bardziej przystępny i angażujący dla współczesnych widzów i czytelników. Czym tak właściwie on jest? Jak go wykorzystać w biznesie?  

 • Czym jest storytelling? 
 • Co to storytelling biznesowy? 
 • Jakie są korzyści storytellingu? 
 • Jak zbudować storytelling?  
 • Czy ze storytellingiem można eksperymentować? 

Storytelling – definicja  

Storytelling to sztuka przekazywania informacji, emocji i idei za pomocą historii. Jest to proces tworzenia i przedstawiania narracji, które angażują odbiorców i pozwalają im utożsamić się z opowiedzianymi treściami. Taktyka ta wykorzystuje różnorodne elementy, a w tym: 

 • Fabułę; 
 • Postacie; 
 • Dialogi; 
 • Opisy środowiska;  

Wszystko po to, aby stworzyć spójną strukturę, która prowadzi słuchaczy lub czytelników przez opowieść. 

Storytelling, znane również jako sztuka opowiadania historii, to proces przekazywania informacji, idei lub przekazów za pomocą narracji lub opowieści. Jest to starożytna forma komunikacji, która angażuje emocje, pobudza wyobraźnię i pomaga w budowaniu więzi z odbiorcą.

Definicja storytellingu

Ważnym aspektem storytellingu jest zdolność do wywoływania emocji i wpływania na perspektywę odbiorcy. Jeśli umiejętnie skonstruujesz narrację, storytelling pozwoli Ci dotrzeć do najgłębszych uczuć i wywołać reakcje, na przykład:  

 • Radość;  
 • Ekscytację;  
 • Zachwyt;  
 • Złość;  
 • Zaniepokojenie;  

Storytelling ma także potencjał do przekazywania idei i wartości. Możesz to zrobić poprzez prezentację różnych punktów widzenia, moralnych dylematów, konfliktów czy rozwoju postaci. Dobry storytelling będzie inspirować do refleksji i pobudzać do zmiany perspektywy. Dzięki temu może służyć nie tylko rozrywce, ale także edukacji, motywacji czy budowaniu świadomości społecznej. 

Storytelling biznesowy – definicja  

Storytelling biznesowy jest specyficzną odmianą storytellingu, która ma na celu przekazywanie informacji, budowanie marki i osiąganie celów biznesowych. W przeciwieństwie do ogólnego storytellingu, który koncentruje się na emocjach, relacjach i inspiracji, storytelling biznesowy skupia się na komunikowaniu przekazu w kontekście biznesowym, w celu wpływania na decyzje i działania odbiorców. 

Główną różnicą między storytellingiem biznesowym a ogólnym storytellingiem jest cel i kontekst. Storytelling biznesowy jest strategicznym narzędziem, które służy do osiągania konkretnych celów biznesowych, m.in.:  

 • Zwiększania sprzedaży; 
 • Budowania marki;  
 • Pozyskiwania klientów;  
 • Wzmacniania wizerunku firmy; 
 • Przedstawianiu produktów lub usług;  

Opowieści w ramach storytellingu biznesowego są dostosowane do potrzeb rynkowych i są często skoncentrowane na przedstawieniu korzyści dla odbiorcy. 

Storytelling biznesowy często wykorzystuje bardziej pragmatyczne i wynikowe podejście do konstrukcji opowieści. Odbiorcy są angażowani przez prezentowanie konkretnych problemów, rozwiązań, sukcesów lub case studies, które ilustrują wartość produktu, usługi lub rozwiązania biznesowego. Narracja skupia się na przedstawieniu dowodów i argumentów, które mają przekonać odbiorców do podjęcia określonych działań, takich jak zakup, inwestycja lub współpraca. 

Korzyści płynące z wykorzystania storytellingu 

Storytelling to potężne narzędzie, które przynosi wiele korzyści dla marki, jak i osób budujących swoją własną markę osobistą. Jeśli zapanujesz nad narracją i dobrze poznasz swojego odbiorcę, to sprzedaż będzie szybować w górę. Zanim jednak stworzysz swoją pierwszą treść lub nagrasz wciągające słuchowisko, poznaj korzyści płynące z wykorzystania storytellingu.  

Angażowanie odbiorców  

Storytelling jest skutecznym narzędziem do angażowania odbiorców. Opowieści potrafią wzbudzić emocje, zainteresowanie i ciekawość, dzięki czemu Twoi konsumenci będą angażować się w przekazywaną treść, na przykład udostępniać ją dalej – do swoich znajomych. Angażująca historia przyciąga uwagę i zachęca do dalszego obserwowania marki.  

Świetnym przykładem będzie marka Lego. Używa ona storytellingu, aby ożywić swoje klocki. Narrację kierowaną do dzieci, która pobudza wyobraźnię, znajdziesz w książkach, gazetkach, a nawet na stronie Lego.pl.  

Budowanie tożsamości marki  

Storytelling pozwala firmom budować unikalną tożsamość marki. Poprzez opowiadanie historii związanych z wartościami, misją i historią firmy, stworzysz więzi emocjonalne z klientami i zbudujesz lojalność wobec marki. Opowieści o korzeniach firmy, inspiracjach założycieli czy sukcesach klientów wzmocnią wizerunek marki i jej rozpoznawalność. 

Zwróć uwagę, jak dobry storytelling ma marka YES tworząca biżuterię. Wykorzystuje ona narrację, aby przekazać odbiorcom historię marki, a tym samym wzmocnić tożsamość marki.  

Biżuteria YES to firma o silnych, rodzinnych fundamentach. Powstała w 1981 roku z inicjatywy trzech osób: małżeństwa Magdaleny i Michała Kwiatkiewiczów oraz brata Magdy – Krzysztofa Madelskiego. Założyciele od początku mieli bardzo silną wizję firmy opartej na wartościach, którą dzisiaj kontynuuje ich syn – prezes YES Tomasz Kwiatkiewicz. – Możesz wyczytać na stronie Yes.pl.  

Rozpalanie rozpoznawalności i zrozumienia  

Opowieści są łatwiejsze do zapamiętania niż suche fakty czy dane. Storytelling umożliwia przekazywanie informacji w sposób przystępny i zrozumiały. Poprzez konstruowanie historii wokół konkretnej tematyki, skutecznie pomagasz odbiorcom lepiej zrozumieć skomplikowane zagadnienia, pojęcia czy strategie. 

Marka GoPro mogłaby napisać na swojej stronie internetowej, że ich produkty sprawdzą się przy każdym sporcie – nawet tym ekstremalnym. Wolą oni jednak użyć storytellingu, aby pokazać swoją uniwersalność w zupełnie inny sposób.  

Motywowanie i inspirowanie  

Opowieści mają potencjał do motywowania i inspiracji. Nic tak nie pobudza do działania, jak dobre historie. To one nakręcają wyobraźnię i mobilizują odbiorców do osiągania celów. Storytelling może być stosowany: 

 • Wewnętrznie, aby motywować zespół. 
 • Zewnętrznie, aby inspirować klientów do podjęcia określonych działań. 

Zwróć uwagę na markę RedBull. Ich storytelling pełny jest opowieści o tym, co przez wielu uważane jest za niemożliwe. Wystarczy sprawdzić ich opis produktu:  

Red Bull Energy Drink jest napojem funkcjonalnym, który dodaje skrzydeł zawsze wtedy, gdy ich potrzebujesz. 

Budowanie storytellingu krok po kroku  

Jednym z kluczowych elementów storytellingu jest umiejętność budowania napięcia i trzymającej w napięciu narracji. Przeplot intrygi, zwrotów akcji i kluczowych momentów zafunduje Ci zainteresowanie odbiorcy oraz prowadzi go przez różne etapy opowieści. Dodatkowo storytelling korzysta z technik opisowych, dialogów i obrazowych opisów, które sprawiają, że historia staje się bardziej realistyczna i atrakcyjna dla odbiorcy. Może Ci się wydawać, że bardzo trudno stworzyć dobrą historię. Nic bardziej mylnego. Zobacz jak  

Skup się na emocjach  

Emocje odgrywają istotną rolę w storytellingu. Staraj się dotrzeć do emocji odbiorców poprzez przedstawianie sytuacji, z którymi mogą się utożsamić. Wywołanie odpowiednich emocji, na przykład radości, smutku czy ekscytacji, umożliwi Ci zwiększenie zaangażowania i ułatwi zapamiętanie opowieści odbiorcom. 

Z pewnością znasz reklamę Allegro wypuszczaną co roku na święta. Widać w niej seniorów, młodych dorosłych, dzieci. Z początku reklama, jak każda inna, ale emocje w niej pokazane to majstersztyk. Znamy osoby, które płakały i oglądały.  

Zadbaj o autentyczność  

Opowieści, które są autentyczne i oparte na prawdziwych doświadczeniach, mają większą siłę oddziaływania. Staraj się opowiadać historie, które mają autentyczne korzenie, ponieważ to przekonuje odbiorców i buduje większe zaufanie.  

Nie oznacza to jednak, że bajki lub wymyślone opowieści są czymś złym. Po prostu, kiedy tworzysz opis produktu, swoją historię lub misję marki to staraj się odwoływać do przykładów z życia i nie poruszać tam bajkowej tematyki, takiej jak smoki.  

Zwróć uwagę na szczegóły  

To właśnie one odgrywają istotną rolę w storytellingu. Opisuj postacie, miejsca i zdarzenia w sposób obrazowy i plastyczny. Zwracaj uwagę na zmysłowe detale, które pomagają odbiorcom wizualizować opowieść i wprowadzają ich w odpowiedni nastrój. 

Struktura również jest ważna  

Starannie zaplanowana struktura opowieści jest kluczowa, jeśli chcesz osiągnąć skuteczny storytelling. Wprowadź wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a zapewnisz logiczny przepływ narracji. Wykorzystaj kluczowe elementy: 

 • Konflikt; 
 • Zwroty akcji;  
 • Rozwiązanie;  
 • Emocje;  

Zrozum swojego odbiorcę  

Zawsze bierz pod uwagę swojego odbiorcę i dostosuj storytelling do jego potrzeb, zainteresowań i wartości. Przyjrzyj się demografii, preferencjom i celom grupy docelowej, aby dostarczyć im opowieść, która będzie dla nich atrakcyjna i istotna. W tym przypadku przyda Ci się buyer persona.  

Postaw na czytelną i zwięzłą komunikację  

Pamiętaj o klarowności i zwięzłości w przekazie. Dobrze zorganizowane, zrozumiałe i treściwe opowieści są bardziej skuteczne. Unikaj zbędnego zagmatwania, skup się na najważniejszych aspektach historii i przekazuj informacje w przystępny sposób. 

Eksperymentuj ze storytellingiem  

Pamiętaj, że storytelling to proces, który wymaga praktyki i eksperymentowania. Bądź kreatywny, nie bojąc się innowacyjnych podejść i stwórz opowieść, która wyróżni się i będzie miała pozytywny wpływ na odbiorców.  

Nie poddawaj się, kiedy Twoja pierwsza historia nie będzie porywać tłumów – być może Twoi odbiorcy oczekują, czegoś zupełnie innego. Testuj, pisz i kreuj swój storytelling.  

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com