Powrót
15 lipca 2023
5 min.

Slogan reklamowy – co to jest i jak go stworzyć? 

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Slogan reklamowy – co to jest i jak go stworzyć? 

Wymieniając istotne elementy strategii marketingowej, nie powinno zapominać się o sloganie reklamowym. Jest on niezwykle ważny – można powiedzieć, że stoi na podium zaraz przy logo.

Te kilka słów składających się na slogan sprawi, że Twoja marka stanie się rozpoznawalna, a odbiorcy zapamiętają markę na długo. Czym tak właściwie jest slogan i dlaczego Twoja marka powinna go mieć?  

 • Czym jest slogan reklamowy? 
 • Dlaczego warto mieć hasło reklamowe? 
 • Jakie są cechy skutecznego sloganu? 
 • Jak stworzyć hasło reklamowe? 

Slogan reklamowy – definicja  

Z pewnością kojarzysz Just do it! – jest to slogan marki Nike, który cieszy się dość dużą popularnością. Znany jest na całym świecie i przewija się we wszystkich kampaniach reklamowych tej marki. Na jego przykładzie o wiele lepiej zrozumiesz definicję sloganu.  

Slogan reklamowy, znany również jako hasło reklamowe, to krótkie i pamiętne zdanie lub fraza, które jest używane w celu przyciągnięcia uwagi klientów i przekazania kluczowej wiadomości reklamowej marki lub produktu. Slogan ma za zadanie wyróżnić się spośród innych komunikatów marketingowych i zapadać w pamięć odbiorców, aby budować rozpoznawalność marki i zachęcać do zakupu.

Definicja sloganu reklamowego

Slogan reklamowy to krótkie zdanie lub wyrażenie, które ma za zadanie skoncentrować i przekazać główne przesłanie marki lub produktu w sposób przyciągający uwagę. Slogan jest wyjątkowo silnym narzędziem marketingowym, które ma na celu wywołanie pozytywnych emocji, zapamiętanie marki oraz zachęcenie odbiorców do podjęcia określonej reakcji. 

Zadbaj o to, aby slogan reklamowy Twojej marki był unikalny i wyróżniał się spośród konkurencji. Powinien być prosty, klarowny i zrozumiały dla odbiorców. Jego prostota umożliwi szybkie przyswojenie i przekazanie przesłania reklamowego. Silny slogan powinien również budzić emocje. 

Tworząc slogan reklamowy, zadbaj o to, aby był on zgodny z wartościami marki i odzwierciedlał jej osobowość. Powinien on łatwo adaptować się do różnych mediów i kampanii reklamowych.  

Powody, dla których warto stworzyć chwytliwy slogan reklamowy 

Czy pamiętasz, choć jedną reklamę marki Ikea? Jeśli tak, to pewnie slogany reklamowe, takie jak: Ty tu urządzisz oraz niech żyje dom – są Ci bardzo dobrze znane. Marka dzieli się nimi w dosłownie każdej kampanii reklamowej, a także w komunikatach wysyłanych do konsumentów. To właśnie, dzięki nim odbiorcy łatwo kojarzą obszary działalności marki. To jednak niejedyny powodu, dla którego warto stworzyć chwytliwy slogan reklamowy. Są jeszcze inne:  

 • Nakierowanie odbiorcy na właściwe tory;  
 • Zwiększanie świadomości konsumentów z danej grupy odbiorców;  
 • Zbudzenie poczucia bezpieczeństwa u klientów;  
 • Wzbudzenie określonych emocji;  
 • Podkreślenie ukierunkowania marki na dany cel;  

Zastanów się, czy potrafisz przeczytać slogan – dłuższe życie każdej pralki to Calgon – bez nucenia w głowie? Pewnie nie, ponieważ slogan ten umieszczany był w każdej reklamie marki Calgon, dzięki czemu dokładnie wiesz, jak zanucić ten tekst. Mało tego; Twój mózg podświadomie zachęci Cię do wybrania produktu marki, której slogan jest Ci znany.  

Cechy skutecznego sloganu reklamowego  

Budujesz swoją markę i chcesz stworzyć dobry slogan reklamowy? Jest kilka czynników, które przyczyniają się do powstawania sloganów, które odbiorcy pamiętają przez lata. Najlepsze slogany reklamowe nie były skutkiem przypadku, a zaplanowanym działaniem, dlatego inspiruj się nimi, aby Twoja marka również zyskała coś więcej, niż tylko kilka słów przewijanych się w strategii marketingowej.  

Zwięzły  

Twój slogan reklamowy powinien być krótki, mocny i zwięzły. Liczy się jego moc rażenia. Długiego sloganu nikt nie zapamięta, nie będzie mógł nucić czy dzielić się nim z innymi. Stwórz więc tekst, który dokładnie odzwierciedli to, co reprezentuje Twoja marka. Spójrz, jak robią to najlepsi:  

 • McDonalds – Mam smaka na Maka! 
 • Grycan – Lody od pokoleń. 
 • Badura – Bo styl zaczyna się od butów.  

Zobacz na przykładach, jak zwięzłe, a dobre mogą być slogany.  

Pisany językiem korzyści  

Slogany reklamowe mogą być naprawdę różne. Mogą nawiązywać do historii, pasji czy stylu życia – jednak łączy je język korzyści. Slogan reklamowy powinien wprost mówić odbiorcy, co zyska, wybierając daną markę. Spójrz na kilka przykładów:  

 • Iglotex – Dajemy radość jedzenia.  
 • Biedronka – Codziennie niskie ceny.  
 • Indykpol – Smak i zdrowie na co dzień.  

Każdy z tych sloganów jest w pewnym stopniu korzyścią przekazaną przy pomocy krótkiego hasła. Biedronka oferuje swoim klientom niskie ceny, a Indykpol gwarantuje pyszny smak. Hasła reklamowe nie muszą być długie, aby widoczny był w nich język korzyści.  

Nawiązujący do marki  

Hasło reklamowe może zostać stworzone na dwa sposoby:  

 • Z użyciem nazwy marki – Twój kot kupowałby Whiskas. 
 • Bez nazwy marki – Dwa koła, jedna pasja (Cross).  

Niezależnie od tego, którą drogą pójdziesz, pamiętaj, że skuteczny slogan reklamowy nawiązuje do marki i tego, co oferuje ona swoim klientom. W praktyce oznacza to, że hasło reklamowe musi być związane z Twoją ofertą.  

Spójrz na hasło reklamowe – Mała wielka pielęgnacja. Jak myślisz, do jakiej branży pasuje dany slogan? Raczej nie sprawdzi się on w przypadku branży spożywczej, ponieważ nawiązuje on do pielęgnacji ciała, a należy do marki Tołpa.  

Tworzenie sloganu reklamowego  

Sztuką jest stworzyć dobry slogan reklamowy, który porwie tłumy. Cały proces twórczy będzie wymagał od Ciebie dużych zasobów kreatywności i otwartego umysłu. Konieczne będzie również zrozumienie Twojego rynku i klientów marki.  

Określ grupę odbiorców  

Tworząc slogan reklamowy, powinno wziąć się pod uwagę grupę docelową. Osoby, z którymi chcesz się komunikować, mogą mieć swój unikalny język, na przykład slang młodzieżowy.  

Twoja grupa docelowa wskaże Ci, w którym kierunku warto pójść. Jeśli tworzysz slogan reklamowy dla seniorów, to pewnie skupisz się na wartościach związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem. Natomiast hasło kierowane do młodzieży będzie bardziej radosne, pełne energii i zachęcające do czerpania z życia.  

Zrób research  

Spójrz na swoją konkurencję, aby przypadkiem nie wpaść na pomysł, na który ktoś wpadł przed Tobą. Nie warto skupiać się na kopiowaniu. Jeśli Twój slogan będzie zbyt podobny do konkurencji, to odbiorcy będą kojarzyć go właśnie z nią, a nie Twoją marką.  

Postaw na prostotę  

Nie twórz sloganu, którego nie da się zapamiętać. Twoi odbiorcy chcą otrzymać krótkie zdanie pisane prostym językiem! Hasło reklamowe powinno wpadać w ucho, być melodyjne i nie zawierać wyszukanych słów – nikt, takich nie lubi. Spójrz na przykłady:  

 • Helios – Twoje miasto, Twoje kino.  
 • Getin Bank – Twój bank blisko Ciebie – bankuj wygodnie.  

Odmień swoją markę, dzięki hasłom reklamowym  

Hasło reklamowe nie jest tylko dodatkiem, który dział marketingowy umieści gdzieś z boku, aby nikt go nie zauważył. Slogan jest potężnym narzędziem zwiększającym świadomość marki i zdobywającym uznanie klientów.  

Odpowiednio połączone ze sobą słowa, mają moc przekonywania. Oczywiście cały proces powstawania hasła reklamowego wymaga Twojego skupienia, czasu, znajomości grupy docelowej i określenia archetypu marki. Niemniej jednak włożony wysiłek opłaci Ci się w przyszłości.  

Formularz kontaktowy

Napisz do nas!

* pola wymagane

Spis treści

Sebastian Kseniuk
Sebastian Kseniuk
Creative Director
Social Media:
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com