Powrót
28 lutego 2023
4 min.

Kolorystyka marki – jak wybrać, przykłady

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Aktualizacja wpisu: 09 października 2023
Kolorystyka marki – jak wybrać, przykłady

Psychologia koloru to niezwykle istotne narzędzie we współczesnym marketingu. Zajmuje się wpływem konkretnych barw na człowieka i jego zachowania – w tym przypadku zakupowe. W teorii wydaje się być to dość proste, jednak jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

W tym artykule pomożemy Ci dobrać idealne kolory dla Twojej marki!

Pułapka kolorów

Jednym z najczęstszych problemów w tworzeniu identyfikacji marki jest niezadowalający efekt. Taki, który robi nijakie wrażenie. Dobierasz kolory, całość wygląda spójnie i estetycznie – pozornie wszystko jest ok. Tylko gdzie efekt WOW?

Jeżeli masz wrażenie, że kolory Twojej marki zupełnie nic nie komunikują, zrób sobie przerwę i odpowiedz na jedno pytanie. Co powinny komunikować?

Poniżej znajdziesz skrótowy opis psychologii najważniejszych kolorów. Jeśli któryś z kolorów wyda Ci się idealnym dla Twojej marki, sprawdź poświęcony mu osobny artykuł. Dzięki temu dowiesz się, co dokładnie oznacza dana barwa i jak firmy wykorzystują ją dla budowania świadomości swojej marki.

Psychologia poszczególnych kolorów w skrócie

Czerwony

Pasja, miłość, energia, impulsywność, prowokacja, namiętność.
Pobudza apetyt, nakłania do działania.

Żółty

Optymizm, zabawa, energia, radość, bogactwo, szczęście.
Kolor ostrzegawczy, może budzić niepokój.

Pomarańczowy

Witalność, przyjazność, świeżość, ciepło.
Śmiały, może być i ostrzegawczy, i luksusowy.

Zielony

Natura, spokój, pieniądze, zdrowie, odpoczynek.
Uspokaja. Symbolizuje harmonię i nadzieję.

Niebieski

Bezpieczeństwo, wiedza, zaufanie, odpowiedzialność, czystość.
Kolor bezpieczny, “dla każdego”. Może symbolizować wzniosłość.

Fioletowy

Kreatywność, magia, tajemnica, duchowość.
Kolor ekstrawagancki, pobudza kreatywność.

Różowy

Kobiecość, uroda, szczęście, delikatność, odwaga.
Mocno nasycony może działać ostrzegawczo.

Czarny

Elegancja, luksus, klasyka, innowacyjność, autorytet.
Symbol kanonów i buntu. Może kojarzyć się ze smutkiem.

Biały / srebrny

Szlachetność, czystość, minimalizm, świeżość, otwartość.
Kolor nowoczesności. Uniwersalny symbol dobra.

Połączenia kolorów

Kolory zmieniają swoje znaczenie w zależności od otoczenia (innych kolorów) i kształtu, na jakim się znajdują. Na ich odbiór wpływają też odcienie, cienie i tony.

Jak znaleźć idealne kolory dla Twojej marki?

1. Baza

Na pewno masz jakąś wizję swojego biznesu. Wiesz, z czym powinien się momentalnie kojarzyć, co przywodzić na myśl, jakie wywoływać obrazy. Mając to na uwadze, jako bazę wybierz barwę, która wydaje się najbliższa tym założeniom.

Przykład: załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy ze zdrową żywnością. Chcesz podkreślić to, że marka stawia na naturę i ekologiczne rozwiązania. Kolor? Oczywiście, że zielony. To będzie Twoja baza.

2. Paleta

Identyfikacja oparta na jednym kolorze jest raczej mało efektowna i niezbyt praktyczna. Dlatego też do bazy należy dobrać odpowiednią paletę barw – kolorów, które stanowią tło do psychologicznego przekazu podstawowej barwy. Kolory z palety mogą przekaz uwydatniać lub wręcz przeciwnie, odrobinę przygasić działanie głównej barwy.

Przykład: czerwony z żółtym działa bardzo pobudzająco, ale już czerwony z białym wydaje się dużo spokojniejszy.

Jak wybrać paletę kolorów dla marki?

Sposób “na Pinteresta”:
Poszukaj w sieci inspiracji. Np. zdjęć, logo innych firm, materiałów marketingowych. Wybierz te, które do Ciebie przemawiają i na widok których myślisz “to pasuje do mojej marki”. Po zebraniu wszystkich inspiracji przyjrzyj się ich kolorom. Jakie przeważają? Czy zgadzają się z Twoją wizją? Na ich podstawie możesz przygotować wstępną paletę barw, a następnie rozpocząć szukanie konkretnych kolorów. Pomogą Ci w tym różne narzędzia: od zakraplacza w Photoshopie, po Adobe Color CC.

Gotowce:
W sieci nie brakuje gotowych palet, które możesz wykorzystać. To prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na znalezienie swoich kolorów, ale pamiętaj, że niekoniecznie najlepszy. Gotowe palety mogą nie do końca pasować do Twojej marki, chociaż na pierwszy rzut oka wydają się komunikować wszystko to, co powinny. Korzystając z takiego rozwiązania, trzeba zawsze wszystko dokładnie przeanalizować!
Gotowe palety znajdziesz np. na stronach Adobe Color CC, Design Seeds, Pigment by ShapeFactory.

Usługi profesjonalisty:
Najpewniejszym sposobem na znalezienie idealnych kolorów dla marki jest skorzystanie z usług profesjonalisty. Warto przy tym podkreślić, że do graphic designera możesz się udać już ze wstępną koncepcją, wybranymi kolorami, a nawet gotowym briefem. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że specjalista weźmie pod uwagę mnóstwo czynników, których Ty możesz nawet nie zauważyć. Zastanowi się np. nad tym, czy konkretna paleta będzie prezentować się dobrze i na stronie internetowej, i na materiałach drukowanych. Przeanalizuje trendy, przygotuje profesjonalną i pełną koncepcję identyfikacji marki. Sprawi, że barwy nabiorą kształtów i zamienią się w Twój brand.

3. Call to action

Raz jeszcze posłużmy się przykładem sklepu ze zdrową żywnością, w którego identyfikacji ma przeważać kolor zielony. Załóżmy, że pozostałe kolory w palecie tylko podkreślają działanie zieleni. Całość jest spójna i estetyczna. Wszystkie ważne elementy mają kolor zielony, również przycisk CTA.

Przycisk, w który nikt nie kliknie.

CTA musi być zauważalne, aby dawało efekty. Dlatego szukając kolorów dla marki, nie można zapomnieć o docelowej barwie elementów odpowiedzialnych za konwersję. Musi to być kolor wyraźny, kontrastujący z paletą na stronie, przyciągający wzrok. Oczywiście kolor to nie wszystko, co trzeba wziąć pod uwagę, projektując CTA.

O czym jeszcze pamiętać szukając barw dla swojej marki?

Warto pamiętać, że chociaż psychologia kolorów ma na ludzi silne oddziaływanie, to nie tylko ona wpływa na odbiór brandu. Ukryty przekaz może się też znajdować np. w kształcie logo. Ba, czasami to przekaz, który całkowicie zmienia odbiór użytej barwy. Kolory są więc częścią identyfikacji. Istotną, ale tylko częścią. “Ubrane w markę” mogą znaczyć coś zupełnie innego, niż znaczą według książkowych definicji.

Formularz kontaktowy
* pola wymagane

Spis treści

Aneta Górnik
Aneta Górnik
Art Director
Jak oceniasz tekst?
Średnia ocena: artykuł nieoceniony. 0
Przeciągnij

Podobne artykuły

Studio kreatywne Cyrek Creative Sp. z o.o.
Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz

NIP: 7322210250

Email: hello@cyrekcreative.com