Kolor zielony – psychologia, znaczenie i symbolika
Kolor zielony może pobudzać, ale najbardziej znany jest z właściwości odprężających. Kojarzy się też z bogactwem (dolary). W sposób oczywisty łączy go wiele z naturą. Wykorzystują go marki innowacyjne, banki i instytucje ekologiczne. To jedna z najbardziej uniwersalnych barw.
Psychologia koloru zielonego
Zielony to kolor natury. Nasz mózg odbiera go jako barwę uspokajającą, sprzyjającą rozluźnieniu. Wszak obcowanie z naturą uspokaja ludzi, a zieleń występuje w naturze nadzwyczaj często. Dzięki temu skojarzeniu symbolizuje harmonię i nadzieję. Może być interpretowana jako szeroko rozumiany symbol szczęścia. Ze względu na powiązanie z naturą kolor zielony to także kolor zdrowia i witalności. Może symbolizować nawet płodność. Wiadomo też, że zieleń pobudza kreatywność i zwiększa koncentrację. Przebywanie w pokoju z zielonymi ścianami może sprzyjać szybszej nauce, obniża związany z nią stres. Kolor zielony to również kolor utożsamiany z dobrobytem, spełnieniem i prestiżem. Wynika to z faktu, że zielony kolor mają banknoty, potocznie nazywane nawet “zielonymi” lub “sałatą”. Dla większości ludzi pieniądze są synonimem sukcesu, więc zieleń przywołuje skojarzenia z nim związane.
Znaczenie zielonego ze względu na płeć i wiek
Kolor zielony jest lubianym kolorem. Jak wynika z badań Hallocka, zarówno 14% kobiet, jak i mężczyzn uznaje zieleń za swoją ulubioną barwę. Co jednak istotne, im jesteśmy starsi, tym mniejsza nasza sympatia do zielonego. W grupie wiekowej 1-18 lat ok. 30% respondentów wskazało zielony jako ulubiony kolor. W wieku 25-35 takiej samej odpowiedzi udzieliło tylko ok. 10% badanych, a w grupie powyżej 50 roku życia zielony nie pojawił się wcale. Niewiele osób uznało zieleń za najmniej lubianą barwę, bo zaledwie 6% kobiet i 2% mężczyzn. Grupa ta pojawiła się najliczniej w przedziale wiekowym 36-50 lat.
Kolor zielony w marketingu
Kolor zielony to barwa wykorzystywana w komunikacji wizualnej przez marki, które chcą być kojarzone ze zdrowiem, dobrostanem, witalnością i / lub zdrowym trybem życia. Znajdziemy ją np. w identyfikacji Tymbarka. Napoje tej firmy kojarzymy z naturą i zdrowiem.
Zieleń to też kolor dietetyków i siłowni. Przykładem pierwszego mogą być centra dietetyczne Naturhouse, a drugiego sieć siłowni Fit Fabric. Obie branże wykorzystują w swojej identyfikacji powiązanie zieleni ze zdrowiem i witalnością.
Kolor zielony jest kolorem natury, więc znajdziemy go w logach instytucji ekologicznych. Barwę tę wykorzystują też telewizyjne programy przyrodnicze np. Animal Planet
Skojarzenie z dobrobytem, sukcesem i pieniędzmi chętnie wykorzystują firmy zajmujące się finansami, w tym banki. Kolor zielony znajdziemy np. w logo banku BNP Paribas. Okołofinansowe marki czerpią z zieleni jeszcze jedną korzyść – ich klienci bywają rozdrażnieni, więc uspokajający kolor jest jak najbardziej wskazany.
W szerszym kontekście kolor zielony, dzięki temu, że kojarzy się z harmonią i szczęściem, kojarzy się też z innowacjami i rozwojem. Z tego powodu znajdziemy go np. w logo Spotify i Sony ericsson.
Kiedy nie korzystać z koloru zielonego?
Kolor zielony komunikuje odbiorcom uniwersalne, pozytywne wartości. Nie ma więc wielu przypadków, kiedy barwa ta będzie nietrafionym pomysłem. Z pewnością trzeba wykorzystywać ją z rozwagą w tych branżach, które mają się kojarzyć z aktywnością czy dynamizmem. Ze względu na właściwości uspokajające nie powinna być używana w miejscach, w których wskazany jest efekt pobudzenia np. na opakowaniu napoju energetycznego (chyba że zieleń zostanie odpowiednio skontrastowana z innym, pobudzającym kolorem lub ma żywy, żółto-zielony odcień).